Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Bedáňová šokovala Dementievovú

Víkend na 89. tenisových majstrovstvách Austrálie sa nemaznal s niektorými favoritmi. Okrem Safina (o jeho osemfinále s Hrbatým píšeme na inom mieste) sa odporúčal Ferreira, Sampras, Hewitt, Dementievová a Pierceová. Vyčerpaný Sampras (v prvých troch ...

Víkend na 89. tenisových majstrovstvách Austrálie sa nemaznal s niektorými favoritmi. Okrem Safina (o jeho osemfinále s Hrbatým píšeme na inom mieste) sa odporúčal Ferreira, Sampras, Hewitt, Dementievová a Pierceová. Vyčerpaný Sampras (v prvých troch kolách hral trojhodinové zápasy) nemal proti rozbehnutému Toddovi Martinovi veľa šancí, prakticky sa nepohyboval a prehral s ním po šiestich rokoch! Martin mal s krajanom doteraz bilanciu 2:17 a po stretnutí mu ho bolo tak ľúto, že sa ani netešil z výnimočného úspechu a pri sieti povedal stroho: „Prepáč.“

Vo štvrťfinále sa stretne s ďalším krajanom Agassim, ktorý síce prehral prvý set s Iliem, ale potom rumunskému Austrálčanovi nedovolil trhať ďalšie tričko. Keď to domáci Rafter videl, po výbornom výsledku s Henmanom urobil pre krajana službičku, no bolo vidno, že trhanie tričiek netrénuje. Taliansky Švéd Vinciguena (jeho otec Giuseppe pečie v Malmö pizzu) upiekol Ferreiru v horúčave, ale ktovie, či to dnes bude chutiť Kafeľnikovovi… Španiel Moya si spomenul na časy, keď bol svetovou jednotkou a pokojným, profesorským, ale bojovným tenisom zastavil nervózneho mladíka z Adelaide Hewitta o štvrť na dve ráno miestneho času!

V ženskej dvojhre sa Argentínčanke Suarezovej lanské víťazstvá nad Serenou Williamsovou a Kurnikovovou málili, a tak poslala domov víťazku Australian Open Pierceovú vo dvoch setoch. To isté sa takmer prihodilo Selešovej (majsterka 1991-93 a 1996), lebo prehrávala s talentovanou Heninovou 4:6, 2:4 a v treťom sete znovu 2:4, ale otočila.

Vrcholom 3. kola bol zápas Dementievová – Bedáňová. Ruská finalistka OH 2000, semifinalistka US Open a premožiteľka Davenportovej začala paľbou na 6:2, no mladučká česká debutantka sa nedala, druhý set otvorila odvážnejšie, ale nevyužila päť setbalov. V tajbrejku prehrávala 2:4 a 4:5, ale napokon sa tak rozbehla, že sa zastavila až pri vyhranom mečbale.

Iba 17-ročná Daniela (Dája) Bedáňová hrá dnes proti S. Williamsovej a mohla by prekvapiť. Jej otec a tréner Ján Bedáň ju vzal roku 1990 do Fínska do mesta Lohja a po dvoch rokoch tenisu a špeciálnej atletickej prípravy neďaleko Helsínk sa celá rodina odsťahovala do nemeckého Leonbergu, kde Bedáň kedysi hrával ligu. Rodáčka z Lendlovej Ostravy teraz chodieva aj na Floridu k Bollettierimu ako naša „Dája“ Hantuchová a za rok sa vyšplhala z 292. na 54. miesto WTA Tour. Víťazka turnaja v Bratislave je nominovaná na titul Nováčika WTA Tour 2000. Slovensko už stratilo všetkých zástupcov vo štvorhrách a mixoch, ale oddnes sa hrá juniorský turnaj Australian Open a za SR nastúpia dve dievčatá – Dlhopolcová a Kachlíková.

Známe štvrťfinálové dvojice dvojhry: Capriatiová – Selešová, Davenportová – Kurnikovová, Agassi – Martin, Hrbatý – Rafter.

Zo štatistiky zápasu Hrbatý – Safin (123 minút): esá 7:11, dvojchyby 0:4!, percento úspešnosti 1. podania 76:73, 2. podania 68:38, víťazné údery 30:29, chyby 31:47, brejkbaly 5/13 – 2/3, zásahy na sieti 15:7.