Asociácia užívateľov bytov dostáva od občanov často otázku, či si treba previesť byt do osobného vlastníctva. „Rozhodne to treba,“ odpovedá na to šéf asociácie Oliver Petrík, „veď je to za facku. Máte istotu, že čo máte na papieri, to platí. A ak je byt váš, môžete sa podieľať na jeho správe.“
Rovnako radí občanom aj Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska. Jej predsedníčka Božena Stašenková radí, aby si ľudia byty odkupovali. „Potom je dôležité najmä stať sa správcami svojho majetku. To znamená, že ak sú už občania vlastníkmi, treba správu bytov zariadiť tak, aby mali o nej informácie. Ak vám byt spravujú sprostredkovane, napríklad ak sa to prenechá na družstvo alebo neserióznu správcovskú organizáciu, nemusí to dopadnúť dobre,“ hovorí Stašenková, ktorá má niekoľkoročné skúsenosti z vedenia spoločenstva vlastníkov bytov.
Podľa nej je správa spojená s bytovým domom a vlastným bytom školou demokracie - ľudia sa učia v malom narábať s majetkom. „Ich zodpovednosť k majetku, k priestoru, v ktorom žijú, sa rodí veľmi ťažko, ale za štyri-päť rokov už vidieť, že sa čosi pohlo. Ale je to bolestivé,“ hovorí.
Veľa problémov, pri ktorých sa Asociácia užívateľov bytov pokúša radiť ľuďom, sa týka správcovských spoločností. Ich financovanie je často neprehľadné a z fondu opráv, kam prispievajú vlastníci bytov, neraz unikajú neopodstatnené sumy. „Všetkým radím buď si založiť vlastné spoločenstvo bytov, alebo potom dôsledne strážiť, čo sa financuje z fondu opráv. Treba, aby vlastníci zaviazali správcovskú spoločnosť, nad akú sumu nesmie minúť z fondu peniaze bez ich súhlasu,“ vysvetľuje Petrík.
Asociácia sa podieľala aj na pripomienkovaní viacerých noviel bytových zákonov. (ru)