Moldavčania sú pripravení putovať za prácou kamkoľvek, aby uživili svoje rodiny. Niektoré dediny zostali ako po vymretí. V dedine Baškalija sa hlúčik ľudí zhromaždil okolo ženy prezývanej Tetka. Tetka už na pohľad nie je domáca. Má na sebe drahý kabát a v ruke elegantnú maličkú čiernu kabelku. Je to akási obchodná cestujúca, ktorá zháňa lacné pracovné sily pre zahraničie. Je to vysoko nelegálny biznis. Tetka sa ostražito obzerá, tu v Baškaliji je však miestnou hrdinkou. Pomohla polovici dediny. Mnohí si nabrali pôžičky a zaplatili kopu dolárov za prísľub nádeje v podobe dobre platenej práce.
Ivanovi našla Tetka prácu pri zbere olív v Grécku. Za zarobené peniaze si kúpil zopár oviec a husí a k tomu kúsok pôdy. Maria sa práve vrátila z Talianska, kde opatrovala deti. „Keby sme nemohli pracovať vonku, žobrali by sme na ulici. Z toho, čo v Moldavsku zarobíte, sa nedá prežiť,“ hovorí.
Pred ruským veľvyslanectvom v Kišiňove stojí stále zástup ľudí. Mnohí žiadajú o ruské občianstvo v nádeji, že takto skôr nájdu prácu v Európe. „S moldavským pasom je to problém, pretože nikto náš štát nepozná,“ hovorí Jaroslav. Odliv ľudí predstavuje pre Moldavsko vážny problém. Veľa z nich v zahraničí neuspeje a pridajú sa k zločineckým gangom. Moldavčanky sú zasa častými obeťami obchodu s bielym mäsom.
(podľa bbc – bj)