cké a sociálne príčiny.
I keď je problém mimoriadne aktuálny, všetky doterajšie vládne kabinety si ho všímali iba okrajovo. Vo svete pritom existujú mnohé osvedčené skúsenosti a koncepcie, ako túto vážnu demografickú, sociálnu a ekonomickú otázku zvládnuť. Jedným z riešení je vidiecky parlament. Vo Švédsku s ním majú už 15-ročné skúsenosti a pozitívne poznatky z jeho činnosti majú už i v Maďarsku a Estónsku. Vidiecky parlament je v zahraničí rešpektovaným a autoritatívnym partnerom parlamentov a vlád.
Slovensko sa po vlaňajšom etablovaní vidieckeho parlamentu v Levoči stalo štvrtou európskou krajinou s takouto inštitúciou. Medzi približne 160 zakladateľmi boli vlani v Levoči najmä zástupcovia tretieho sektora, samosprávnych združení a profesionálnych zväzov.
Členkou predsedníctva vidieckeho parlamentu je aj Ľubica Džuganová, starostka obce Tichý Potok v okrese Sabinov. „Vo vzniku vidieckeho parlamentu vidím v súčasnosti najväčší význam v pomoci občanom pri príprave projektov, ktoré sú pred vstupom Slovenska do Európskej únie ochotné podporiť medzinárodné organizácie. Doterajšie poznatky potvrdzujú, že ľudia na vidieku nemajú zatiaľ s tvorbou takýchto projektov skúsenosti a nemálo finančných prostriedkov ostáva nevyužitých,“ povedala Džuganová.
Vo Švédsku, v krajine s najstarším vidieckym parlamentom, fungujú na vidieku tzv. teledomy, ktoré spôsobili výrazný informačný prelom napríklad i v podpore a rozvoji malého podnikania vhodného pre vidiecke oblasti.
EVA BOMBOVÁ