Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Slota tají, z čoho platí svoje autá, jachty a lietanie

Vila, jachta, motorka, drahé autá či niekoľko bytov patria medzi majetok, ktorý využíva Ján Slota. Výpočty SME ukazujú, že z priznaných príjmov nemá šancu ich zaplatiť.

(Zdroj: ILUSTRAČNÁ- SITA)

BRATISLAVA. „S pánom Tretinom sa poznám minimálne pätnásť rokov. Ja som bol ten, kto urobil všetko preto, aby zo Zamedie odišiel.“ Aj týmito slovami obhajoval ministra výstavby Mariana Janušeka predseda SNS Ján Slota. Zamedia dostala od rezortu zákazku za 3,6 miliardy korún. Súčasťou víťazného konzorcia bola aj firma Avocat, ktorá má tiež blízko k Slotovi.

Priznanie predsedu SNS, že rozhoduje o personálnych otázkach firiem, s ktorými nemá oficiálne nič spoločné, opäť vzbudilo otázky, z akých peňazí je financovaný jeho majetok.

Drahé autá, jachty, lietadlá, motorky, luxusná vila na Jadrane. Až donedávna bolo všetko napísané na jeho blízkych, kamarátov alebo spriaznené firmy. Roky to nikto neriešil, lebo papierovo všetko sedelo. Ján Slota bol oficiálne len o niečo lepšie zarábajúci Slovák, rozhodne však žiaden superboháč.

V priebehu tohto roka však priznal vlastníctvo viacerých vecí za niekoľko miliónov korún, čím vzbudil ešte väčšie pochybnosti, kde na to zobral. Papierovo to možno sedí, s jediným rozdielom – ak je pravda, že Slota financuje svoj nákladný život len z peňazí, ktoré zarobil ako verejný činiteľ, už dávno by asi zomrel od hladu.

Od roku 1990 do augusta 2008 mal Slota ako poslanec parlamentu, VÚC a primátor Žiliny príjmy v celkovej výške takmer 13,4 milióna korún. Vyplýva to z údajov, ktoré si denník SME vyžiadal na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zhruba 300-tisíc korún mohol zarobiť za členstvo v dozorných radách spoločností s majetkovou účasťou mesta Žilina. V rokoch 1992 – 1995 bol Slota aj predsedom Dozornej rady v Prvej komunálnej banke (dnes Dexia banka). Tá jeho príjmy odmietla zverejniť, jeho nástupca dostával asi 20­tisíc mesačne. V prípade Slotu by to bolo za tri roky asi 700-tisíc.

V majetkovom priznaní za minulý rok Slota okrem iného napísal, že vlastní trojizbový byt, auto a motorku. Spomínaný byt je v Novej Lesnej, predseda SNS ho kúpil ešte v roku 2004. Dnes majú podobné byty v tejto lokalite hodnotu zhruba tri milióny korún. Auto je zrejme luxusné Bentley Continental, ktoré stojí okolo šesť miliónov korún. Slota však tvrdí, že ho kúpil za 2,6 milióna, motorka chopper Honda ho vyšla na milión. To znamená, že v roku 2007 vlastnil majetok za 6,6 milióna korún.

Podľa týždenníka Plus 7 dní si však Slota tento rok kúpil aj lietadlo DA 42 Twin Star. Hoci stojí približne desať miliónov, jeho kamarát George Trabelssie mu ho vraj predal za milión. Predseda SNS si zadovážil aj jachtu Sealine SC 39, ktorej trhová cena sa začína na ôsmich miliónoch korún. Od koho a za koľko ju kúpil, Slota odmieta zverejniť. Ak by zaplatil plnú sumu, jeho majetok by bol väčší ako deklarované príjmy – 15,6 milióna.

Problém dôveryhodne vysvetliť, z akých peňazí nadobudol svoj majetok, má však aj v prípade, že by za ňu zaplatil hoci len milión. V takom prípade by totiž vlastnil majetok za 8,6 milióna. Ak sa táto suma odpočíta z oficiálnych príjmov (14,4 milióna), Slota by musel za necelých 19 rokov, čo pôsobí v politike, vyžiť z necelých šesť miliónov korún (30-tisíc mesačne), čo je pri jeho spôsobe života ťažko predstaviteľné. Okrem toho: každý človek musí jesť, piť, obliekať sa, živiť rodinu.

Príjmy a výdavky

Otázne je aj to, z čoho financuje prevádzku auta, jachty, lietadla, motorky a bytu, ktorý vlastní, či náklady na chorvátsku vilu, v ktorej často dovolenkuje. Ak by si luxusné Bentley poistil v poisťovni Generali Slovensko, ročná havarijná poistka by ho vyšla na 360-tisíc korún. Poistky za jachtu a jej kotvenie sú minimálne 170-tisíc.

Nákladný je aj výcvik, letové hodiny a údržba lietadla DA 42 Twin Star. Spoločnosť Slovben, od ktorej si Slota v minulosti lietadlo prenajímal, na otázku o akú sumu ide, neodpovedala. Podľa informácií SME však môže ísť o desiatky až stovky tisíc korún. Do apríla 2007 ovládal firmu Slotov beninský priateľ Georges Gansé, dnes je jeho konateľkou Slotova nevlastná dcéra Alžbeta Porubcová.

Slota musí navyše platiť náklady spojené s vlastníctvom bytu v Novej Lesnej. Ročné nájomné a energie sú zhruba 60-tisíc korún. Využíva aj byt v Žiline, ktorý je v budove Slovbenu. Podľa vlastných slov ho to vyjde 4500 korún mesačne.

Počas rokovaní v Bratislave Slota prespáva v byte na Vajnorskej ulici, kde sú jeho susedmi ľudia ako Eduard Kukan či Dušan Galis. Byt patrí Slovbenu, komerčná cena prenájmu v tejto lokalite je približne 300-tisíc korún ročne. Predseda SNS často a rád relaxuje aj v chorvátskej vile na ostrove Rab. Jej vlastníkom je Gansé, hodnota vily sa odhaduje na 20-miliónov korún. Koľko platí za jej prenájom, Slota odmieta povedať. Ak je však priemer­ná cena apartmánu na Jadrane okolo 10-tisíc týždenne, v prípade spomínanej vily to môže byť minimálne trikrát viac. Celkové náklady trojčlennej rodiny, ak strávi vo vile aspoň dva týždne v roku, sa môžu vyšplhať aj na 100-tisíc korún.

Osobitnou kapitolou sú autá, na ktorých sa Slota rád predvádza. Ani jedno nie je písané na jeho meno, pričom ročný prenájom každého z nich stojí zhruba 100-tisíc korún. Momentálne využíva Lexus LS 600h L, Por­sche Cayenne a kabriolet Audi. Prvé vlastní firma Lure Group, ktorú ovláda Slotov nominant v Dozornej rade štátneho podniku SEPS Ľubomír Řehák. „Prepáčte, ale o tomto sa s vami nebudem baviť,“ reagoval Řehák, keď sme sa ho spýtali, za koľko prenajíma Slotovi limuzínu. Druhé je písané na 28-ročného pekára Martina Hodasa z Lietavskej Lúčky, s ktorým sa nám spojiť nepodarilo. Slota na otázku, komu a koľko platí za kabriolet Audi, ktorý využíva v Chorvátsku, neodpovedal.

Aké sú skutočné výdavky predsedu SNS, sa nedá presne zistiť. Len náklady na poistky za auto a jachtu či nájomné za byty v Novej Lesnej a Žiline (644-tisíc korún) sa však blížia k približnému ročnému príjmu Slotu (763-tisíc korún). Je síce pravda, že minulý rok zarobil približne o 70-tisíc viac. Ak sa však pripočítajú bežné výdavky, pohonné látky a náklady na prevádzku (údržbu) lietadla a motorky, ktoré vlastní, jeho príjmy s najväčšou pravdepodobnosťou nezodpovedajú životnému štýlu, aký už roky vedie.

Vládzete si o Jánovi Slotovi prečítať viac?

Skúste názory blogerov sme.sk alebo výber z celého slovenského internetu.

Slota: Budem vás žalovať

Denník SME požiadal o stanovisko aj predsedu SNS. „Ide o účelové dezinformácie a dohady, na ktoré nemáte relevantné podklady. V prípade akéhokoľvek dezinformovania verejnosti, budeme postupovať ako pri podobných prípadoch – vec vyriešia naši právni zástupcovia,“ odkázala hovorkyňa strany Jana Benková.

Premiér Fico tvrdí, že ak existujú oprávnené pochybnosti o majetkových pomeroch poslancov, treba sa obrátiť na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, daňovú správu alebo orgány činné v trestnom konaní. „Robert Fico nechce byť a nebude vyšetrovateľom konkrétnych prípadov. Naďalej však bude robiť všetko pre to, aby sme mali tvrdý a účinný zákon o preukazovaní pôvodu majetku,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová.

Odpoveďou na otázku, prečo sa Slotovými majetkovými pomermi doteraz nikto nezaoberal, môže byť aj fakt, že v čase, keď bol Slota primátorom Žiliny, bol šéfom tamojších policajných vyšetrovateľov jeho kamarát Peter Šimko. Po voľbách v roku 2006 ho Slota dosadil za prezidenta Fondu národného majetku.

Slotovo bohatstvo

Slotove príjmy

 • od roku 1990 zarobil Slota ako verejný činiteľ, primátor, poslanec okolo 13,4 milióna,
 • v rokoch 1992 – 1995 bol predseda Dozornej rady v Prvej komunálnej banke, kde zarobil asi 700-tisíc korún,
 • približne 300-tisíc korún dostal za účasť v orgánoch spoločností s účasťou mesta Žilina.

Priznané majetky

 • lietadlo DA 42 Twin Star. Stojí asi desať miliónov korún, on ho vraj kúpil za necelý mi­lión,
 • auto Bentley Continental GT. Predáva sa za šesť miliónov korún. Slota tvrdí, že ho kúpil za 2,6 milióna,
 • jachta Sealine SC 39. Jej trhová hodnota je minimálne osem miliónov korún, Slota jej cenu odmieta zverejniť,
 • trojizbový byt v Novej Lesnej kúpil v roku 2004. Cenu nezverejnil. Dnes má hodnotu asi tri milióny korún,
 • motorka chopper Honda. Slota tvrdí, že ju kúpil za milión.

Čo využíva

 • byt v Žiline. Vlastní ho firma Slovben. Za prenájom vraj platí 4500 korún mesačne,
 • byt v Bratislave, ktorý vlastní firma Slovben. Koľko platí za prenájom, Slota odmieta zverejniť, bežne sa platí zhruba 300 ­tisíc ročne,
 • limuzínu Lexus LS 600h, ktorá patrí firme Lure Group. Koľko platí za prenájom, odmieta zverejniť, bežne sa platí 100-tisíc ročne,
 • Porsche Cayenne, ktoré vlastní pekár Martin Hodas. Koľko platí za prenájom, Slota odmieta zverejniť, bežne sa platí 100-tisíc ročne,
 • kabriolet Audi. Komu a koľko platí za prenájom, Slota odmieta zverejniť, bežne sa platí od 90-tisíc ročne,
 • 20-miliónovú vilu na chorvátskom ostrove Rab. Koľko platí za prenájom, odmieta zverejniť. Trojčlennú rodinu môže vyjsť dvojtýždňový pobyt aj na 100-tisíc.


Zdroj: Plus 7 dní, SME
Deti šéfa SNS robia so stámiliónmi

Aj keď Slota nemá podiel vo firmách, ktorých majetok využíva, je pravdepodobné, že im pomohol k bohatstvu vďaka politickým rozhodnutiam a kontaktom.

Hoci Ján Slota figuruje iba v jednej firme – Letisková spoločnosť Žilina, jeho synovia a blízki spolupracovníci ovládajú majetok v hodnote stoviek mi­liónov korún.

Napríklad firma Loki, s. r. o., ktorej majiteľmi sú Slotovi synovia Ján (22) a Pavol (27), minulý rok ovládla spoločnosť Global-ZA, a. s., ktorá vlastní polmiliardový 200-bytový komplex s názvom Amfiteáter v Žiline. V rámci projektu Amfiteáter v roku 2006 Global-ZA kúpila dva pozemky s rozlohou 2440 štvorcových metrov od mesta Žilina, kde bol Slota primátor. Kúpna cena bola 868 korún za štvorcový meter. „Bola to veľmi výhodná cena,“ povedal Roman Toma z Realitného centra v Žiline. „V dražbe by získali viac. Za takú cenu by som ich kúpil aj ja.“ Ceny pozemkov v tejto lokalite sa začínajú dnes na troch tisíc korún za meter.

Global-ZA v roku 2006 získala 440-miliónový úver od Slovenskej sporiteľne. Záložné práva na pozemky pod Amfiteátrom má dnes Slovenská záručná a rozvojová banka, kde má Slota blízkych ľudí, Michala Krnáča a Ľuboslavu Vendrinskú. Manžel Vendrinskej Milan mal na seba napísaný Slotov Viper GTS Coupé, právnik Krnáč zase kúpil športovú halu v Žiline od mesta za 112 miliónov korún krátko pred odchodom Slotu z funkcie primátora. Pavol Slota požičal firme Loki viac ako 31 miliónov korún a 57­tisíc eur. Ďalšia firma, s ktorou sú spojené Slotove deti, je Slovben. Konateľkou je Alžbeta Porubcová. Slovben stavia fabriku na výrobu zatepľovacích polystyrénov v Žiline napriek protestu obyvateľov. Prevádzkovať ju bude spoločnosť SH+, a. s., v ktorej majú Slotovi synovia 70­percentný podiel. Slovben je majiteľom budovy v centre Žiliny, Slotovi v nej prenajíma byt, má tam sídlo krajská organizácia SNS a viaceré firmy prepojené na jeho rodinu a blízkych spolupracovníkov. Napríklad firma Lure Group, ktorá je majiteľom novootvoreného luxusného hotela Diplomat v Rajeckých Tepliciach.

Kúpila ho od Severoslovenských vodární za 15 miliónov korún. Slota bol v dozornej rade vodární. Znalecký posudok hovoril o 60 miliónoch. Majiteľom firmy je Ľubomír Řehák, Slotov nominant v Dozornej rade štátneho podniku SEPS. Jediná zisková firma, v ktorej figurujú Slotovi synovia, je Vinuta. V roku 2007 mala zisk 10,8 milióna korún.

Tom Nicholson
Podnikanie firiem

Loki – strata 700­ tisíc korún (2007)

Slovben – strata 418­ tisíc korún (2006)

Lure Group – strata 561­ tisíc korún (2006)

Vinuta – zisk 10,8 milióna korún (2007)

Zdroj: Zbierka listín v Obchodnom registri

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 4. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Dodajte vašej pokožke šťavu
 1. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 4. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 5. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 6. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 106
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 188
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 403
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 165
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 825
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 142
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 068
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 005
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu