
Na jeseň na ostrove Nauru vítali utečencov zo stroskotanej lode Tampa tanečníci, teraz však treba naliehavo riešiť ich odchod. FOTO - TASR/AP
Canberra to ponúkla minulý týždeň afganským utečencom a teraz ponuku rozšírila na všetky národnosti. Plán „hotovosť za odchod“ sa podľa všetkého v budúcnosti stane jedným z pilierov austrálskej azylovej politiky. V tejto chvíli je k dispozícii hotovosť pre 1200 žiadateľov.
Papua Nová Guinea prijala na svoje územie asi 500 žiadateľov o azyl z Iraku, Iránu, Afganistanu, Srí Lanky a Turecka a Nauru prijal vyše 1000 ľudí, ktorým Austrália po stroskotaní ich lode Tampa odmietla vstup na svoje územie. Canberra sa však má postarať, aby ich pobyt na týchto tichomorských ostrovoch bol len dočasný. Takéto riešenie augustovej utečeneckej krízy údajne pomohlo konzervatívnej vláde dosiahnuť tretie volebné víťazstvo.
Nárok na 2000 dolárov majú len tí žiadatelia, ktorých žiadosti už zamietli, alebo tí, čo stále čakajú na výsledok azylového konania. Asi 220 žiadateľov o azyl na Nauru a 217 v Papui Novej Guinei už získalo štatút utečenca a čaká na presídlenie do Austrálie alebo do tretieho štátu. Hoci podmienky v utečeneckých táboroch Tichomoria sa považujú za nevhodné - Amnesty International opisuje improvizované zariadenie na Nauru ako „peklo“ - obhajcovia utečencov tvrdia, že táto hotovosť asi nepresvedčí zúfalých utečencov, aby odišli. „Problém s Iračanmi spočíva, prirodzene, v tom, že sa naozaj nemôžu nikam vrátiť. Môžete ľuďom ponúknuť 2000 dolárov, ale ak nemôžu nikam ísť, nemá to veľký zmysel,“ vysvetlila Marion Leová, predsedníčka Nezávislej rady pre obhajobu utečencov.
Peniaze ešte neponúkli neafganským utečencom v záchytných táboroch v samotnej Austrálii, ale mohol by to byť ďalší krok. „Je to čosi, o čom budeme v budúcnosti uvažovať,“ tvrdí hovorva vlády. Asi 1200 žiadateľov o azyl zadržiavajú v Austrálii, kde ich zatvorili skôr, ako sa začala uplatňovať politika odsunu k tichomorským susedom. (reuters)