SME

Žiadateľ dvojakého občianstva príde o slovenské, rozhodol parlament

Kto na základe výslovného prejavu vôle prijme cudzie štátne občianstvo, stratí slovenské štátne občianstvo. Vyplýva to z novely zákona o štátnom občianstve SR, ktorú dnes schválil parlament.

(Zdroj: SME - TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Kto na základe výslovného prejavu vôle prijme cudzie štátne občianstvo, stratí slovenské štátne občianstvo. Vyplýva to z novely zákona o štátnom občianstve SR, ktorú dnes schválil parlament. Právnu normu reagujúcu na kroky Budapešti podporilo 90 zo 115 prítomných poslancov, siedmi boli proti, 17 sa zdržali hlasovania a jeden nehlasoval. Okrem koaličných strán Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS za návrh hlasovalo aj KDH.

Opozičná SDKÚ je podľa premiéra Roberta Fica schopná obetovať čokoľvek, aj slovenský národ. Vyhlásil to na margo toho, že poslanci tohto politického subjektu dnes na mimoriadnej schôdzi národnej rady nezahlasovali za novelu zákona o štátnom občianstve.

Od 17. júla tohto roku teda bude strata slovenského štátneho občianstva možná v dvoch prípadoch. Doteraz sa tak mohlo stať iba prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť.

Vláda návrh novely zákona o štátnom občianstve schválila len dnes. Na jej základe občan SR automaticky stratí slovenské, ak dobrovoľne požiada o iné. Poslanci novelu už posunuli do druhého čítania v parlamente. Podporilo ju 122 poslancov.

Strata sa nevzťahuje na nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva v súvislosti s uzavretím manželstva alebo narodením.

V prípade, že prejde v predloženej podobe plénom a svojím podpisom ho odobrí prezident, dotyčný príde o slovenské štátne občianstvo v ten istý deň ako získa cudzie.

Túto skutočnosť musí bezodkladne oznámiť obvodnému úradu v sídle kraja. Ak tak nespraví, môže podľa návrhu zákona dostať pokutu vo výške 3319 eur. Zároveň mu zanikne pracovnoprávny, štátnozamestnanecký či služobný pomer, na základe ktorého vykonáva povolanie, pri ktorom je nutné štátne občianstvo SR. Zákon podporia koaličné strany aj opozičné KDH.

Podobný majú aj v Česku

Táto právna úprava je predovšetkým reakciou na schválenú novelu zákona o maďarskom občianstve, ktorá sa týka zjednodušeného udeľovania dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. To dnes schválilo Národné zhromaždenie MR.

"Dvojaké štátne občianstvo je nežiaducim javom vzhľadom na skutočnosť, že udelením ďalšieho vzniká štátoprávny vzťah k dvom štátom súčasne. Z hľadiska práv a povinností, ktoré z takéhoto štátoprávneho vzťahu občanovi vo vzťahu k štátu vyplývajú, môže dochádzať v praxi k závažným problémom," povedal Fico.

Negatívne dôsledky tohto kroku sa podľa neho znásobujú, ak nejde o ojedinelé prípady, ale dochádza k jeho hromadnému udeľovaniu.

Fico pripomína, že navrhovaný nový spôsob straty štátneho občianstva je v súlade s Európskym dohovorom o občianstve, pričom v právnych úpravách členských štátov Európskej únie nie je ojedinelý. Podobný majú v Českej republike. Solidaritu so Slovenskom vyjadril dnes aj český prezident Václav Klaus.

Slota: Militarizácia Maďarska ide ako valec

Maďarský parlament hlasovaním o dvojakom občianstve podľa predsedu SNS Jána Slotu ukázal, kde Maďarsko smeruje a že militarizácia maďarskej spoločnosti ide neúprosne dopredu ako valec. „Toto by malo byť memento pre nás, pre slovenský parlament,“ uviedol Slota dnes pre agentúru SITA.

Obyvatelia južného Slovenska, ktorí v dôsledku prijatia maďarského občianstva stratia slovenské, s tým nebudú mať žiadny problém, pokiaľ budú dodržiavať zákony. V opačnom prípade nie je problém vyhostiť ich z územia Slovenska ako cudzích štátnych príslušníkov. "Kto chce kam, pomôžme mu tam. Kto nechce žiť na Slovensku v priateľskom zväzku s majoritným národom, tak nech ide za Dunaj," vyhlásil Slota.

Prijatie zákona o dvojakom občianstve, ako aj prvá oficiálna cesta budúceho premiéra Viktora Orbána do Poľska, vyvoláva zbytočnú nervozitu. Podľa šéfa slovenskej exekutívy Roberta Fica je zlé, že maďarský kabinet takto začal svoje vládne obdobie.

Fico: Musíme sa brániť

"To sa nerobí," uviedol Fico po dnešnom rokovaní vlády, ktorá schválila novelu zákona o štátnom občianstve. Tá nadobudne účinnosť 17. júla, teda v deň, keď si Slovensko pripomína Výročie deklarácie o zvrchovanosti SR. Maďarský zákon má totiž vstúpiť do platnosti 20. augusta, v deň ich štátneho sviatku sv. Štefana.

"My sa musíme jednoducho brániť," reagoval premiér. Konštatoval, že vláda SR čakala do poslednej minúty na kroky Budapešti. Na oficiálne žiadosti o rokovanie však maďarská strana nereagovala.

"Vôbec nie je záujem z maďarskej strany komunikovať so slovenskou stranou, hoci v utorok (25.5.) o to žiadal vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Knut Vollebaek, vláda preto odhlasovala návrh novely o štátnom občianstve," povedal.

"To sa máme pozerať na to, že si niekto ide vytvoriť enklávu vlastných občanov na území SR? Máme sa pozerať na to, že si niekto posilňuje maďarskú identitu na území SR?" reagoval na niektoré názory, že novela vyvolá nevôľu medzi občanmi SR maďarskej národnosti, keďže je proti nim namierená.

Zdôraznil, že má záujem na dobrých vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom. Ako dodal, otázkou je, či to chce aj maďarská strana. Zopakoval svoju pripravenosť na stretnutie kedykoľvek, kdekoľvek a na akúkoľvek tému s Orbánom.

Prijatím vládnej novely zákona o štátnom občianstve sa problémy v slovensko-maďarských vzťahoch nekončia. "Je to vstup do nového balíka problémov, ktoré otvára nacionalistická a neonacistická vláda v Maďarsku," upozornil dnes na pôde parlamentu predseda HZDS Vladimír Mečiar.

Poslanci majú stratiť mandát

Ak poslanci Národnej rady SR za SMK skutočne požiadajú o maďarské občianstvo tak, ako to avizoval ich predseda Pál Csáky, musia prísť o svoj mandát člena slovenského zákonodarného zboru. Pri predstavení vládnej novely zákona o štátnom občianstve na pôde parlamentu to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

Vytvárame novú menšinu, tvrdí Dzurinda

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda upozorňuje, že po schválení novely zákona o štátnom občianstve v slovenskom parlamente pravdepodobne vznikne na Slovensku nová menšina ľudí, ktorí tu žijú, ale občianstvo majú len maďarské. "Konštrukciou, s ktorou prichádza vláda, vyháňame občanov Slovenskej republiky zo svojich radov kvôli nezmyselnému postoju Viktora Orbána," vyhlásil Dzurinda.

"Návrh Budapešti nás znepokojil a odmietame ho. Ide o provokáciu, ktorá má väčší význam do vnútra štátu nášho suseda, ako voči nám," povedal Dzurinda. Dodal, že ani slovenská reakcia nie je v poriadku, pripomína správanie človeka, ktorý si hneď prvú dierku na kabáte zapol zle a pritom čaká, že keď bude celý kabát zapnutý, bude vyzerať dobre.

"Náš zákon prináša nepokoj a obavy medzi občanov našej republiky," povedal Dzurinda, podľa ktorého nie je v záujme Slovenska prichádzať o svojich občanov maďarskej národnosti. Ak zákonom odoberieme slovenské občianstvo ľuďom, ktorí požiadajú o maďarské, podľa predsedu SDKÚ-DS de facto uznávame exteritorialitu maďarského zákona. Preto by bolo podľa Dzurindu lepšie zákonom zamietnuť uplatňovanie maďarského zákona na Slovensku a v tomto zmysle má SDKÚ-DS pripravené aj pozmeňujúce návrhy.

KDH zákon podporí

Reakcie vlády SR na kroky Maďarska považuje podpredseda KDH Daniel Lipšic za "zatiaľ pomerne dobré". Aj tvrdé reakcie by však vláde odporúčal robiť slušne.

"Nemyslím si, že naše pozície posilňujú slová o tankoch, o militarizácii. To posilňuje pozície Viktora Orbána (dezignovaný maďarský premiér, pozn. TASR)," vyhlásil dnes Lipšic na pôde parlamentu v rozprave k vládnej iniciatíve.

KDH súhlasí s vládnou novelou zákona o štátnom občianstve a podporí ho. "Považujem ho za súladný s ústavou," doplnil Lipšic. Na základe právnej normy z dielne slovenského kabinetu občan SR automaticky stratí slovenské, ak dobrovoľne požiada o iné.

Belousovová navrhla Brockovi psychiatra

Budúci maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz) zaradil rokovanie o dvojakom občianstve na rokovanie maďarského Národného zhromaždenia v tomto čase preto, že chce ovplyvniť slovenskú predvolebnú kampaň.

"Pre Orbána je tým lepšie, čím sprostejšia vláda je na Slovensku a preto si želá pokračovanie tej vašej," povedal vo faktickej poznámke k vystúpeniu predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja podpredseda KDH Július Brocka.

Následne mu podpredsedníčka parlamentu Anna Belousovová (SNS) vypla mikrofón s odôvodnením, že vo faktickej poznámke nereaguje na prerokúvanú tému.

"Pán Brocka, rešpektujem vaše emócie, ale žiadam vás, aby ste volili slová. Neželám, si, aby taká vážna téma bola dehonestovaná tým, že nie ste schopní sa ovládať," reagoval aj predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD).

Brocka sa následne prihlásil s procedurálnym návrhom, ktorý však vzápätí stiahol s tým, že namiesto toho navrhuje nechať zmerať tlak sebe, Jánovi Slotovi a Anne Belousovovej, aby sa ukázalo, s kým viac lomcujú emócie. "Chcete o tom hlasovať?," opýtal sa Paška. Mikrofón zachytil aj reakciu Anny Belousovovej: "Ja zasa navrhujem, aby sme sa mu zložili na psychiatra."

Ešte skôr, ako podpredseda KDH predniesol kontroverznú vetu o cielenom miešaní sa Orbána do slovenskej kampane, čiastočne uznal Rafajove argumenty. "Maďarsko sa skutočne mieša do našich vnútorných vecí neprijateľným spôsobom," poznamenal.

Podľa Rafaja sú slovensko-maďarské vzťahy v takom zlom stave, v akom od vzniku Slovenskej republiky ešte neboli. "Situácia je vážna. Slovensko je v informačnej a legislatívnej vojne s Maďarskou republikou. Zajatcami v tejto vojne má byť asi 500.000 suverénnych občanov SR," naznačil Rafaj, že v nepríjemnej situácii sú najmä slovenskí občania maďarskej národnosti.

Simon: Vstup Maďarska do volebnej kampane nie je vhodný

Vstup Maďarska do volebnej kampane na Slovensku cez novelu zákona o dvojakom občianstve nie je podľa nezaradeného poslanca parlamentu a člena strany Most-Híd Zsolta Simona vhodný. „Vyvoláva nacionalizmus a dáva priestor na vyťahovanie maďarskej karty,“ zhodnotil.

Podľa neho je zbytočné aj „strmhlavé“ konanie Národnej rady SR, ktorá v utorok prijala vyhlásenie k novele a dnes v skrátenom legislatívnom konaní prerokuje novelu zákona o štátnom občianstve. Ako Simon pripomenul, maďarský zákon vstúpi do platnosti 1. januára 2011. Na slovenskej strane podľa neho zostáva veľa otvorených otázok, napríklad ako sa Slovenská republika zachová k tým, ktorí už majú dvojaké občianstvo a ako sa vysporiada s medzinárodnými právnymi záväzkami.

Simon o dvojaké občianstvo v Maďarsku nepožiada. „Ja som doma tu, na Slovensku,“ zhodnotil. Podľa neho každý štát má „psiu povinnosť“ vytvoriť podmienky pre všetkých svojich občanov, aby sa na jeho území cítili dobre.

Odpútavajú pozornosť, tvrdí Sulík

Predseda SaS Richard Sulík tvrdí, že prijatie zákona o dvojakom občianstve a reakcia slovenskej vlády je len zastieracím manévrom v predvolebnej kampani. "Eskalovanie tejto témy v citlivom predvolebnom období má za cieľ len nahrávať preferenciám niektorých politických subjektov, odpútať pozornosť od škandálov a prekryť skutočné problémy, ktoré trápia občanov ako rastúca nezamestnanosť alebo korupcia," odkázal ústami hovorkyne strany Tatiany Tóthovej.

"Prijatím zákona o dvojakom občianstve Maďarsko jednostranne porušilo princípy Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou," dodal Sulík.

Advokátka: Vládna novela je krok späť

Advokátka Mária Kolíková, ktorá sa zaoberá agendou ľudských práv, si myslí, že vládou schválená novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla javiť ako legitímny nástroj na ochranu jednoty občianstva, avšak za danej situácie je jasným podnetom na vyhrocovanie konfliktov v medzinárodných vzťahoch. "Osobne vládnu novelu považujem za krok späť, kedy sa naša krajina s horúcou hlavou pripravuje na otvorený konflikt a to považujem za nebezpečné. Umožnenie dvojakých občianstiev považujem, naopak, za symbol otvoreného dialógu medzi krajinami," uviedla pre agentúru SITA Kolíková.

Advokátka Kolíková je presvedčená, že v prípade novely zákona o štátnom občianstve nie sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. "Pretože nie je zrejmé, ako môže dvojaké občianstvo ohroziť bezpečnosť krajiny vo svojej podstate," vysvetlila Kolíková. Podľa rokovacieho poriadku Národnej rady SR inštitút skráteného legislatívneho konania môže parlament využiť "za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody." O skrátenom legislatívnom konaní môže národná rada rozhodnúť aj vtedy, ak si rozhodnutie Rady bezpečnosti Organizácie Spojených národov o akciách na zabezpečenie medzinárodného mieru a bezpečnosti vydané podľa čl. 41 Charty Organizácie Spojených národov vyžaduje neodkladné prijatie zákona.

Kolíková upozorňuje, že vládny návrh zákona je zjavnou reakciou na dnes prijatý zákon v Maďarsku, ale bude mať oveľa širšie dôsledky. "Vládny návrh zákona celoplošne zamedzuje dvojakému občianstvu v prípadoch dobrovoľnej žiadosti o jeho udelenie," konštatovala Kolíková. To teda znamená, že ak zákon prejde parlamentom a nadobudne účinnosť, slovenské občianstvo v budúcnosti stratia aj ľudia, ktorí nadobudnú štátne občianstvo na základe výslovného prejavu vôle vo všetkých iných krajinách, nielen v Maďarsku.

sita
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu