Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky

Marat Safin: Prehrať s Dominikom Hrbatým nie je žiadna hanba

V nabitej 10-tisícovej Vodafone Aréne zavládlo hrobové ticho. Zmĺkli aj ruskí boleľščikovia vo Fiodorovových dresoch, ktorí ziapali hokejové: „Šajbu, Šajbu!“ Marat Safin, ruský Tatár, vypálil „šajbu“ rýchlosťou 206 km/h sťa SS-20. Strela však nezasiahla .

Slovenský tenista Dominik Hrbatý sa teší z víťazstva nad svetovou dvojkou, Rusom Maratom Safinom v osemfinálovom zápase prvého tohtoročného grandslamového turnaja Australian Open v Melbourne. Hrbatý porazil favorizovaného Rusa jednoznačne v troch setoch 6:2, 7:6 (6), 6:4.FOTO – TASR/AFP

V nabitej 10-tisícovej Vodafone Aréne zavládlo hrobové ticho. Zmĺkli aj ruskí boleľščikovia vo Fiodorovových dresoch, ktorí ziapali hokejové: „Šajbu, Šajbu!“ Marat Safin, ruský Tatár, vypálil „šajbu“ rýchlosťou 206 km/h sťa SS-20. Strela však nezasiahla slovenský terč, ale bleskovo sa vrátila na ruské územie a Dominik Hrbatý premenil v tajbrejku 2. setu 6. setbal.

Bol to zrejme rozhodujúci moment pasovačky ruského medveďa so slovenským sokolíkom. Safin sa naozaj ťažkopádne pohyboval, kým Hrbatý poletoval zľahka a kontroloval svoj revír. Začal zle, po strate podania prehrával 1:2, ale prišlo 5 gemov za sebou a prvé varovanie.

Svetová dvojka potom opäť udrela. Získala úvodný brejk 2. setu, no Bratislavčan zasa rýchlo otočil na 2:1. Vtedy si to prvý raz vážne odniesla Rusova raketa a Safina napomenuli.

Súperi sa ťahali až do 5:5, hoci za stavu 3:2 Hrbatý nepremenil 4 brejkbaly v najdlhšom geme zápasu. Za stavu 6:5 mal prvé dva setbaly, ale 195-centimetrový moskovský obor ukončil hru 208-kilometrovým esom.

V tajbrejku nevyužil náš hráč ďalšie tri setbaly za stavu 6:3 (piaty poslal smečom do autu), ale za 7:6 nadišiel už spomenutý okamih.

Tretí set sa znovu začal Safinovým vedením 2:1, no Hrbatý odpovedal 11 loptami za sebou a zvrtol skóre na 4:2. Brejk už udržal a za 123 minút znížil vzájomnú bilanciu na 4:5.

Neprehral už deväťkrát za sebou vrátane Aucklandu a ukončil Safinovu 10-zápasovú grandslamovú šnúru. „Všetka česť súperovi, hral výborne, ale s výkonom nemôžem byť spokojný,“ priznal Safin. „Takto svetová dvojka nehrá. Nohy ťažké, nervy na vlásku, žiadna poriadna zbraň. Iba som tam behal z rohu do rohu, vracal lopty cez sieť a Hrbatý sa skoro ani nezapotil. Hrôza, katastrofa. Nemohol som nič zmeniť, dnes som naňho nemal. Do Davisovho pohára sú ešte dva týždne, keď prehráme, tak prehráme, smola. Ale budeme bojovať. Musím začať pracovať na kondícii, lebo sa až červenám. Dominik to bude mať s Rafterom ťažké, ale ešte tu môže urobiť výsledky. Prehrať s Hrbatým nie je hanba, nie som prvý ani posledný, treba mu zatlieskať.“

Náš hráč žiaril spokojnosťou, úľavou, po Mečířovi a Kučerovi je naším tretím štvrťfinalistom Australian Open: „Hral som dobre, cítil som lopty pod kontrolou, na returnoch som odstupoval a triafal vhodné dĺžky. Safin bol nemotorný, rozbehal som ho a vedel, že ak nebude bodovať podaním, prestane si veriť. Víťazstvo ma teší, postup tiež, dodalo mi to sebavedomia, ale musím priznať, že na Safina sa hrá podľa toho, ako sa vyspí. Takže zápas s Rafterom musím brať úplne vážne, nikdy sme spolu nehrali. Je pravda, že nemám rád štýl podanie – volej. Ale ak mu budem jeho rotované podanie vracať, dá sa hrať. Asi pôjdeme na dvorec v utorok večer, čo je príjemné, lebo nebude teplo. Rodičia si už boli predĺžiť letenku z nedele… Bodaj by sme tu zostali čo najdlhšie.“

Rafter bol výsledkom očividne zaskočený: „Keby som mal staviť peniaze, musel by som hrať na Safina. Takže ma to naozaj prekvapilo. Hrbatý má talent, čakajú ma tvrdé rany a obhodenia, ale chcem mu vnútiť svoj štýl.“