Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Čudný prípad Edwarda Mazura

V Chicagu je Edward Mazur bohatým, ale nenápadným majiteľom firmy dodávajúcej zdravotnícke vybavenie. V Poľsku je jedným z 25 najbohatších ľudí a bývalá vláda bratov Kaczynských ho opísala ako hlavu záhadnej siete bývalých agentov tajnej služby a ľaviči

Navonok dobré poľsko-americké vzťahy narúša spor o vydanie Mazura.Navonok dobré poľsko-americké vzťahy narúša spor o vydanie Mazura. (Zdroj: ČTK)

arskych politikov, ktorí využívajú gangstrov na vykonávanie svojich príkazov.

Poľská konzervatívna vláda Kaczynských evidentne rátala s tým, že USA vydajú jedného z jej neslávne známych rodákov na trestné stíhanie - podnikateľa poľského pôvodu Eduarda Mazura. Veď napokon, Poľsko poslalo armádu do Iraku a podporovalo plánovaný "protiraketový štít" v strednej Európe - čo je nepochybne viac než dosť, aby to zaistilo vybavenie tejto "veci cti", ako nazval poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro Mazurovo obvinenie.

No 20. júla 2007 na veľké zdesenie Kaczynského kabinetu prepustil sudca USA Arlander Keys Mazura z väzby a osočil poľské úrady z toho, že obvinenie proti nemu vykonštruovali.

"Za celých dvanásť rokov v talári som neodmietol žiadosť o vydanie," napísal Keys vo svojom 69-stranovom rozhodnutí. "No dôkazy poľskej vlády proti Mazurovi sú také rozporné, zjavne nespoľahlivé a založené na slove chronického darebáka, že sa to ani náznakom nepodobalo na preukázateľný prípad." "Nepôjdete späť do Poľska. Určite nie v putách," oznámil sudca 61-ročnému Mazurovi, ktorý po tom, čo ho po deviatich mesiacoch väzby prepustili, skoro plakal.

Priznanie nájomného vraha

V Poľsku je Mazurova povesť mafiánskeho krstného otca odvodená od vraždy Mareka Papalu v júni 1998, bývalého prezidenta poľského policajného zboru, ktorú si podľa žaloby objednal Mazur za 40-tisíc dolárov.

Papalu strelili do hlavy pred jeho varšavskou bytovkou, keď vystupoval z auta. Vyšetrovatelia prípadu - ktorý je aj po deviatich

rokov stále neuzavretý - sa nazdávajú, že ho zabili pre jeho snahy zmariť obchodovanie s drogami. Mazur pôvodne nebol v tomto prípade podozrivý, ale v roku 2002 si usvedčený nájomný vrah Artur Zirajewski, ktorý si vo väzení odpykával doživotie, náhle "spomenul", že stretol Mazura dva mesiace pred Papalovou vraždou. Podľa Zirajewského prezývaného "Iwan" cestovali v apríli 1998 Mazur a varšavský gangster Andrzej Zielinski ("Slowik") do Gdanska na sériu stretnutí s miestnymi zločincami, aby prediskutovali vraždu Papalu.

Chabé dôkazy

Po Zirajewského svedectve Mazura zatkli. Bol oblečený v jasnočervenom saku. Predviedli ho na identifikáciu spolu s tromi ďalšími mužmi, asi o polovicu mladšími. Podľa Mazurovho advokáta malo toto sprisahanie zaistiť jeho identifikáciu. "Táto identifikácia bola vtipom a v USA by ju súd vysmial," povedal. Vražde navyše nikdy nepripísali žiaden motív a vynorili sa aj pochybnosti, či by sa Mazur, ktorý sa v 90. rokoch spriatelil s niekoľkými poľskými premiérmi, bol verejne stretol s obyčajnými kriminálnikmi.

Politický záujem

Mazura obvinili vo februári 2005 a o mesiac Poľsko požiadalo o jeho vydanie z USA. No prípad sa veľmi neposunul až do konca roku 2005, keď konzervatívni bratia Kaczynskí, Lech (prezident) a Jaroslaw (premiér) nadobudli moc.

Čoskoro potom pridelili na Mazurov prípad troch prokurátorov s päťdesiatimi asistentmi. Koncom roku 2006 odcestoval minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro do USA, aby presvedčil generálneho prokurátora Alberta Gonzalesa, nech schváli Mazurovo vydanie. O niekoľko dní FBI Mazura zatkol. Poľskí predstavitelia sa netajili významom vyšetrovania Mazurovho prípadu pre vládu Kaczynských. "Tento prípad je niečo ako zavraždenie Kennedyovcov v USA," vysvetlil Pawel Biedzak, pobočník Mareka Bienkowského, šéfa poľského policajného zboru.

Obchodník alebo gangster?

Mazur sa stal v Poľsku terčom pre každého, kto - tak ako Kaczynskí - verí, že skutočnú moc majú bývalí komunisti, tajní agenti a ich gangsterskí priatelia.

Mazur, ktorý emigroval do USA s matkou ako 16-ročný, sa neskôr vrátil do Poľska a bol poradcom pre rôzne americké nadnárodné spoločnosti v 70. a 80. rokoch. V tomto období, keď sa v Poľsku nedal robiť nijaký obchod bez súhlasu tajnej služby (SB), sa Mazur spriatelil s Jozefom Sasinom, riaditeľom 5. oddelenia tajnej služby (priemyselný dozor) a Romanom Kurnikom, ďalším mocným dôstojníkom SB.

V rokoch 1992 až 1996 pracoval ako konzultant pre kontrarozviedku novej tajnej služby - Úrad ochrany štátu (UOP). Zároveň bol zamestnaný v spoločnosti Telegraf, ktorá privatizovala vyše dvesto poľských spoločností. Mal tiež blízko k najmenej dvom bývalým premiérom: Waldemarovi Pawlakovi, ktorý viedol vládu od roku 1993 do roku 1995, a Pawlakovmu následníkovi Józefovi Oleksymu, ktorý odstúpil v roku 1996, keď vyšlo najavo, že bol informátorom KGB.

V týchto časoch sa Mazur podľa poľských funkcionárov zaplietol do pašovania cigariet a alkoholu ako súčasť "viedenskej skupiny", zločineckého syndikátu, ku ktorému patrili bývalí poľskí, českí, rakúski a ruskí tajní agenti.

Sklamanie

Kaczynských administrácia bola taká presvedčená o Mazurovej vine - alebo taká dychtivá pošpiniť ľavicových politikov, ku ktorým mal veľmi blízko - že prenasledovala každého, kto mal čo len vzdialene niečo s týmto obchodníkom. Poľský veľvyslanec v Litve Janusz Skolimowski bol napríklad odvolaný zo svojej pozície v novembri 2006 po tom, čo pripustil, že mal s Mazurom dobré vzťahy. Jolanta Kwasniewska, manželka bývalého prezidenta Aleksandra Kwasniewskeho, bola nútená poprieť, že poznala Mazura, keď denník Zycie zverejnil fotografie z vianočného večierka z roku 1995, na ktorom sa obaja zúčastnili.

Po takomto úsilí bolo, samozrejme, ešte oveľa ťažšie vyrovnať sa s rozhodnutím sudcu Keysa. "Tento prípad jasne ukázal veľmi tesné vzťahy medzi gangstrami a príslušníkmi bývalej politickej elity prepojenými na komunizmus," povedal bývalý prezident Lech Kaczynski pri návšteve Chicaga v septembri 2007. "Práve preto bolo rozhodnutie amerického súdu skutočne prekvapivé. Šokujúce." "Tento súd nie je len gumovou pečiatkou pre rozhodnutie zahraničnej vlády," odvetil sudca.

Aféra Orlen

Od roku 1989 otriaslo poľským politickým systémom len málo takých škandálov, akým bola aféra Orlen. Hoci sa v tom prípade vlastne nič nestalo, nikoho nezabili, nijaký majetok nezmenil vlastníka, pre pravicovú opozíciu to bol do očí bijúci dôkaz, že Poľsko vedie tajný spolok bývalých komunistov a agentov tajnej služby.

V čase, keď škandál prepukol, bolo PKN Orlen najväčšou ropnou rafinériou a ropným maloobchodníkom v Poľsku. 7. februára 2002 zatkli hlavu PKN Orlen Andrzeja Modrzejewského, než moholpodpísať zmluvu v hodnote 14 miliárd USD, ktorou by firma prisľúbila ďalšie nákupy ropy z Ruska. Toto zatknutie zorganizovala poľská tajná služba, ktorá verila, že zmluva predstavuje hrozbu pre poľskú energetickú bezpečnosť. Parlamentné vyšetrovanie aféry PKN neskôr prinieslo kopu nechutných materiálov o poľskom vedení, z nich väčšina sa týkala tajnejdohody s Rusmi, aby sa zvýšila moc Moskvy nad poľským energetickým sektorom. Tu je krátka "galéria hlavných lotrov":

Vladimír Alganov

Bývalý špión KGB a diplomat pôsobiaci v Poľsku medzi rokmi 1981 a 1992. Osobne sa priatelil s poľským premiérom Józefom Oleksym, ktorý odstúpil v roku 1996. V roku 2003 sa stretol s Janom Kulczykom, najbohatším mužom Poľska, vo viedenskej reštaurácii, aby sa posťažoval, že úplatok milión dolárov, ktorý dal poľskému ministerstvu financií, ešte nepriniesol Lukoilu aktíva, aké chcel mať v poľskom energetickom sektore. Alganov mal list od prezidenta Aleksandra Kwasniewskeho, ktorý poveroval Kulczyka rokovať o predaji ropnej rafinérie v Gdansku; Alganov mu na stretnutí údajne ponúkol ďalší úplatok vo výške 5 miliónov. Momentálne je poradcom ruského energetického ministerstva a popredným manažérom Lukoilu.

Jan Kulczyk

Prominentný poľský obchodník, ktorého bohatstvo sa odhaduje na 4 milióny dolárov. Kulcyzk sa veľmi angažoval v privatizácii a vlastní podiel v 39 ešte vždy čiastočne štátnych spoločnostiach vrátane PKN Orlen. Zbohatol na predaji vyše 1000 áut poľskej polícii bez tendra v roku 1992. Založil Interkulpol, jednu z prvých firiem so zahraničným kapitálom v Poľsku, v roku 1981, v čase, keď boli všetky súkromné podnikateľské aktivity prísne kontrolované tajnou službou. Počas vyšetrovania škandálu okolo Orlenu sa zistilo, že Kulczyk sa stretol s bývalým agentom KGB, aby prerokovali privatizáciu gdanskej rafinérie pre Lukoil.

Aleksander Zagiel a Andrzej Kuna

Dvaja bývalí kolaboranti komunistickej tajnej služby, ktorí utiekli z Poľska v roku 1969 a odvtedy žijú vo Viedni. Tento pár inicioval viedenské stretnutie Alganova a Kulczyka a vyfotografovali ich aj s bývalou prvou dámou Jolantou Kwasniewskou na vianočnom večierku v roku 1995 vo varšavskom Holiday Inn.

Marek Dochnal

Prominentný lobista, ktorý z väzenskej cely zatiahol mnohých popredných postkomunistických politikov do prijímania úplatkov zahraničných spoločností zainteresovaných na privatizovaní poľského majetku. Zoznam mien zahŕňa bývalého prezidenta Aleksandra Kwasniewského a bývalého premiéra Leszeka Millera. V afére Orlen zaznamenali Dochnalov telefonát s ministrom financií Zbigniewom Kaniewským, ako organizuje kúpu poľských elektrární ruskými záujemcami.

ZDROJE: David Dastych, "A double agent, a businessman or both?" Canadian Free Press, 30. júl 2007; Mike Robinson, "Businessman sought by Poland freed", Associated Press, 20. júl 2007; Tom Hundley, "Crime boss or framed insider?" Chicago Tribune, 21. máj 2007.
Edward Mazur má v Poľsku povesť mafiánskeho krstného otca.

Zavraždený Marek Papala.

Jeremiasz "Baranina" Baranski patril ku skupine zabijakov.

Skryť Vypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 2. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 3. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 768
 2. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 561
 3. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 4 308
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 198
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 921
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 907
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 591
 8. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 052
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 774
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 484
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V súvislosti s korupciou bol priateľ Roberta Fica Miroslav Výboh vyšetrovaný v Rakúsku, stíhanie nakoniec zastavili.

NAKA zadržala niekoľko osôb.


4 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 na Slovensku.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 541 obetí.


a 4 ďalší 14 h
Predseda vlády Eduard Heger dostal nedávno druhú dávku vakcíny AstraZeneca proti ochoreniu Covid-19. Na zábere sedí v čakárni aj so svojím synom v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

Štátna kampaň by mala trvať do 15. októbra.


20 h