BOMBAJ, BRATISLAVA. Šesťdesiat rokov po smrti indickej „ikony mieru“ je Gándhí vo svojej rodnej krajine modlou, ku ktorej Indovia hľadia s úctou. Jeho portréty lemujú okraje diaľnic a nechýba ani na bankovkách rupií.
Keď si včera obyvatelia druhej najľudnatejšej krajiny pripomínali Gándhího smrť, prišli si jeho pamiatku k pamätníku v Dillí uctiť aj premiér Manmohan Singh či prezidentka Pratibha Patilová.
Pozornosť indických médií sa však sústredila najmä na Bombaj. Práve tam totiž Gándhího potomkovia rozptýlili do vôd Arabského mora časť popola z urny, ktorá sa ako jedna z mála uchovala až dodnes. Väčšinu totiž podľa Gándhího priania a hinduistickej tradície rozptýlili do indických riek trinásť dní po jeho úmrtí.
Napriek tomu, že Gándhí bol tým, kto premenil požiadavku na nezávislosť krajiny na celonárodné masové hnutie, slobodná India, ktorá vznikla v roku 1947, rozdelená a nadšená programom modernizácie a industrializácie, už nebola Indiou jeho snov.
Po šesťdesiatich rokoch sa Gándhí stal pre svet skôr medzinárodnou ikonou a indickou imidžovou záležitosťou. Na ceste k indickému kapitalizmu nad myšlienkou askézy vyhráva odkaz nezávislosti.
![]() |