
Šéf FDP Guido Westerwelle musí stále častejšie vysvetľovať kontroverzné výroky Möllemanna. FOTO - TASR/EPA
Nemeckí liberáli (FDP) na svojom mimoriadnom zasadnutí v piatok oľutovali a odmietli vyjadrenie podpredsedu strany Jürgena Möllemanna. Ten nedávno obvinil podpredsedu Ústrednej rady Židov v Nemecku Michela Friedmana, že je sám zodpovedný za narastajúci antisemitizmus v krajine.
Ani dodatočná ľútosť liberálov nič nemení na skutočnosti, že v Nemecku sa dvíha protižidovská nálada.
Spor medzi podpredsedom FDP a židovskou obcou, čo trvá na osobnom ospravedlnení, nie je ojedinelý. Vydavateľ vplyvného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Frank Schirrmacher obvinil minulý týždeň zo šírenia antisemitizmu spisovateľa Martina Walsera. V otvorenom liste mu napísal, že jeho ešte nezverejnený román Smrť kritika je „dokumentom nenávisti“ a že „repertoár antisemitských klišé sa nedá prehliadnuť.“ „Moja kniha je o kritikovi, nie o Židovi,“ odpovedal Walser.
Predlohou pre románovú postavu je židovský literárny kritik Marcel Reich-Ranicki. 82-ročný Reich-Ranicki, ktorý spochybňoval Walserove literárne schopnosti, prežil ako jediný zo svojej rodiny holokaust.
Schirrmacherova ostrá kritika je o to prekvapujúcejšia, že ešte v roku 1998 sa o Walserovi vyjadroval ako o veľkom nemeckom spisovateľovi. To bolo v čase, keď Walser dostal Cenu mieru. Vo svojej ďakovnej reči sa v súvislosti so zločinmi nacizmu vyslovil proti „neutíchajúcej prezentácii hanby“. Od publika si vyslúžil ovácie.
Naposledy sa Walser dostal na titulné stránky novín v máji, keď vystúpil na podujatí sociálnych demokratov (SPD) s názvom Národ, Patriotizmus, Demokratická kultúra. Židovská obec vtedy nekritizovala len výber Walsera ako partnera kancelára Schrödera v diskusii, ale hlavne dátum podujatia: 8. máj deň 57. výročia kapitulácie Nemecka v 2. svetovej vojne.
Nemecká agentúra DPA pripomína, že sa tak napĺňa zlá predtucha bývalého predsedu židovskej obce Ignatza Bubisa, ktorý zomrel pred tromi rokmi. Bubis vyčítal intelektuálom a politikom, že robia primálo proti narastajúcemu antisemitizmu. V čase, keď boli židovské školy, kultúrne centrá a synagógy terčom podpaľačských útokov a židovské cintoríny ničili vandali, Bubis povedal, že Nemecko čaká spor intelektuálov o úlohe Židov. Už vtedy označil Walsera za „duchovného podpaľača“.
V krajine holokaustu, 57 rokov po skončení nacistických hrôz, sa opäť silne a emocionálne diskutuje o Židoch, uzatvára agentúra DPA. A to ešte čaká Nemecko predvolebná kampaň. Ideálny čas na zneužitie podobných tém.
(mim)