Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky
ŠTYRIA POSLANCI OPUSTILI STRANU, ČI ZALOŽIA NOVÚ, NEPOVEDALI. HRUŠOVSKÝ MLČÍ

KDH sa tretíkrát rozpadlo

Klub KDH už nemá v parlamente trinásť poslancov, ale len deväť. Vladimír Palko a spol. odišli aj pre nerozhodnosť predsedu. Ten sa rozhodol nereagovať.

Rudolf Bauer, František Mikloško, Vladimír Palko a Pavol Minárik nesúhlasili so smerovaním KDH. Vyriešili to odchodom.Rudolf Bauer, František Mikloško, Vladimír Palko a Pavol Minárik nesúhlasili so smerovaním KDH. Vyriešili to odchodom. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. KDH prežíva tretie štiepenie v dvadsaťročnej histórii.

Po tom, čo stranu v roku 1992 opustila skupina vedená Jánom Klepáčom a neskôr ľudia okolo Mikuláša Dzurindu, teraz ju opustili Vladimír Palko, František Mikloško, Rudolf Bauer a Pavol Minárik.

Odišli pre spor, ktorý sa v najstaršej opozičnej strane začal po parlamentných voľbách, keď sa rozhodovala, či pôjde do vlády so Smerom. Palkovci Smer zásadne odmietali, Hrušovský a jeho blízki boli za.

„KDH je dnes neobnoviteľné. Politický oportunizmus a pragmatizmus zachvátil všetky štruktúry,“ čítal dôvod odchodu Mikloško. „Nechceme byť v hnutí, kde sa predseda KDH Pavol Hrušovský už nevie k ničomu vyjadriť, lebo už len obhajuje svoju pozíciu.“

VIDEO - Štyria poslanci za KDH odišli z klubu

VIDEO - Eugen Korda

Predsedovi KDH Pavlovi Hrušovskému oznámil ich odchod zo strany aj z poslaneckého klubu Minárik. Podľa jeho slov sa ho Hrušovský opýtal, či sa vzdajú aj poslaneckých mandátov, a keď povedal, že nie, rozhovor skončil.

Palko nevidí na vrátenie mandátov dôvod. Poslanci, ktorí odišli, podľa neho reprezentujú lepšie hodnoty KDH, pre ktoré ich 200–tisíc ľudí volilo, ako tí, čo zostali.

Nemusia to prežiť

Poslanci hovoria, že už nemôžu byť v strane, „kde sú ideológovia pragmatizmu podpredsedovia Brocka, Fronc a Sabolová podporovaní až na jedného celým predsedníctvom“.

Tým jedným mysleli podpredsedu Daniela Lipšica. Ten, hoci má podobné názory ako oni, zo strany zatiaľ neodchádza. Chce ju zmeniť zvnútra a dostať na pozície mladších ľudí. „V KDH zostávam. Chápem ich, ale myslím, že to nebolo dobré rozhodnutie,“ povedal. Podľa neho treba bojovať vnútri strany. Súhlasí s ním europoslankyňa Anna Záborská, ktorá tiež podporovala Palka.

„Je to výnimočné rozhodnutie v našich osobných a spoločenských životoch, pre politiku KDH sme sa angažovali takmer 20 rokov,“ povedal František Mikloško.

Uvedomuje si, že ide o rozhodnutie „na hrane našej politickej existencie“. Podľa neho však už mali len dve možnosti – buď z KDH vystúpiť, alebo v ňom zostať a podieľať sa na oportunizme. Ten podľa Mikloška zachvátil všetky štruktúry. „Krajskí tajomníci vytvárajú atmosféru dobrých a zlých kádehákov,“ povedal.

Hrušovský podľa poslancov definitívne ako predseda zlyhal.

Do KDH sa už nikto z nich nevráti. „Budúcnosť necháme dozrieť,“ hovoria.

Chcú predstavovať alternatívu, o jej konkrétnej podobe zatiaľ nehovoria. O svojom rozhodnutí hovorili poslanci aj s Jánom Čarnogurským, bývalým predsedom hnutia.

O obsahu rozhovoru sa odmietli vyjadriť, Čarnogurský odmietol odchod poslancov pre médiá komentovať. V KDH zostáva.

Hrušovského zrejme podporujú vedenia všetkých kraj­ských organizácií, otázny je však postoj niektorých okresov.

Nová strana to bude mať ťažké

Analytici, ktorých SME oslovilo, sú v názore na zakladanie nových konzervatívnych strán pomerne skeptickí. „Myslím, že to bude len súboj o značku KDH. S úplne novou stranou prídu ťažko. Mohla by to byť len obdoba KDH s tým, že by vzala na seba prvky, ktoré tvoria prvky tejto strany,“ myslí si socio­lóg Pavel Haulík.

VIDEO - Haulík: Nová výrazne konzervatívna strana bude mať problém osloviť voličov

VIDEO - Silvia Pňačková

Analytik predpokladá, že palkovci budú istý čas čakať, či sa k nim pripojí časť straníc­kych štruktúr. „Pokladám KDH za málo pragmatické a oni odišli preto, že ho považujú za príliš pragmatické,“ dodal.

Politológ Lászlóv Öllős hovorí, že programové odlišnosti medzi KDH a palkovcami vidieť len v náznakoch. „Zatiaľ nevidím kontúry nejakej novej úspešnej strany.“

VIDEO - Kde budú Palko a Mikloško o štyri roky?

VIDEO - Silvia Pňačková

Na Slovensku sa po roku 1998 v každom volebnom období presadila nová politická strana. V prípade SOP aj ANO to však boli strany, ktoré sa hlásili k liberálnym – nie konzervatívnym hodnotám. Obidve strany už po prvom volebnom období upadli do zabudnutia.

Ako sa to začalo

Spor v strane odštartoval potom, čo sa KDH rozhodovalo, či vstúpi do vlády so Smerom. Palko bol proti, Hrušovský napokon po dlhom váhaní za.

Palko neskôr kandidoval na sneme za predsedu strany, ale delegáti ho nezvolili. Naopak, jemu a zvyšným poslancom vyčítali, že do vlády so Smerom ísť odmietli. Niektoré štruktúry navrhovali Palka podľa Františka Mikloška disciplinárne stíhať.

Palkovci odvtedy často vystupovali sami v médiách bez toho, aby o tom vedenie strany vedelo.

Dnes bude rokovať predsedníctvo KDH a po ňom má vystúpiť aj Hrušovský.

Mikloška odchod dojal

Štyria poslanci KDH prišli včera na tlačovú besedu s odhodlaným výrazom na tvári.

O tom, čo chcú urobiť, sa aj niektorí ich spolupracovníci dozvedeli až v noci. Vedeli len, že poslanci celé dni spolu sedeli a dlho sa rozprávali.

„My tu prítomní štyria poslanci Vladimír Palko, František Mikloško, Rudolf Bauer a Pavol Minárik dnešným dňom opúšťame rady KDH. To znamená zajtra už nebudeme členmi KDH,“ povedal na úvod Palko. Dôvody vraj vysvetlí Mikloško.

Poslanec začal čítať z pripraveného vyhlásenia politické životopisy: odkedy sú v KDH a aké funkcie zastávali.

Po chvíľke už Mikloško vtipkoval. „Ak by som chcel žartovať, tak by som povedal - my štyria ako nezávislí, pán Gabura, pán Mikuš, ešte ak medzi nás príde pán Liška, navrhneme pánovi Mečiarovi, nech ide medzi nás, budeme mať klub a my mu za to nejakým spôsobom pomôžeme splatiť jeho dlžoby.“

To, že KDH je neobnoviteľné, hovoril už počas Vianoc. Po tom, čo sa vlani v lete prekvapivo oženil, ide o ďalšiu zásadnú zmenu v Mikloškovom živote. V KDH žil dennodenne.

„Dámy a páni, život ide ďalej,“ povedal na konci dojatým hlasom.

(mož)


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Brocka: Súťažia zvonka, je mi ľúto

O situácii u kresťanských demokratov sme sa rozprávali s podpredsedom KDH JÚLIUSOM BROCKOM.

Čo znamená pre KDH odchod palkovcov?

„Každý takýto odchod, a najmä známych ľudí, určite znamená aj stratu.“

Mali to ešte zvážiť?

„Aj ja som bol prekvapený. Čakal som iný postup, ako to v KDH obyčajne býva – že súťažíme vnútri strany. Je mi aj ľúto, že sa rozhodli s nami nesúťažiť vnútri KDH, ale zvonka.“

Je teda dobré alebo zlé, že odišli?

„Každé rozhodnutie, ktoré rozdeľuje, môže byť oslabením, ale môže byť aj istou výzvou a mobilizovať tých, čo zostali verní KDH.“

Myslíte, že by založením strany mohli KDH priblížiť k hranici zvoliteľnosti?

„To sa nedá v tejto chvíli vylúčiť, lebo vo svojom zdôvodnení rezignovali na vedenie a štruktúry, ale vyjadrili sa, že nerezignovali na členov a voličov. Naznačili, že budú s nami súťažiť.“

Čakáte teda, že vám zoberú nejakých voličov?

„To si takto netrúfam hodnotiť. Ukážu to nasledujúce mesiace. Niekedy je menej viac – keď napríklad zaznievajú zo strany rozdielne signály a postoje.“

Očakávate odlev straníckych štruktúr?

„V tejto chvíli neoačakávam. Z poslaneckého klubu ani z vedenia. Veď oni ani vo vedení neboli.

Pôjdu za nimi celé okresy?

„To skôr vylučujem.“

KDH sa štiepi tretíkrát

Pred skupinou Vladimíra Palka opustili hnutieľudia okolo Jána Klepáčaa neskôr Mikuláša Dzurindu.

Odchod štvorky okolo Vladimíra Palka je tretím štiepením vnútri KDH. Prvé bolo v roku 1992, keď z hnutia odišla skupina okolo Jána Klepáča a založila SKDH, ktoré neskôr splynulo s SNS.

Druhé štiepenie sa začalo po parlamentných voľbách 1998, KDH bolo v tej chvíli členom päťkoalície vystupujúcej pod názvom Slovenská demokratická koalícia (SDK). Odchodu dzurindovcov predchádzala neúspešná kandidatúra Mikuláša Dzurindu na predsedu kresťanských demokratov. Dzurinda s Ivanom Šimkom sa po tom, ako sa dostali do vlády, odmietli vrátiť z volebnej strany SDK do materského hnutia, a založili v roku 2000 SDKÚ.

KDH je v súčasnosti v parlamente oslabené o Petra Gaburu, ktorého vylúčili z poslaneckého klubu. Teraz klub KDH zaznamenáva ďalšiu výraznú stratu, prvú výraznú od odchodu Dzurindu.

(knm)
Hrušovský zmizol za problémami

Predsedu KDH bolov posledných mesiacochvidieť zriedkavejšie. Analytik hovorí,že ho zamestnávali viac problémy s Palkom, ako politika.

Je pasívny a nerozhodný, vyčítali už dlhšie predsedovi KDH Pavlovi Hrušovskému štyria poslanci, ktorí včera hnutie opustili.

Mlčanie

Šéf KDH na tlačovej besede hnutia vystúpil naposledy pred mesiacom, v médiách sa zväčša objavoval po boku Mikuláša Dzurindu a Pála Csákyho pri spoloč­ných opozičných aktivitách.

Aj médiá oveľa častejšie k vnútropolitickým otázkam oslovujú podpredsedu Daniela Lipšica ako Hrušovského.

Predsedu Národnej rady z rokov 2002 – 2006 bolo po odchode z ústavnej funkcie, kde si získal renomé aj medzi politickými súpermi, cítiť v politickom živote stále menej. Ani včera sa nevyjadril k rozpadu svojho poslaneckého klubu. Hovorili iba jeho podpredsedovia.

Fakt, že minulý rok v júni na sneme KDH obhájil v súboji s Vladimírom Palkom predsednícky post napriek slabému výsledku KDH v parlamentných voľbách v roku 2006, nevyužil Hrušovský na to, aby pôsobil v strane dominantnejšie a výraznejšie.

„Zrejme sa dostal pod silný vnútorný tlak už samotným faktom, že mal skupinu členov KDH, ktorí zaujímali stanoviská bez konzultácií s vedením,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.

Neodlíšil sa

Hrušovský bol v nepriaznivej situácii, Palkovcov však nechcel otvorene kritizovať.

„Bol dosť sústredený na vnútornú situáciu.“ Mesežnikov pri­dáva, že ani v niektorých situáciách, ktoré sa netýkali vnútrostraníckej situácie, „neukázal príliš pohotovú reakciu“.

Pripomína aj ďalšiu výhradu Palkovej skupiny k Hrušovskému – že sa nesnažil KDH viac odlíšiť od SDKÚ.

Predseda KDH sa v posled­ných týždňoch vyjadroval najmä k interrrupciám a termínu prijatia eura – teda často k veciam, ktoré neboli v aktuálnej agende napríklad SDKÚ. Tá sa oveľa viac venovala kauzám koaličných strán.

Značnú časť agendy, na ktorú sa sústredila opozícia, preto prebrala SDKÚ. Častejšie bola viditeľná aj pri témach ako tlačový zákon či Lisabonská zmluva.

Palkova skupina zasa prebrala agendu s národným rozmerom a euroskeptickými názormi.

Miroslav Kern

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové číslo Historickej revue
 2. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 5. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 6. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 7. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 8. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 1. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 2. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 4. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 5. Nové číslo Historickej revue
 6. Veolia dostala exkluzívne do správy projekt SKY PARK
 7. AS EUBA vyhlasuje protest proti novele zákona o VŠ
 8. Firmy sa spojili s učiteľmi, rozhodli sa pomôcť chudobným žiakom
 9. Počas pandémie vzrástli obavy z právnych sporov
 10. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 22 039
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 12 815
 3. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 11 937
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 10 904
 5. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 9 724
 6. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 8 785
 7. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 8 618
 8. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 8 430
 9. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 6 504
 10. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 6 469
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu