V každej európskej krajine je potenciál voličov, ktorí si zanadávajú na Židov či na cudzincov. Podľa niektorých politológov hovoríme až o 15 či 25 percentách. Nášho Möllemanna fascinuje, ako sa od 80. rokov darí malým stranám v Európe zmobilizovať práve túto skupinu voličov. A je mu jedno, akými prostriedkami.
Hoci je politická situácia v európskych krajinách odlišná, predsa má vzostup pravicových populistov niečo spoločné. Darí sa im tam, kde sa pri vláde striedajú veľké strany. Ľudia sú unavení z toho, ako sa zabetónovali pri moci.
Vo Francúzsku sa toľko bila o moc pravica s ľavicou, až to vynieslo hore Le Penov Národný front.
Haider za úspech ďakuje aj sociálnym demokratom a ľudovcom, ktorí boli pri moci prakticky od druhej svetovej vojny. Až do roku 1999, keď Haiderovi slobodní získali 27 percent hlasov.
Vo Švajčiarsku vládne štvorčlenná koalícia už od roku 1959. Opozícia prakticky neexistuje, tak ju trochu nezvyčajne nahrádzajú Blocherovi ľudovci, ktorí síce sú jej súčasťou, ale vládu kritizujú. Blocherovci dostali pred troma rokmi 22 percent voličov.
Nemecká liberálna FDP nemala s takýmito stranami nič spoločné. Nášmu Möllemannovi však zaimponovalo, ako vedia populisti rozvíriť spoločenskú hladinu. Oživovaním rasizmu, antisemitizmu, nenávisti voči cudzincom tak nabúrali zabehaný politický systém.
V Nemecku budú v septembri voľby. Všetko sa točí okolo dvoch strán - sociálnych demokratov a unionistických strán (CDU/CSU). FDP preto hľadá témy, ktorých sa ešte nezhostili, a voličov, ktorých ešte neulovili.
To neznamená, že nenávisť k rasám a cudzincom hrá v extrémistickom ošiali okrajovú úlohu.
Tradičné strany zvolili najhoršiu taktiku. Neprešli do protiútoku, ale prispôsobili sa. Neprotestujú proti téme, len sa o nej vyjadrujú vyberanejšie. Odkaz voličovi je jasný - populisti majú vlastne pravdu.
Už menej je podstatné, že strana nášho Möllemanna prejavila ľútosť. Džin je z fľaše von. Podľa prieskumu nemeckého inštitútu Forsa si 13 percent respondentov myslí, že Möllemannov spor s podpredsedom židovskej obce zvýši FDP popularitu. Pre malé strany je každé percento víťazstvom.
A nemyslime si, že na Slovensku je to inak. MIRIAM ZSILLEOVÁ