SME

Baška: O korupcii som nevedel, mrzí ma to

Exminister obrany tvrdí, že ak by sledoval každé verejné obstarávanie, zbláznil by sa.

Bývalý minister Smeru Jaroslav Baška do tendrov na svojom ministerstve nevidel.Bývalý minister Smeru Jaroslav Baška do tendrov na svojom ministerstve nevidel. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Bývalý minister obrany a dnes už poslanec Smeru Jaroslav Baška hovorí, že o korupcii na svojom ministerstve nevedel. „Ministerstvo obrany je rezort, ktorý robí asi najviac verejných obstarávaní, a minister nemôže mať prehľad úplne o všetkých. To by sa z toho zbláznil,“ povedal Baška s tým, že na to sú určení ľudia.

Trenčiansky podnikateľ Miroslav D. je od minulého týždňa obvinený, že ovplyvňoval tendre na ministerstve. Polícia ho viní, že zbieral od podnikateľov úplatky, ktoré neskôr odovzdával ďalej. Kto neprešiel cez neho, zákazku údajne nedostal.

Netušia ani podriadení

Baška hovoril aj s Jozefom Sieklikom, bývalým šéfom sekcie majetku, pod ktorú verejné obstarávania patrili. „Pýtal som sa ho na to, či o tom niečo nevie. Povedal, že nevie,“ tvrdí Baška. Či je možné, aby Sieklik o niečom takom nevedel, Baška netuší. Prokuratúra podľa neho neposkytla nijaké podrobnosti.

Najvyššie úplatky
  • Advokát Richard Majer prevzal doteraz najvyšší úplatok dva a pol milióna korún. Dostal dva roky podmienečne a pokutu 66­tisíc eur. Súhlasil s dohodou o vine a treste. Uzavreli ju tento rok v januári.
  • Prednosta trnavského pozemkového úradu Ladislav Gál prevzal 1,5 milióna korún. Dostal sedem rokov, doteraz najprísnejší trest udelený za korupciu. Odpykáva si ho od roku 2007.
  • Primátor Čadce Jozef Pohančeník prijal 1,5 milióna korún. Dostal tri roky, pokutu pol milióna korún a zákaz činnosti na päť rokov. Vo väzení je od júna 2008.
  • Lekár Pavol Patro bol v roku 2007 odsúdený, že od pacientov prijal milión korún. Dostal dva roky, pokutu 600­-tisíc korún a zákaz činnosti na štyri roky. Dvanásteho augusta tohto roku mu súd podmienečne zrušil trest zákazu činnosti a dva roky môže v skúšobnej lehote znovu vykonávať prax.

Exminister hovorí, že sekciu v minulosti menili po škandále s upratovacím tendrom, ktorý stál kreslo ministra Františka Kašického (za Smer). „Snažili sme sa to dať do poriadku,“ povedal Baška.

Akúkoľvek korupciu odsudzuje. „Nech sa to naozaj prešetrí a nech sú vyvodené dôsledky. Ja toho pána nepoznám, nikdy som sa s ním nestretol, nikdy som s ním nehovoril. Mňa to naozaj mrzí, že sa niečo takéto udialo, v rezorte sme urobili veľmi veľa práce,“ dodal.

Za Baškom vraj nikdy nebol nijaký podnikateľ, ktorý by sa mu na korupciu sťažoval.

Podnikateľa nepozná ani exminister Juraj Liška. Za bývalého nominanta SDKÚ dostala firma Miroslava D. v roku 2005 podľa Vestníka verejného obstarávania tiež zákazku. Liška je rovnako z Trenčína, ale ani on o korupcii netušil.

Polícia podnikateľa zadržala pred týždňom v budove ministerstva pri otváraní obálok v poslednom tendri, ktorý mal ovplyvniť. Odviezli ho do jeho firmy, kde mal v trezore 176-­tisíc eur v hotovosti vo viacerých obálkach. Na nich boli napísané názvy firiem a percentá. Tie mali predstavovať sumu z hodnoty zákazky.

Ak by sa potvrdilo, že sú to úplatky, išlo by o najvyššiu zadržanú hotovosť v súvislosti s korupciou. Aké iné dôkazy okrem zadržaných obálok polícia má, zatiaľ nie je známe. Ak by išlo len o obálky, na odsúdenie by to nemuselo stačiť. Dôkazy zatiaľ nepozná ani podnikateľov obhajca Juraj Trokan.

Unikli informácie

V minulosti už polícia riešila aj podobne vysoký alebo vyšší úplatok, ale fyzicky k jeho zadržaniu nikdy nedošlo. Bývalý starosta Rače Pavol Bielik (KDH) si napríklad podľa obžaloby vypýtal úplatok päť miliónov korún (166­tisíc eur), ale k jeho prevzatiu nikdy nedošlo aj preto, že akciu zrejme niekto vyzradil. Bývalý viceprimátor Košíc Eugen Čuňo je zase obžalovaný, že si vypýtal 18 miliónov korún, no prevziať mal iba milión.

K úniku informácií došlo aj v prípade podnikateľa. Polícia totiž podozrievala aj členov výberovej komisie, tí sa však dozvedeli o anonyme, ktorý prišiel na ministerstvo a ktorý hovoril práve o podozreniach v tendri, o ktorom rozhodovali. Vo finále tak komisia vybrala najlacnejšiu ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu