Žiadajú vylúčiť Srbsko z futbalovej scény

Zápas medzi Talianskom a Srbskom skončí asi kontumačne.
Zápas medzi Talianskom a Srbskom skončí asi kontumačne. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|13. okt 2010 o 12:04

Kvalifikačný zápas Taliansko – Srbsko pre vyčíňanie fanúšikov hostí rozhodca ukončil. Hralo sa šesť minút.

Polícia v Janove zadržala 137 srbských ultras, sedemnásť nechala vo väzení. Médiá žiadajú potrestať Srbov ako v roku 1985 Angličanov. Zákazom hrať súťaže mimo vlastnej krajiny.

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 16.59

BRATISLAVA. Srbskí radikálni fanúšikovia s nacistickým myslením už pred zápasom sprejom ničili slávny janovský Dóm. Pred stretnutím napadli autobus svojich hráčov, ktorí mali včera odohrať v talianskom prístave zápas kvalifikačnej skupiny proti domácej squadre.

fotogalériu nájdete na futbal.sme.sk

Ich priaznivci vyliezli na plot, kde bola sieť, ktorá mala zabrániť, aby hádzali predmety na ihrisko. Tú však začali prerezávať.

Usporiadatelia chceli Srbom zabrániť vo výtržnostiach, ale ani opätovne sa im to nedarilo. V ich sektore dokonca museli zasahovať hasiči, ktorí hasili horiace sedačky.

Útoky za prestup

Terčom útokov pred stretnutím bol predovšetkým brankár Partizanu Belehrad Vladimír Stojkovič. Ten do nového klubu nedávno prestúpil z konkurenčnej Crvenej zvezdy. Do Janova prišlo dvetisíc srbských fanúšikov, väčšinou prívržencov Zvezdy. Stojkovič napokon ani nenastúpil. Obával sa útoku. Nahradil ho Željko Brkič.

Srbským fanúšikom sa podarilo narobiť diery do plota, ktorý ich oddeľoval od Talianov. Hádzali svetlice, zakladali ohne, používali pyrotechniku. Museli zasahovať hasiči. Škótsky rozhodca Craigh Thompson posunul začiatok o 35 minút.

Srbské hviezdy Stankovič, Krasič a Žigič zúfalým hlasom prosili „priaznivcov", aby prestali. Stalo sa tak na chvíľu. Hralo sa presne 400 sekúnd, keď Škót definitívne ukončil zápas. Srbsko viac ako s istotou čaká z pohľadu výsledku kontumácia, Talianov finančné tresty za organizáciu.

Taliansky brankár z Bologne Emiliano Viviano pre denník La Gazzetta dello Sport povedal: „Nemohol som stáť v bránke. Musel som sa uhýbať, otáčať, aby ma do hlavy netrafila svetlica."

svetlica_res.jpg

Výtržnosti pokračovali po zápase, 17 Srbi sú vo väzení, šestnásť ľudí, zväčša Talianov, je v nemocnici. Najhoršie skončil janovský policajt, ktorému pred tvárou vybuchla svetlica. Má ju popálenú, utrpel otras mozgu. Pátranie po výtržníkoch sa zmenilo na zložitú policajnú akciu.

Podľa všetkého boli útoky naplánované už v Belehrade. Šéfa ultras Crvenej zvezdy Ivana Bogdanova (28 r.), ktorý na štadióne organizoval útoky v kukle a čiernom tričku so smrtihlavom, chceli jeho verní odviezť z krajiny schovaného v autobuse pri motore. Karabinieri ho identifikovali podľa tetovania. Mal pri sebe dva ostré granáty.

Prokurátor neuspel

Prokurátor Slobodan Radovanovič dal dávnejšie podnet na Ústavný súd Srbska, v ktorom navrhoval pre štrnástich ultras (aj Bogdanova) zákaz návštevy športovísk a možnosť pôsobenia v občianskych združeniach. Neuspel však. Bogdanov je nezamestnaný a čelí štyrom obvineniam za výtržníctvo.

Vysoký taliansky policajný úradník v diskusii pre televíznu stanicu RAI Sport1 povedal, že karabinierom sa podarilo „zabrániť novému prípadu Heysel". V roku 1985 zahynulo na tomto bruselskom, už zbúranom štadióne, pri výtržnostiach fanúšikov Liverpoolu s Juventusom 39 fanúšikov. Anglické klubové tímy dostali päťročné stop v európskych súťažiach. „Tento zápas nemôže ostať bez odpovede," píše v úvodníku denník Corriere della Sera. „Nastal čas, aby pykali aj ďalší."

Srbská veľvyslankyňa v Ríme Sanda Raškovičová-Ivičová sa ospravedlnila s pripomienkou: „Títo lupiči nie sú srbský ľud."

Vraj je to útok na štát

Šéf srbského futbalového zväzu Tomislav Karadžič pre belehradský denník Danas povedal: „To je útok na štát a štát musí tento problém riešiť."

Podporila ho srbská futbalová legenda Savo Miloševič. „Stalo sa niečo závažné a nebezpečné. Za posledných 20 rokov neurobil štát nič, aby zastavil násilie. Budeme platiť vysokú cenu za nedostatok vôle na riešenie koreňa problému," cituje Miloševiča Danas.

Ďalší taliansky denník La Repubblica varuje pred nárastom ultranacionalizmu na futbalových štadiónoch v bývalých krajinách komunistického bloku. Menoval Maďarsko, Poľsko, Rusko a Srbsko.

Karadžič spomenul podiel talianskej viny. V Danase zdôraznil: „Varoval som Talianov, že sa môže niečo podobné stať. Všetko sa ukovalo v Belehrade." Tvrdí, že dvaja muži (jeho krajania) sa mu dva dni pred stretnutím v Janove vyhrážali.

Taliani si šliapu po jazyku. V jednom denníku tvrdí ich organizátor pre bezpečnosť, že žiadne varovanie nedostal.

Inde hovorí policajný úradník: „Rátali sme s rizikom. Nie však až s takým. Sme však radi, že sa nestali ešte horšie veci. Karabineri v akcii boli výborní."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Žiadajú vylúčiť Srbsko z futbalovej scény