Pondelok, 24. jún, 2019 | Meniny má Ján
ĽUDIA MÔŽU OPÄŤ PREHODNOTIŤ, ČI Z 2. PILIERA ODÍDU, ALEBO DOŇ VSTÚPIA, A TO DO 30. JÚNA 2009

Druhý pilier nemá voľno, otvoril sa

Pri prvom otvorení systému starobného dôchodkového sporenia v prvej polovici roka z neho vystúpilo 105­-tisíc ľudí. Vláda teraz potrebuje, aby ich z druhého piliera odišlo aspoň 150-­tisíc. S ich úsporami ráta v rozpočte 2009.

Sporiteľom, ktorí doručia do Sociálnej poisťovne vyhlásenie, že nechcú byť v druhom pilieri, zanikne zmluva o starobnom dôchodkovom sporení od 1. januára.Sporiteľom, ktorí doručia do Sociálnej poisťovne vyhlásenie, že nechcú byť v druhom pilieri, zanikne zmluva o starobnom dôchodkovom sporení od 1. januára.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Pri prvom otvorení systému starobného dôchodkového sporenia v prvej polovici roka z neho vystúpilo 105-­tisíc ľudí. Vláda teraz potrebuje, aby ich z druhého piliera odišlo aspoň 150-­tisíc. S ich úsporami ráta v rozpočte 2009.

BRATISLAVA. Pánty na bráne do druhého piliera nestihli zhrdzavieť. Po jeho nedávnom otvorení vláda dáva ľuďom ďalšiu možnosť, aby rozhodli, kto im bude v budúcnosti vyplácať penziu. Sporitelia majú čas posudzovať argumentáciu premiéra Fica a dôchodkových spoločností do 30. júna 2009. Potom sa druhý pilier znova zavrie.

Fico pritom ešte v júni tvrdil, že na konci mesiaca sa sporenie do penzie definitívne uzavrie a ten, kto si v ňom šetrí, už nebude mať možnosť vystúpiť. No už v septembri premiér na mimoriadnom rokovaní vlády v sobotu poslal verejnosti odkaz, že je to práve druhý pilier, ktorý je svetovou finančnou krízou najviac postihnutý. Výnosy niektorých dôchodkových fondov počítané od januára sa dostali do mínusu. Preto treba dať ľuďom, ktorí systému neveria, ďalšiu možnosť, aby z neho odišli, vyhlásil premiér.

Krátko po tom, čo parlament schválil, že druhý pilier sa otvorí, šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko sa dopustil faux pas. Vyhlásil, že ľudia v druhom pilieri „prišli o celé úspory“. Premiér na to nechcel dlho reagovať, no nakoniec sa vo štvrtok opýtal: „A nie je to pravda?“

Inak to vidia dôchodkové spoločnosti. „Verejne sme pána Muňka požiadali, aby sa do 15. novembra popasoval so svojím výrokom. Nestalo sa tak, preto podnikneme právne kroky,“ povedal včera šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Peter Socha.

Penzie v rozpočte

Úprimnosť obáv premiéra o úspory sporiteľov naštrbuje skutočnosť, že vláda pod jeho vedením si už naplánovala, koľko z dôchodkových úspor občanov by sa jej hodilo pre príjmovú časť verejného rozpočtu. Ráta s tým, že z druhého piliera vystúpi asi 150­tisíc sporiteľov a do rozpočtu tak získa okolo 10 miliárd korún.

„Tá suma dnes nevyzerá veľká. Nezaškodí si však zrátať, že ak by sme desať miliárd v dnešných cenách investovali v roku 1980 na polovicu do akcií a dlhopisov, mali by sme dnes reálne k dispozícii asi o 60 miliárd viac ako máme,“ povedal šéf inštitútu INEKO Eugen Jurzyca. Dôchodky by sa napríklad mohli podľa neho zvýšiť o viac než polovicu. „Ak by sme dnešných desať miliárd investovali v roku 1900, mali by sme v súčasnosti viac reálne takmer o 400 miliárd korún,“ doplnil Jurzyca.

Kto áno, kto nie

Vláda doteraz nedala jednoznačné a najmä nemenné stanovisko, pre akú vekovú skupinu je druhý pilier nevýhodný. Premiér vo štvrtok povedal, že „sú to minimálne všetci nad 45 rokov“. Donedávna tvrdil, že sú to všetci nad 30 rokov.

Ľudia sa však môžu rozhodovať aj podľa toho, čo pre nich znamená, že dôchodkové úspory sa dedia, kým pre odvody platené do prvého piliera nič podobné neplatí. Ak sa zaujímajú o to, či v prípade smrti sporiteľa, sa vypláca pozostalostný dôchodok, odpoveď znie, že sa vypláca nielen z prvého, ale aj z druhého piliera.

Podľa Jurzycu však porovnávanie technických parametrov oboch pilierov dnes nie je až také prioritné, lebo vláda to môže kedykoľvek zmeniť. „V situácii, keď Národná rada zmení zákon na podávanie cenových návrhov na základe toho, že predsedovi vlády sa zdalo, že dostal arogantný list, už začína byť naozaj ťažké povedať, pre koho je výhodný prvý pilier a pre koho druhý,“ povedal Jurzyca.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako správne pripraviť džem či marmeládu?
 2. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 3. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti?
 4. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas
 5. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska
 6. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie?
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne.
 8. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 9. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 10. Keď ide o kožu
 1. Ready-made spoločnosť a jej nevýhody
 2. Even Lonely Planet recommends a summer in Slovakia’s High Tatras
 3. Discover Slovakia and get a chance to win
 4. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti?
 5. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas
 6. Moderné, nízkoenergetické a zdravé bývanie s prírodou na dosah
 7. EUBA bude spolupracovať s Mestskou časťou Bratislava-Petržalka
 8. Zelená strecha sa dnes dá inštalovať jednoducho
 9. Výročné zasadnutie CIDD na EU v Bratislave
 10. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska
 1. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie? 19 215
 2. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 15 238
 3. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska 10 699
 4. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas 7 381
 5. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 5 197
 6. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 4 258
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne. 3 726
 8. Ako správne pripraviť džem či marmeládu? 3 685
 9. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu 3 285
 10. Potešte vášho otca kvalitným čítaním 3 104