
Litovskí tanečníci Margarita Drobiazková a Povilas Vanagas zakončili amatérsku kariéru štvrtým miestom na svetovom šampionáte v japonskom Nagane. FOTO PRE SME - TOMÁŠ KIKA
Záver olympijskej krasokorčuliarskej sezóny v podobe svetového šampionátu v Nagane patril opäť škandálom a médiá ho označili za nevydarený. Tohtoročné majstrovstvá sveta hostili len polovicu z dvanástich olympijských medailistov a jediný Alexej Jagudin z Ruska pomerne ľahko potvrdil svoje prvenstvo z predošlých šampionátov tejto sezóny.
Svetovej súťaži chýbala okrem atmosféry aj kvalita a u mnohých i úspech. Bývalé svetové špičky nechceli dať ani neskôr po súťaži svoju ľútosť najavo. Minuloročná držiteľka titulu, Američanka Michelle Kwanová na margo neúspešnej obhajoby uviedla: „Nič neľutujem, tak ma to učili rodičia. Vraveli mi: čokoľvek urobíš, stoj si za tým. Tak som urobila. Nechcem sa vydať na profesionálnu dráhu, viem, že milujem súťaže. Chcem sa teraz venovať škole, čo bude ďalej, uvidím.“ Oveľa optimistickejšie zareagoval na otázku týkajúcu sa budúcej kariéry prvý muž krasokorčuľovania Alexej Jagudin: „Už teraz si viem vybrať súťaže pre budúcu sezónu. Určite to budú Grand Prix, Americká a Kanadská korčuľa a tiež chcem ísť na svetový šampionát do Washingtonu,“ povedal a vyvrátil tak fámy o konci svojej kariéry.
Na súťažný ľad už nenastúpia litovskí tanečníci Margarita Drobiazková a Povilas Vanagas, ktorí svoju amatérsku kariéru zakončili v Nagane štvrtým miestom. Proti diskutabilnému rozhodnutiu porotcov, ktorí uprednostnili izraelských korčuliarov Chaitovú a Sakhnovského pred litovskými pretekármi, podal po súťaži protest prezident Litovskej krasokorčuliarskej únie Kasiemieras Starkevicius. Do nového škandálu, ktorý vypukol po zamietnutí protestu, sa podpísaním petície na podporu Drobiazkovej s Vanagasom nechali vtiahnuť aj také pretekárske a trénerské hviezdy ako napríklad Naomi Langová a Peter Tchernyschev či Muriel Boucherová-Zazouiová, trénerka olympijských víťazov Anissinovej a Peizerata z Francúzska.
Zatiaľ čo doznievali kritické slová Povilasa Vanagasa a úvahy médií o pomste rozhodcov litovským pretekárom za ich prvý protest podaný v Salt Lake City, Medzinárodná korčuliarska únia pokračovala minulý týždeň vo vyšetrovaní olympijského škandálu športových dvojíc, ktorý sa skončil udelením duplikátu zlatej medaily kanadským pretekárom Salovej a Pelletierovi. I tu sa v zápätí objavil protest. Tentoraz ho podala obvinená francúzska rozhodkyňa Marie-Reine Le Gougneová proti predpojatosti vyšetrovania a ovplyvňovaniu svedkov. Počas vyšetrovania totiž kanadský rozhodca Benoit Lavoie médiám povedal, že sa mu Le Gougneová, ktorá pod tlakom prezidenta Francúzskej korčuliarskej federácie uprednostnila ruskú športovú dvojicu pred kanadskou, zdôverila so svojím zámerom ešte pred olympiádou. Suspendovaná francúzska rozhodkyňa rezolútne odmietla toto tvrdenie a dodala: „Ak by to bola pravda, bol by pán Lavoie spoluvinný, pretože o tejto udalosti pred súťažou neinformoval.“ Vyšetrovanie bude pokračovať napriek protestom 29. a 30. apríla výsluchmi ďalších svedkov.
Olympijská sezóna sa teda skončila protestmi, rozpačitosťou a niekoľkokrát opakovanými prísľubmi prezidenta Medzinárodnej korčuliarskej únie Ottavia Cinquantu o zmene hodnotenia krasokorčuliarskych súťaží v budúcnosti. Pravdou však zostáva, že mnohí kvalitní korčuliari sa kvôli neznámemu trénerovi či krajanom na prvých priečkach jednoducho nedostali medzi osmičku najlepších a tí, ktorí amatérsky ľad po olympiáde opustili, nebudú mať viac šancu tak urobiť ani pri novom systéme hodnotenia.
Autor: TOMÁŠ KIKA pre SME(Autor je študentom žurnalistiky)