Madagaskar je rozdelený na dve rôzne krajiny

Dvaja madagaskarskí prezidenti, ktorí nedávno vzišli z jedných prezidentských volieb, dnes na ostrove vládnu dvom rozdielnym krajinám.


Madagaskar je rozdelený medzi stúpencov prezidenta Ratsiraka a prezidenta Ravalomanana. Obaja majú za sebou aj svoju vlastnú armádu.


FOTO - TASR/EPA


„Na Západe prevláda názor, že Didier Ratsiraka a Marc Ravalomanana rozdelili našu krajinu na dve časti,“ šepká Hector Heremesy v prítmí prístavného baru v Mahajange na severovýchodnom pobreží Madagaskaru. „Nie je to pravda, od nepamäti tu žijú dve rozdielne národnosti, ktoré navyše obývajú rôzne časti ostrova.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hector má tmavohnedú pleť a - na rozdiel od väčšiny obyvateľov Mahajangy - rovné vlasy. „Som merina,“ hovorí pyšne. Merina je malgašské slovo označujúce potomkov ázijských prisťahovalcov, ktorí Madagaskar osídlili asi pred dvetisíc rokmi. „Moderní historici sa domnievajú, že sme sem prišli z Indonézie, ale nie sú si istí.“

SkryťVypnúť reklamu

Mahajanga je pritom typické africké mesto. Od pobrežia Mozambiku ju delí necelých štyristo kilometrov a väčšina jej obyvateľov pochádza práve odtiaľ. Od kontinentálnych Afričanov ich odlišuje len náboženstvo, ktoré tu definuje šesť mešít a výrazná arabská architektúra. V Mahajange žijú takmer všetci madagaskarskí moslimovia. Štatistiky hovoria o siedmich percentách populácie.

Hector sa sem prisťahoval začiatkom osemdesiatych rokov z hlavného mesta Antananariva. „V roku 1982, keď nás Ratsirakov socializmus priviedol na pokraj bankrotu, dozor nad finančnými záležitosťami na Madagaskare prevzal Medzinárodný menový fond (MMF). On ma sem poslal učiť angličtinu,“ vysvetľuje Hector. „Väčšina merinov tu ale žije už niekoľko generácií.“

Merinovia v Mahajange dlhodobo lobujú za liberalizáciu spoločnosti. V moslimskom meste otvárajú kiná, pijú alkohol a vzdelávajú ženy. Naposledy triumfovali v roku 1993, keď bol dlhoročný prezident Ratsiraka nútený prijať demokratické reformy. V slobodných prezidentských voľbách v decembri minulého roku s nadšením podporovali jeho súpera Ravalomananu. V moslimskom meste, ktorému imponuje Ratsirakov dôraz na verejný poriadok a ktoré ho preto dnes považuje za legitímneho víťaza prezidentkých volieb, merinovia čelia neistej budúcnosti. Množia sa tu správy o pouličných bitkách. Väčšina z nich sa odohráva pred prístavnými barmi v štvrti Abbatoir, kam svojich veriacich posielajú islamskí imámovia po večerných modlitbách.

SkryťVypnúť reklamu

Imám Muhammad Rafasika tvrdí, že merinovia v Mahajange demoralizujú moslimskú mládež: „Alkohol a prostitúciu sa v meste do takej miery nepodarilo rozšíriť ani Francúzom.“ Rafasika otvorene podporuje útoky na obchody v štvrti Abbatoir. Na záver jednej z kázní sa hrdo prihlásil k zodpovednosti za výbuch v rozhlasovej stanici, ktorá tu donedávna propagovala Ravalomananu.

Prezident Ravalomanana na jej rozhlasových vlnách hovoril o potrebe otvoriť tradične izolovaný ostrov západným investíciám. Ako prototyp budúcej prosperity ponúkal vlastný podnikateľský úspech. Jeho potravinárske impérium je na Madagaskare synonymom amerického sna. Imámovia v Mahajange si ho ale vykladajú ako hrozbu vo forme väčšej spotreby alkoholu.

„Dokážem pochopiť, prečo tunajší moslimovia nenávidia Ravalomananu,“ priznáva Hector. „Záhadou pre mňa zostáva len to, čím si ich mohol získať Ratsiraka.“ Hector dlhoročného prezidenta Madagaskaru vníma rovnako ako Západ: ako oportunistu, ktorý podporoval najskôr Francúzov, neskôr Sovietsky zväz, potom MMF a na záver veľmi neochotne aj demokratické reformy.

SkryťVypnúť reklamu

„Ratsirakovi ide len o osobnú moc,“ myslí si Hector, ktorý sa po pondelkovom výbuchu na tržnici pred vlastným domom bojí vrátiť do práce. „Miestni moslimovia to ale pochopia, až keď im tu v budúcnosti z recesie zakáže islam.“

Autor: Roman Lipták, Mahajanga, Madagaskar pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 754
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 472
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 916
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 647
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 536
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 246
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu