Čínske hry chcú využiť odpadlíci

Tibet, Ujguri aj Taiwan cítia šancu, ako pritiahnuť medzinárodnú pozornosť. Peking im sľubuje, že ho neobmäkčia ani blížiace sa olympijské hry.

PEKING, BRATISLAVA. Tohtoročné leto má byť triumfom krajiny draka a komunistov, ktorí jej už desaťročia vládnu. Letné olympijské hry v Pekingu sú pre Čínu udalosťou roka, ktorá môže napraviť imidž ázijskej veľmoci v očiach Západu.

Najľudnatejšia krajina sveta priťahuje olympiádou oveľa väčšiu pozornosť, a tak sa rebelujúce provincie snažia zviditeľniť svoj boj o vlastné práva. Peking bojuje hneď na troch frontoch: proti budhistom z Tibetu, moslimom zo západnej Číny a Taiwancom, ktorí si užívajú svoju samostatnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tibeťania pochodujú domov

Včerajšok patril Tibeťanom, ktorí pred čínskymi komunistami ušli z krajiny a vydali sa z indického sídla dalajlámu do Tibetu. Stovka Tibeťanov takto protestuje proti vojenskej okupácii svojej krajiny. Trasu pochodu neprezradili, aby čínskym úradom neuľahčili ich prípadné zatknutie. Očakávajú, že počas pochodu sa k nim pripoja stovky ďalších.

„Tento pochod má svetu povedať, že my Tibeťania sme právoplatnými vlastníkmi Tibetu,“ povedal jeden z organizátorov akcie Lobsang Ješi agentúre AFP. Aktivisti veria, že Čína ich nemôže zastaviť. Argumentujú pravidlami OSN, podľa ktorých nemôže byť žiadnemu utečencovi zabránené v návrate domov. Protestný pochod načasovali na 49. výročie tibetského povstania proti komunistickej vláde, ktoré Peking krvavo potlačil.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď samotný dalajláma augustovú olympiádu podporil v nádeji, že Čína sa inšpiruje myšlienkou hier. Radikáli plánujú v máji uskutočniť protestnú tibetskú olympiádu. Na rozdiel od dalajlámu, ktorý žiada len väčšiu autonómiu pre Tibet, volajú po úplnej nezávislosti.

Teroristická karta

Deň predtým sa do pozornosti svetových médií dostali ujgurskí moslimovia žijúci na severozápade Číny v regióne Sin­ťiang. Už desaťročia sa usilujú o väčšiu autonómiu, tí radikálnejší o vlastný štát na území Východného Turkestanu.

Asi osem miliónov Ujgurov sa hlási k sunnitom a namiesto čínskych znakov používajú arabské písmo. Peking ich požiadavky odmieta s tým, že sú napojení na Taliban a považuje ich za teroristickú hrozbu pre krajinu.

Cez víkend čínske bezpečnostné úrady oznámili, že prekazili teroristický útok, ktorý mal poškodiť prípravy na olympijské hry. V piatok núdzovo pristálo lietadlo smerujúce z Urumči v ujgurskom regióne do Pekingu po tom, ako posádka na palube odhalila dvoch útočníkov, ktorí údajne plánovali vyhodiť lietadlo do vzduchu. V nedeľu tiež čínska polícia informovala o januárovom zásahu proti ujgurským separatistom, pri ktorom dvoch mužov zabila a 15 zadržala. „Teroristi zjavne plánovali útok namierený proti olympijským hrám,“ povedal miestny šéf komunistickej strany Wang Li­kvan.

SkryťVypnúť reklamu

Ujguri sa boja, že čínska vláda zneužije vysoký stupeň bezpečnostných opatrení pre olympijské hry na to, aby ich vykreslila ako teroristov.

Taiwan chce do OSN

V období pred olympiádou sa osmelili aj Taiwančania, ktorí po zamietnutí svojej prihlášky o členstvo v OSN vypísali na marec referendum o tejto otázke. Kandidovať by chceli pod názvom Taiwan, a nie Čínska republika ako doteraz. Nahnevaný Peking považuje referendum za ďalší krok k nezávislosti.

Hovorca čínskeho parlamentu už vedenie ostrova varoval, že ak sa tak stane, Taiwan „zaplatí vysokú cenu“. Na odštiepeneckú provinciu je namierených asi tisíc čínskych rakiet.



Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 233
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 487
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 010
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 648
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 508
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 025
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu