SME

Irán považuje holokaust za veľkú lož

Holokaust je jedna veľká lož a bol vymyslený len preto, aby mohol vzniknúť štát Izrael. V utorok to vyhlásil hovorca iránskej vlády Ghulám Husajn Ílham.

VARŠAVA. "Holokaust je koncept založený na jednej veľkej lži s cieľom založiť cudzí režim v srdci islamského sveta," povedal hovorca podľa iránskej tlačovej agentúry IRNA.

Irán - podobne ako aj väčšina ostatných krajín Blízkeho východu - Izrael neuznáva a neudržiava s ním diplomatické styky. Vzťahy medzi Iránom a Izraelom sa zhoršili najmä po zvolení Mahmúda Ahmadínedžáda za iránskeho prezidenta v roku 2005. Ten krátko po svojom zvolení vyvolal pohoršenie na celom svete vyhlásením, že Izrael by mal byť "vymazaný z mapy". Holokaust počas 2. svetovej vojny opakovane nazval "mýtom" a pýtal sa, prečo za správanie Európanov vo vojne majú pykať ľudia na Blízkom východe.

Židom Ahmadínedžád navrhol niekoľko destinácií, kam by sa mali vysťahovať, vrátane Aljašky. "Náš návrh je takýto: Vyhradiť určité územie v Európe, Spojených štátoch, Kanade alebo na Aljaške, aby si tam mohli vytvoriť samostatný štát," povedal iránsky prezident.

Ahmadínedžádove výroky o vymazaní Izraela z mapy však podľa viacerých iránskych politikov nie sú myslené vážne. "Nehovoríme o eliminácii žiadneho národa ani žiadnej krajiny. Aj žiačik na základnej škole vie, že nie je možné vymazať krajinu z mapy," povedal šéf iránskej diplomacie," vysvetľoval Ahmadínedžádove výroky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí.

Bývalí väzni si v Osvienčime pripomenuli oslobodenie

Bývalí väzni koncentračného tábora Osvienčim a poľskí štátni predstavitelia si počas dnešného Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu pripomenuli 64. výročie oslobodenia tohto nacistického tábora smrti.

Každoročná slávnosť pripomína deň, keď v roku 1945 postupujúca sovietska armáda vstúpila do tábora, ktorý nacisti zriadili na okupovanom poľskom území.V plynových komorách alebo na následky ťažkej práce, chorôb a hladu zahynulo v tábore viac ako milión ľudí, prevažne židov.

Spomienková slávnosť v Osvienčime zahŕňala kladenie vencov a modlitby pri hlavnom pamätníku, stojacom medzi ruinami dvoch krematórií.

Bývalý tábor Osvienčim (Auschwitz), ktorý funguje ako múzeum, je v súčasnosti v havarijnom stave a jeho zachovanie je ohrozené.

Poľské úrady uvádzajú, že na zachovanie miesta je na nasledujúcich 15 až 20 rokov potrebných najmenej 100 miliónov eur. Tieto peniaze sa dosiaľ nepodarilo od medzinárodného spoločenstva vyzbierať.

Múzeum už muselo zavrieť rozpadajúce sa baraky pre obavy z možného zranenia návštevníkov. Zhoršuje sa aj stav zvyškov bývalých plynových komôr a krematória. "Tieto budovy neboli stavané, aby vydržali. Ak nedostaneme peniaze, budeme musieť zavrieť čoraz viac budov," povedal hovorca múzea Pawel Sawicki.

Dnešné celosvetové podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu zahŕňajú aj prejav nemeckého prezidenta na pôde parlamentu Horsta Köhlera spomienkovú slávnosť v bývalom koncentračnom tábore Sachsenhausen neďaleko Berlína.

Pöttering vyzval na odmietanie antisesmitizmu a intolerancie

Na odmietnutie akýchkoľvek náznakov antisemitizmu a intolerancie v jednotlivých krajinách vyzval dnes predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý si dnes svet pripomína.

V liste adresovanom predsedovi Európskeho židovského kongresu Mošemu Kantorovi šéf europarlamentu pripomína, že európsky zákonodarný zbor sa permanentne stavia voči rasizmu, xenofóbii a antisemitizmu.

"Tieto javy nemajú miesto v európskom spoločenstvo hodnôt. Sú hrozbou pre našu vieru v Európsku úniu, ktorá sa opiera o rešpektovanie dôstojnosti každého človeka," vyhlásil Pöttering.

Obete holokaustu si pripomenul aj nemecký Bundestag

Bundestag si v utorok pripomenul obete holokaustu. Kto sa nepostaví svojej minulosti, tomu chýba základ pre budúcnosť, povedal v tejto súvislosti spolkový prezident Horst Köhler v prejave k Bundestagu na pamätný deň holokaustu. Predseda Bundestagu Norbert Lammert uviedol, že holokaust je stálym varovaním ostať bdelým a nemlčať, keď sú ohrozené demokratické zákony, alebo keď sa ľudia stanú obeťami ideologicky motivovaného násilia.

Nemecko si od roku 1996 na výročie oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime, ku ktorému došlo 27. januára 1945, pripomína obete národného socializmu. Informácie priniesol nemecký spravodajský portál Deutsche Welle.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 386
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 839
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 403
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 133
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 883
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 368
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 928
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Mužova neter sa snažila v získať pôžičku 17-tisíc brazílskych realov.


TASR
Hliadka vojenskej vlády v Ouagadougou.

Vojenská junta sa po nástupe k moci dištancovala od Francúzska.


TASR
Prázdna ulica v Amsterdame.

Mesto chce počet výletných lodí znížiť takmer o polovicu.


TASR
Ilustračné foto.

Je to už štvrtý ekvádorský starosta, ktorého tento rok zavraždili.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský zrejme bude obľúbencom perfekcionistov.


Slovenský hokejista Richard Pánik v  drese Pardubíc.

Záverečných desať minút presedel Pánik na striedačke.


Československá hokejová reprezentácia, ktorá získala na MS 1947 titul majstrov sveta. Dolu v klobúku tréner Mike Buckna, vľavo vedľa neho Ladislav Troják.  Obaja spolu výborne vychádzali na ľade i mi

Hokejisti Československa sa na majstrovstvách sveta 1947 tešili z prvého titulu a ďakovali Rakúšanom.


Pavol Komár
Cristiano Ronaldo v drese Juventusu Turín

Portugalčan sa súdil s bývalým klubom kvôli platu počas koronavírusu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu