„SIS v predstihu niekoľko mesiacov upozornila na blížiaci sa bankrot nebankových finančných inštitúcií a analyzovala niektoré ich pochybné investície,“ povedal predvčerom v parlamente riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Tajná služba svoje zistenia poskytla piatim adresátom 6. apríla 2001. Odmietla však spresniť, kto boli adresáti a či v informácii hovorila o spoločnostiach B.M.G. Invest, Horizont, Drukos a AGW. Menšie nebankové subjekty ako Corrax, Goldfin-Invest, Nick Finance alebo Sun mali v tom čase krach už za sebou.
Americká FBI je k novinárom otvorená, pokiaľ to neohrozuje jej operácie. V priebehu vyšetrovania sa o prípade neinformuje, ale FBI vôbec nemá problém povedať, koľko zamestnancov má, na aké sekcie sa delí alebo kto ich riadi.
Riaditeľ Robert Mueller máva tlačové konferencie veľmi často, zvyčajne hovorí pomerne otvorene. Verejne sa hovorí aj o konkrétnych chybách FBI pred jedenástym septembrom. Verejnosť pozná mená, detaily, niektoré denníky dokonca zverejnili originálne texty varovných správ, ktoré posielali agenti.
Medzi špionážnou zložkou FBI a našou SIS je značný rozdiel v otvorenosti. SIS neposkytuje verejnosti žiadne zaujímavejšie informácie. Na internetovej stránke zverejnila len meno riaditeľa Vladimíra Mitra a pre verejnosť môže hovoriť ešte riaditeľ kancelárie Šimon. Mená, počty zamestnancov, mzdy, organizačná štruktúra SIS i počet jej áut sú tajné. Oficiálne nie je možné dozvedieť sa ani meno druhého muža po riaditeľovi. „Súvisí to s ochranou príslušníkov, ide o bezpečnosť ich rodín. Zverejnenie neumožňuje ani zákon,“ povedal Vladimír Šimon.
Utajované sú aj priority SIS. Americká FBI svoje zverejnila na tlačovej konferencii. „Materiál o prioritách SIS prerokovala aj Rada obrany štátu a aj tam bol utajený,“ hovorí Šimon. Podľa našich informácií pracuje v SIS zhruba tisícdvesto ľudí.
(miš, rf)
Viac v rubrike TAJNÉ SLUŽBY