Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita
KOLABORÁCIA KŇAZOV V PACEM IN TERRIS S KOMUNISTAMI OSTÁVA NEDORIEŠENÁ

Cirkev sa úplne neočistila

Mnohí kňazi spolupracovali s komunistami aj cez prorežimové združenie Pacem in terris. Cirkev sa s touto otázkou dodnes nevyrovnala.

Na mieri a rozkvete vlasti pred revolúciou spolupracovali aj kňazi v združení Pacem in terris. Mali aj oficiálne väzby na predstaviteľov moci. Na ich zasadaní v roku 1981 napríklad vystúpil aj predseda Federálneho zhromaždenia ČSSR Alois Indra.Na mieri a rozkvete vlasti pred revolúciou spolupracovali aj kňazi v združení Pacem in terris. Mali aj oficiálne väzby na predstaviteľov moci. Na ich zasadaní v roku 1981 napríklad vystúpil aj predseda Federálneho zhromaždenia ČSSR Alois Indra. (Zdroj: ARCHÍV ČTK)

BRATISLAVA. Cirkev by mala urobiť pokánie a ospravedlniť sa za svoju činnosť v 70. rokoch. Myslí si to historik Ústavu pamäti národa (ÚPN) Patrik Dubovský. Mnohí kňazi sa totiž pred revolúciou angažovali v združení katolíckych duchovných Pacem in terris, ktoré kolaborovalo s komunistickým režimom.

„Hoci kňazi boli viazaní Vatikánom, že sa majú zdržať akejkoľvek činnosti v prospech tohto združenia, prejavy odporu boli skôr ojedinelé,“ povedal Dubovský počas diskusie s cirkevným historikom Jozefom Haľkom, ktorú zorganizoval ÚPN. Vatikán odsúdil Pacem in terris v marci 1982.

Združenie vzniklo v roku 1971 s požehnaním komunistickej strany, ktorá ho aj finančne podporovala. Malo svojho predsedu, okresné a krajské výbory, každých päť rokov sa konali celoštátne zjazdy. Ich výsledkom bola podpora oficiálnej línie strany.

Podobné organizácie fun­govali aj v Maďarsku, Poľsku a iných socialistických štátoch. „Združenie Pacem in terris slúžilo na propagandistické účely. Časť kňazov začala najmä prostredníctvom Katolíckych novín tvrdiť, že vzťah so štátom je idylka, chválili režim a podobne,“ hovorí Haľko.

Združenie bolo podľa neho účinnou zbraňou aj na rozbí­janie cirkvi. „Bežní veriaci 'pácemákmi' často pohŕdali. Keď to komunisti správne nasmerovali, mohlo to vyvo­lať aj odpor voči cirkvi ako celku.“

Ambiciózni a vydierateľní

Aké percento kňazov sa v združení angažovalo, sa dnes nedá zistiť, keďže neexistuje žiadny zoznam členov. Spravidla však išlo o veľmi ambicióznych ľudí, alebo kňazov, ktorí boli vydierateľní, myslí si Haľko. „Väčšinou mali nejaký šrám z minulosti. Niektorí sa priamo angažovali v prospech slovenského štátu, iní sa prejavili ako tvrdí antikomunisti,“ povedal Haľko.

Dubovský tiež upozorňuje, že medzi tými, ktorí boli aktívni v Pacem in terris, sú často spolupracovníci ŠtB. V zozname agentov sa objavili napríklad Ján Zabák, Ján Pásztor či Jozef Feranec.

Schizofrénia

Podľa Haľka sa „pácemáci“ snažili kompenzovať pocit viny tým, že občas presadili u komunistov drobné ústupky – pri dosadzovaní bohoslovcov, kňazov a podobne. Kňazov, ktorí trpeli vo väzení, sa však nezastali. „Možno sa cítili užitoční, hoci v zásadných veciach štát cirkvi nikdy neustúpil. Bola to schizofrénia.“

Katolícka cirkev sa k združeniu Pacem in terris, ktoré zaniklo krátko po revolúcii v roku 1989, doteraz oficiálne nevyjadrila. Pred tromi rokmi sa ospravedlnila len za spoluprácu kňazov s ŠtB. „Je to otázka pre našu historickú radu, ktorá začala pracovať minulý rok. Aktívne sa zaoberá aj týmto obdobím, najskôr to však treba podrobne preskúmať,“ povedal o Pacem in terris hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.

Združenie Pacem in terris slúžilo na propagandistické účely. Časť kňazov tvrdila, že vzťah so štátom je idylka, chválili režim.

Jozef Haľko, cirkevný historik

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 2. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 3. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 4. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 5. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 6. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 7. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 8. Bude dobre!
 9. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 10. "Škoda riskovať!"
 1. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 2. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 3. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 4. Namiesto výroby automobilov výroba pľucnych ventilátorov
 5. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 6. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 7. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 8. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 9. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 10. Bude dobre!
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 36 101
 2. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 19 644
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 18 556
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 15 621
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 12 301
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 11 225
 7. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 703
 8. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 689
 9. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 9 226
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 9 119