
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
„Je to katastrofa,“ bola včera prvá reakcia v Slovenskom zväze výrobných družstiev, keď sa dozvedeli o verdikte. Družstvá rozhodnutie považujú za bezprecedentný zásah do svojho vlastníctva.
Niekoľko tisíc bytov, ktoré vlastnia poľnohospodárske, spotrebné a výrobné družstvá, sa po prijatí takzvanej Ficovej novely zákona o bytoch v roku 1999 ocitlo v zvláštnej situácii. Majú sa prevádzať do vlastníctva za rovnakých podmienok ako obecné, teda za nízke, štátom regulované ceny.
Inými slovami, ak družstvo v minulosti postavilo byt rádovo za niekoľko stotisíc korún, teraz ho po požiadaní nájomcu musí predať nepomerne lacnejšie, rádovo iba za desaťtisíce.
Kým obecné byty sa postavili za štátne peniaze, výstavba týchto šla výlučne z našich zdrojov, tvrdia družstvá. Hovoria aj, že ich majetkové záležitosti sú nezávislé od štátnych orgánov a spravujú ich členovia. „A peniaze chceme teraz naspäť,“ vyjadrila sa osoba im blízka.
Podľa záveru súdu „trh s bytmi musí byť do vybudovania fungujúceho trhového prostredia usmerňovaný štátom“. Predseda súdu Ján Mazák odôvodnil verdikt tým, že bytové potreby ľudí nemožno bez rizika sociálnych otrasov ponechať živelnému pôsobeniu trhu. Sudca spravodajca Ľubomír Dobrík dodal, že aj byty uvedených družstiev boli postavené s podporou úverov od štátnej banky a v netrhovom prostredí, nemožno ich teda predávať trhovo.
Byty výrobných a spotrebných družstiev majú nepomerne nižší podiel na bytovom fonde ako klasické družstevné a štátne byty. (ru)