Sobota, 27. február, 2021 | Meniny má AlexanderKrížovkyKrížovky

Mečiar: Píšte o Elektre, odpoviem

Pokiaľ by denník SME po schválení tlačového zákona napísal, že Remiáša zavraždila SIS za jeho vlády, využil by právo na odpoveď. Predseda HZDS Vladimír Mečiar.

(Zdroj: SME – MILAN DAVID)

Na rozdiel od Roberta Fica nemá za vzor Jánošíka. Na rozdiel od Jána Slotu nechodí každý týždeň na Úrad vlády za Ficom. Pokiaľ by denník SME po schválení tlačového zákona napísal, že výbuch auta Róberta Remiáša zorganizovala SIS za jeho vlády, využil by aj sporné právo na odpoveď. Predseda HZDS VLADIMÍR MEČIAR.

Povedali ste, že máte doma originál rozsudku nad Jánošíkom. Kde ste ho vzali?

"Kedysi, keď som ešte chodieval veľa po Slovensku, dostal som do daru rozsudok z Liptovského Mikuláša. Je to prvá strana, za čo všetko bol odsúdený, a dúfam, že je to originál. Mám ho doma odložený."

Kto vám ho dal?

"Už si nepamätám."

Nepamätáte si? A nemalo by to byť v múzeu?

"Sú dokumenty, ktoré budú v múzeu, ale až potom, keď ja nebudem."

Vy ste taký istý jánošíkológ ako Fico?

"Nie. Ja chápem Jánošíka ako človeka. Bol zbojníkom, a ozaj to bol lupič. Ale je to legenda, ktorou žije niekoľko storočí celý slovenský kmeň, že to bol vlastne človek, ktorý sociálne prerozdeľoval, hľadal nejaké právo a spravodlivosť. A legenda je silnejšia ako reálny človek."

Takže to nie je váš vzor?

"Nie. Vidím v tom aj útek k tomu, že ak nieto vlastných politikov, generálov, hrdinov, tak je tu únik k zbojníkovi Jánošíkovi."

Pred pár mesiacmi ste boli kvôli Miroslavovi Jureňovi v koaličnej kríze, z ktorej ste však nevyšli ako víťaz. Ako ste to osobne brali?

"Je to zatiaľ bolestivá a predčasná téma. Boli prijaté závery, ako to napraviť, a tie sa postupne napĺňajú. Zavinenie pána Jureňu nie je žiadne. Bol to boj dvoch majetkových skupín, z ktorých tá, čo prehrala, zneužila politickú moc."

VIDEO - Mečiar: Hodnotenie koaličnej krízy je zatiaľ predčasné

VIDEO: Silvia Pňačková

Čo to boli za skupiny?

"Zatiaľ stačí."

Na koho boli napojené?

"Zatiaľ stačí."

Ako teraz vyzerajú vzťahy medzi vami a Ficom? To bol boj aj medzi vami dvomi.

"To nebol osobný spor, ja som v ňom nič osobné nevidel. To bol spor o tom, či zmluvy a dohody platia. Predseda vlády má bezpochyby ako jediný právo ministra odvolať, ale dohoda bola taká, že po dohovore s predsedom strany, ktorá ho nominovala. Ale ja som nežiadal nič iné, než preukázať zavinenie Jureňu, a nič preukázané nebolo."

Neberiete to ako osobnú prehru?

"Nemôžem povedať, že to beriem ako víťazstvo, lebo nás to stálo zbytočných päť percent hlasov. Po vyhodnotení všetkých za a proti sa strana rozhodla zostať v koalícii. Niektoré mechanizmy už fungujú lepšie ako predtým, na niektoré čakáme."

Niektorí komentátori to nazvali vašou najväčšou politickou prehrou za posledné roky.

"Čas ukáže, čo je prehra a čo víťazstvo. Teraz ten čas ešte nedozrel."

Po kríze ste hovorili, že prímerie platí minimálne do mája. Je polovica februára. Čo bude o tri mesiace?

"Ako vidíte, všetko funguje. Malo by byť rozhodnutie o prijatí eura, a to nás všetkých posunie do úplne inej polohy. Tá bude vyplývať z toho, že bude iný národohospodársky život a bude sa vyžadovať iné tempo rastu. Potom sa politika stane viac sofistikovanou a viac náročnou."

Znamená to teda, že po rozhodnutí o eure budete môcť ísť proti sebe ako cez predvolebnú kampaň?

"Je dohodnuté, v ktorom dátume koalícia pripúšťa, že strany začnú pracovať len na sebe a na predvolebnom zápase. Je to pol roka pred voľbami. Pochopiteľne, predtým to obdobie k tomu dozrieva. Aj my sa musíme jasnejšie diferencovať a povedať, že sme iní, a prečo by nám ľudia mali dôverovať."

Čo vám teraz prekáža v koalícii najviac?

"Hovorím o tom základnom politickom postavení a dileme, ktorá je vo vláde, a dávaj pozor na partnerov, aby ťa nespapkali."

Máte pocit, že sa voči vám chcú vymedzovať tak, že by vám to mohlo ublížiť?

"Nemám taký pocit, ale realita je taká, že pri pozitívnej robote vo vláde nám preferencie poklesli a Smeru a SNS vzrástli. Prečo? Musíme hľadať vlastnú chybu."

Čím je to? Ich schopnosťami, alebo vašou neschopnosťou?

"My musíme povedať, čím to je. Prebrať si všetky detaily a povedať, prečo sa tak udialo. Niektoré momenty boli veľmi prekvapivé."

Čo?

"Napríklad kauza Slavkov."

To beriete ako podraz zo strany koalície?

"Ako veľké prekvapenie. Nečakali sme, že môže vôbec niečo také vzniknúť."

Myslíte správanie premiéra, ktorý si dal podmienky?

"Nebudem osobný ani stranícky, ale pre nás všetkých to bol šok a prekvapenie. Keď o niečom neviete, ale ste za to braný na zodpovednosť, nikto z vašich ľudí nenesie zodpovednosť, je to šok."

Vtedy ste hovorili, že vám prekáža hlavne nedostatok komunikácie.

"Teraz sa stretávame pravidelne najmenej raz za 14 dní. Stretávajú sa aj strany navzájom."

Slota sa s Ficom stretávajú každý štvrtok ráno. Vy za Ficom na Úrad vlády pravidelne nechodíte.

"Pravidelne nechodím"

Necítite sa byť mimo hlavnej komunikácie v koalícii?

"Nie. Politické otázky riešime a na to si vždy čas nájdeme. Ak sú iné otázky a o čom sú tie rozhovory neviem, tie ma nezaujímajú."

Prečo nechodíte za Ficom pravidelne ako Slota?

"Keď si dáme dohodu, mne to slovo stačí. Nepotrebujem si ho spresňovať ani analyzovať."

Nestáva sa, že sa tí dvaja vo štvrtok dohodnú a v piatok za vami prídu s hotovou vecou?

"Na každé rozhodnutie treba súhlas všetkých troch. My ho niekedy nachádzame ľahšie, niekedy ťažšie. Ale zatiaľ ho nachádzame. Keď aj dvaja povedia a zostávam sám, je na mne, aby som si pravdu obhájil."

To vyzerá, že oni sú také duo a vy ste mimo nich.

"Áno, je iný obsah rokovaní so mnou."

Slota s Ficom sú viac priatelia ako vy s nimi?

"To neviem povedať. Ja pri ich rozhovoroch nie som."

Slota hovorieva, že je Ficov priateľ. Vy to nehovoríte.

"Medzi nami nie sú zlé vzťahy, ale vzťahy zodpovedajúce politickému partnerstvu."

Keby ste boli predsedom tejto vlády, rokovali by ste o Lisabonskej zmluve pred jej schválením s opozíciou?

"Ja som za ten čas rozprával s množstvom ľudí z opozície. Nakoniec prichádzame k záveru, že podmienky opozície na podporu Lisabonskej dohody sú malicherné."

VIDEO - Mečiar: Podmienky opozície pre prijatie Lisabonskej zmluvy sú malicherné

Takže nebola chyba, že Fico s koalíciou nerokoval?

"Nie je pravda, že ju nepoznali. Všetky strany, ktoré chceli rokovať, mohli. Výzvu na vyjadrenie sa k zmluve dostali písomne predsedovia všetkých strán."

Jedna z najspornejších vecí v tlačovom zákone je právo na odpoveď. Vy ste povedali, že ho budete využívať.

"Právo na repliku existuje vo všetkých zákonoch, ktoré v Európe panujú. Boja sa toho vydavatelia novín, ale noviny práve touto konfrontáciou môžu byť zaujímavejšie. A ak dá niekto odpoveď, musí ísť do faktografie. Ak nejde, kto mu bude všeobecné táraniny uverejňovať? Ak ide do faktografie, novinár je vždy ten, kto má posledné slovo a túto faktografiu preskúmava. Takže právo na odpoveď môže byť riziko odpovedajúceho, že môže skončiť s blamážou."

Kde je ten prah, keď si vy budete chcieť uplatniť právo na odpoveď? Keď napíšeme, že výbuch Remiášovho auta zorganizovala SIS za vašej vlády, budete žiadať odpoveď?

"Budem žiadať, aby ste to dokázali. A na to dôkaz neexistuje, ale je rozhodnutie prokurátora, že to tak nebolo."

VIDEO - Mečiar by za Remiáša žiadal dôkaz

A keby sme napísali, že ste nedostatočne zdokumentovali svoju Elektru, čo nám napíšete?

"Citoval by som rozsudky súdov, že som to dostatočne zdokumentoval. Potom by ste boli konfrontovaní s rozsudkami a preukázalo by sa, že klamete."

Po každých voľbách tvrdíte, že ste si do parlamentu priviedli tých správnych ľudí, ale vždy vám z klubu niekto odišiel - teraz Tibor Mikuš. Čím to je, že od vás odchádzajú?

"Nie vždy odišiel. Teraz odišiel Tibor Mikuš, ktorý sa už dávnejšie nezúčastňoval na politickom živote. Bol členom predstavenstva - nechodil. Bol členom poslaneckého klubu - nechodil. Na snem, kde mohol uplatniť pripomienky, neprišiel. Myslím, že pochopil, že obhájiť kreslo župana bude u nás problematické, tak sa snaží nájsť niečo iné. Je to čisto ego."

VIDEO - Mečiar: Mikuš sám sebe zamazal tvár sadzami

Ale prečo od vás ľudia odchádzajú?

"V minulom volebnom období bol na nás tlak ako na trestanecký poslanecký klub. Niektorí nevydržali, niektorí hľadali pre seba osobnú výhodu. A bola tam aj korupcia."

Všetci hovoria, že odišli pre nedemokratické praktiky v strane.

"My sme najdemokratickejšou stranou - stanovami aj princípom správania. V tomto to nie je a ani odôvodňovanie mojou osobou nesedí. Buď idú pre majetkové, alebo iné výhody. Všetci, ktorí odchádzajú, sú demokrati. A prečo boli v nedemokratickej strane?"

Ste rád, že Mikuš odišiel?

"Kto stráca rád poslanecké miesto a predsedu VÚC? To je strata. Pôsobil smerom k médiám, v strane bol však pasívny. Rozhodol sa sám."

Bude to posledný odchod z HZDS v tomto volebnom období?

"Z poslancov, myslím, áno."

Nebojíte sa, že si Mikuš založí stranu a bude vám brať členov a voličov?

"Sú ľudia, ktorí prestanú existovať v okamihu, ako stratia česť a tvár. Pre mňa je Mikuš takýto človek. Už ma ďalej nezaujíma."

HZD vám však zobralo členov aj hlasy.

"Keď vzniklo HZD, zobralo nám tri percentá hlasov. Ale táto genéza nie je porovnateľná."

Keby vám teraz zobrali tri percentá, máte problém.

"Nezoberú nám nič. Je to nová samostatná skupina, ktorá s nami nemá nič spoločné. Odčlenila sa a je tam jediná morálna povinnosť - vrátiť poslanecký mandát."

VIDEO: Mečiar: Napriek pozitívnej robote vo vláde nám preferencie klesajú

Pred snemom ste hovorili, že ľudia okolo Vetešku a Mikuša chceli podplácať členov. To sa dokázalo?

"Áno a je to uzavreté. To, že to boli Veteška s Mikušom, som nikdy nepovedal."

A prečo ste to nedali polícii, keď to mala byť korupcia?

"My sme naučení robiť si poriadok sami a potom platí také ustanovenie, že strana nie je závislá od štátu. Čo bolo treba, to sme si vyriešili."

Keď viete o korupcii, treba to zo zákona oznámiť.

"To bol pokus, ktorý nevyšiel. Je to tým skončené."

Parlament schválil, že na vystúpenie z druhého piliera netreba notársky overený podpis a HZDS to podporilo. Nie je tam riziko zneužitia?

"Ten, kto by to urobil, by sa dopustil trestného činu a orgány činné v trestnom konaní by ho hľadali. Keď ľudia do druhého piliera išli, tiež nepotrebovali notárske overenie. A po tretie: myslím, že je to do istej miery obrana sociálnych fondov. Ale zneužitie je možné."

Pripúšťate, že sa to dá zneužiť?

"Je to možné, ale to by bolo možné aj s notárom."

A prečo ste s tým súhlasili, keď sa to dá zneužiť?

"Pretože riziko, že ľudia nebudú môcť uplatniť slobodnú vôľu, je väčšie ako riziko zneužitia."

Na parlamentnom výbore ste neuspeli so žiadosťou proti sudcovi Horváthovi. Nepodporila vás ani koalícia. Nevnímate to ako podraz?

"Nie. Koalícia aj opozícia jednoznačne povedali, že dávajú lehotu sudcovi Horváthovi, aby sa dobrovoľne vzdal. Hneď, ako ho vyzývajú na vzdanie sa, je naplnený skutkový stav.

Prečo sa tak angažujete v tejto kauze?

"Rezort spravodlivosti patrí do pôsobnosti ĽS-HZDS. Boli by sme radi, keby v justícii došlo k obnoveniu postavenia sudcov, ale aj zákonnosti, etiky a morálky medzi sudcami."

Nie je tam niečo osobné?

"Nie. Ja ho vôbec nepoznám a v živote mi nič zlé neurobil."

Myslím tým v tom, že prezident s odvolávaním sudcu neuspel.

"Vo vzťahu pána Gašparoviča k tomu sudcovi môže byť niečo osobné."

Myslíte, že s ním má prezident niečo osobné?

"Sú také náznaky."

Stojí prezident na strane Horvátha?

"Myslím, že áno a môj právny výklad je odlišný ako výklad prezidenta."

A nie je Horváth aj sporom medzi vami a Gašparovičom?

"Nie. Tu ide o iný princíp, nie o Gašparoviča."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 5. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 7. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 8. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 9. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 10. Šanca pre mladé talenty
 1. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 4. Dáma s pávím pierkom
 5. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 6. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 9. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 10. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 17 716
 2. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 10 493
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 8 335
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 8 310
 5. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 7 566
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 431
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 588
 8. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 5 644
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 609
 10. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 4 910
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu