Fico sa vyhráža akcionárom SPP

Ak budú chcieť zahraniční vlastníci SPP zvýšiť ceny plynu, zastavia ich hneď na štarte zástupcovia štátu v podniku. To sa stane, ak plynári neprestanú s podávaním návrhov na zvyšovanie cien plynu.

Premiér Robert Fico.Premiér Robert Fico. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Spor medzi premiérom Robertom Ficom a zahraničnými akcionármi Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) sa vyhrotil natoľko, že v najbližšom čase dostanú oficiálnu ponuku od vlády, aby predali svoje podiely v SPP naspäť štátu.

„Dva po sebe podané návrhy na zvýšenie ceny pre domácnosti o 16, a potom o 20 percent, sú dôsledkom buď absolútnej nevedomosti zahraničných spoluvlastníkov o sociálnej a ekonomickej situácii našich občanov alebo absolútneho nezáujmu týchto ľudí o to, ako žijú naši občania a za aké peniaze sú schopní si zaobstarávať energie,“ povedal včera premiér. Ponuku v hodnote 123 miliárd korún, za ktoré sa kedysi SPP sprivatizovalo, preto malo odoslať už včera ministerstvo hospodárstva.

Francúzi a Nemci: Nepredáme

Zahraniční akcionári už raz povedali, že predať podiely neplánujú. „E.ON Ruhrgas prišiel na Slovensko ako dlhodobý strategický investor. Výsledkom toho je, že SPP je dnes modernou energetickou skupinou,“ povedal Kai Krischnak z nemeckej spoločnosti.

Ak premiér nebude úspešný pri spätnom odkupe, má pripravené ďalšie opatrenia: „V ten istý deň, ako SPP predloží návrh na zvýšenie cien plynu pre domácnosti, vláda mimoriadne zasadne a navrhne v skrátenom legislatívnom konaní schváliť zákon, ktorým sa predstaviteľom štátu v predstavenstve SPP dá právo veta v prípade cenových návrhov,“ povedal. Pri menšinovom podiele štátu

v predstavenstve SPP v pomere troch ku štyrom podľa Fica Francúzi a Nemci štátnych nominantov vždy prehlasujú.

Právnik Marek Benedik upozorňuje, že štát takýmto zásahom poruší zákon: „Štát uzavrel akcionársku zmluvu. Ak chce dodatočne zákonom alebo inak meniť pravidlá hry, naráža to na princíp právnej istoty,“ povedal. Ak teda zahraničným akcionárom vznikne škoda, vidí reálnu šancu, že im medzinárodná arbitráž dá za pravdu.

A arbitráž zrejme hrozí.

„Ako člen únie by Slovensko malo rešpektovať základné princípy trhovej ekonomiky a povinnosti, ktoré mu vyplývajú z platných uzatvorených zmlúv,“ povedal Krischnak.

Fico: Majú veľké zisky

Tým, že regulátor nepovolil pätinové zdraženie, sa plynárne dostanú v sektore domácností do vyše jednomiliardovej straty, tvrdia. Premiér však tvrdí, že SPP by vďaka zdraženiu získalo dokopy 230 miliónov korún

v čistom. Podľa Fica sa štát svojej polovice ako spolumajiteľ zriekne. „Tých 120 alebo 110 miliónov, ktoré by pripadli slovenskému štátu, nechceme ako podiel na zvyšovaní cien pre domácnosti,“ povedal.

SPP tvrdí, že sa sto miliónov korún už zriekol poskytnutím zľavy pre seniorov. „Pre 140 miliónov korún by určite SPP nežiadal zmenu predajných cien plynu,“ píše sa v stanovisku firmy.

Ak premiér stále poukazuje na to, že SPP má zisk v hodnote 16,8 miliardy korún, tiež to podľa firmy neobstojí. „SPP nemôže použiť zisk z iných polynárenských činností na vykrytie strát z predaja plynu domácnostiam. To by bolo porušenie slovenskej európskej legislatívy.“

Napínanie svalov u voličov Smeru zaberá

Predseda vlády nenecháva na náhodu, čo urobí s jeho voličmi zdražovanie. Na jednej strane SPP kritizuje, na druhej otvára ihriská ajz peňazí plynární.

BRATISLAVA. Robert Fico opäť pritvrdil svoje výroky na adresu monopolov ovládaných zahraničnými investormi. Na začiatku septembra – pri svojej prvej zvláštnej tlačovej konferencii k SPP – používal slovné spojenie ako „zatiaľ im dávame len ponuku“. Včera už narábal s výrazmi ako banánová republika, bábková krajina a spoluvlastníkov plynární varoval, že nedovolí, aby ľudia sedeli doma v zime. „Odmietam byť predsedom vlády bábkového štátu, kde si každý bude robiť čo chce,“ tvrdil.

Stúpajúce ceny potravín, plynu, energií, či prechod na euro a finančná kríza sú v súčasnosti jediné vážnejšie momenty, ktoré by mohli stáť v ceste mimoriadnej popularite Fica a Smeru. Každé z týchto rizík už plnili noviny a predstavitelia Smeru sa s nevôľou pozerali napríklad na výzvy, aby Fico urobil niečo s donedávna stúpajucimi cenami benzínu.

„Keby plyn z akýchkoľvek dôvodov zdražel, premiérovi to na popularite nepridá, hoci stále je ešte obdobie, že jedno zdraženie by mu z popularity ani neubralo,“ povedal šéf výskumnej agentúry Focus Ivan Dianiška. Sociológ sa domnieva, že Fico nechce nič riskovať a „hrá jednoznačne populisticky na voliča“. Predseda Smeru totiž podľa Dianišku veľmi dobre vie, že značná časť slovenskej populácie je veľmi negatívne naladená voči zahraničným investorom i monopolom, ktorých vinia zo zdierania krajiny.

Podľa informácií SME sa v posledných mesiacoch premiér pri rôznych príležitostiach viackrát stretol so zástupcami zahraničných spoločností pôsobiach v sektoroch, ktoré kritizuje. Pri rozhovoroch s nimi údajne hovoril vždy vecne a bez emócií, ktoré naopak opakovane prejavoval pred kamerami.

Zvláštny je i jeho vzťah k SPP. Hoci premiér zahraničných akcionárov veľmi tvrdo kritizuje, od tlačovky o plynárňach 5. septembra až po včerajšok otvoril sedem multifunkčných ihrísk, na ktoré Nadácia SPP prispieva po 1,2 milióna a z rezervy premiéra ide po 300–tisíc. Ihriská ide otvárať aj po včerajšej tlačovke – dve hneď dnes a ďalšie v pondelok.

Miroslav Kern
Robert Fico o zdražovaní plynu:

5.septembra 2008:

Čo je väčší záujem pre vládu Slovenskej republiky? Profit Nem­cov, Francúzov, alebo to, že naši ľudia v domoch, v mestách v bytoch, budú mať za čo zaplatiť plyn?

130–miliárd korún vám zaplatíme, vráťte nám to naspäť! My sa potom iným spôsobom postaráme o slovenské domácnosti, a nebudeme zdierať slovenské domácnosti.

19.októbra 2008:

Chcem povedať akcio­nárom z Francúzska a Nemecka, že Slovensko nie je banánová republika, kde si príde odtrhnúť každý čo chce, a keď sa mu to nedostane, je ešte urazený.

Aký má potom význam byť predsedom vlády, aký význam má byť vo vláde, aký význam má riadiť tento štát - aby sme sa pozerali na to, ako nám tu cudzí vlastníci túto krajinu takýmto spôsobom oberajú ako strom s jablkami? Takto nemôže fungovať svet.

To fakt chceme, aby sa ľudia vracali k uhliu a k drevu? Po tom, čo sa plynofikovalo celé Slovensko? Chceme, aby sa tí ľudia sťahovali zo svojich domov dole do jednej izby? Aby iba v tej izbe kúrili a všade inde mali zimu?

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 622
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 714
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 993
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 720
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 666
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu