Kolkovú aféru rieši súd – po 14 rokoch

Podvod, na ktorom chcela organizovaná skupina zarobiť takmer 100 miliónov korún, mohol byť aj spravodajskou hrou.

BRATISLAVA. Pred štrnástimi rokmi sa na titulné stránky slovenských novín dostal prvý veľký finančný škandál samostatnej republiky, takzvaná kolková aféra. 19. novembra 1993 zatkla polícia neďaleko Komárna troch mužov, ktorí mali pri sebe tisícky falošných kolkov.

Kolky chceli nalepiť na bezcenné československé tisíckorunáčky, ktoré by mohli za is­tých - veľmi nepravdepodob­ných - okolností použiť ako hotovosť. Ani okolkované bankovky v tom čase už neboli v obehu.

Okolnosti plánovaného podvodu - od toho, kto bol jeho pôvodcom, cez motív, až po to, prečo trvalo tak dlho, aby sa prípad konečne dostal pred súd - zostávajú záhadou.

Kolkovou aférou sa už niekoľko týždňov zaoberá Krajský súd v Bratislave. Prvé pojednávanie bolo v polovici novembra 2007, ďalšie má byť začiatkom februára.

Pochybný motív

Krátko po rozdelení Československa, 8. februára 1993, začalo Slovensko bývalé federálne bankovky označovať kolkami, čo bol jeden z krokov k zavedeniu novej slovenskej meny. Od spomínaného dátumu staré bankovky, ktoré nemali kolky, prestali byť platné.

Peter Reich a Jozef Nendza - vodcovia organizovanej skupiny - podľa prokuratúry dostali v marci až novembri 1993 20-tisíc nemeckých mariek a know-how na výrobu falošných kolkov, ktoré odovzdali dvom ďalším komplicom, Miroslavovi Weizerovi a Vladimírovi Mankovi. Manka mal na Laurinskej 17 v Bratislave kopírovaciu službu, kde vyrábal falzifikáty kolkov na laserovej tlačiarni. Reicha, Manku a Weizera potom zatkli na benzínovej pumpe s kolkami, ktoré chceli zobrať do Maďarska, a nalepiť na neoznačené bankovky.

Kolky končili

Verzia prokuratúry má však vážnu medzeru - Národná banka Slovenska už 5. novembra 1993, dva týždne predtým, okolkované tisíckorunové československé bankovky stiahla z obehu. Podvod by sa teda mohol podariť, len keby zvláštny výbor NBS pred 28. februárom 1994 schválil výmenu falšovaných bankoviek za slovenskú menu.

Jaroslav Ivor, ktorý vtedy stál na čele vyšetrovateľov, pripustil, že motív aktérov nebol polícii jasný. Prečo by riskovali, ak nemali čo získať?

Vedenie NBS bankovky stiahlo z obehu práve preto, aby zamedzilo ilegálnemu okolkovaniu miliárd korún, údajne uschovaných mimo územia Slovenska, a ich návratu do slovenskej ekonomiky. „Banka dostala informácie, (...) že môže dôjsť k vážnemu narušeniu peňažného obehu,“ vyhlásil vtedajší viceguvernér Marián Jusko. „Federálne tisíckorunáčky za miliardy korún neboli pri menovej odluke okolkované a zostali v zahraničí,“ povedal guvernér NBS Vladimír Masár.

Zdroj NBS, ktorý si želá zostať v anonymite, však SME povedal, že takéto zdôvodnenie nedáva príliš zmysel. Návrat peňazí zo zahraničia do slovenskej ekonomiky sa v čase, keď sa končila federácia, musel očakávať. „NBS už mala zisk asi štyri miliardy korún na menovej reforme (na starých českosloven­ských bankovkách, ktoré si ľudia a inštitúcie nedali okolkovať), takže 91 miliónov sa zdá príliš málo na to, aby spôsobili taký rozruch.“

Mečiar a Svěchota

Premiér Vladimír Mečiar mal v tom čase ťažkosti s koaličným partnerom SNS, čakať sa dali aj predčasné voľby. Začiatkom novembra 1993 Mečiar varoval verejnosť, že v krajine sa čoskoro objavia falošné bankovky.

Vo svojej pravidelnej relácii v Slovenskom rozhlase Mečiar tvrdil, že „sa pripravovala akcia proti slovenskej mene - umiestnenie veľkej sumy tisíckorunáčok, ktoré boli originály, ale kolky neboli v poriadku“. Aktéri podľa neho nechceli ohroziť len stabilitu meny, ale aj politickú situáciu, a to, že NBS kolkované bankovky stiahla, malo byť odpoveďou na túto hrozbu. „Sme urobili to, čo sme urobiť museli,“ tvrdil Mečiar.

Politológ Grigorij Mesežnikov pripomína, že Mečiar v krízových situáciách „dosť často používal metódu, že vytvoril dojem o ohrození samého seba alebo malého Slovenska - krajiny, ktorú potom práve on bránil a zachránil“.

Len dva týždne po Mečiarovom varovaní sa však falošné kolky naozaj objavili. Podľa viacerých ľudí, ktorí sa vtedy pohybovali v spravodajskom prostredí, mohol Mečiara o pripravovanom podvode s kolkami informovať Jaroslav Svěchota, jeho tajomník z čias, keď bol Mečiar ministrom vnútra. „Svěchota bol v čase kolkovej aféry dôverníkom Vladimíra Mečiara,“ hovorí vtedajší šéf rozviedky SIS Igor Cibula.

Svěchota je často spájaný s jedným z hlavných aktérov kolkovej aféry Jozefom Nendzom, ktorého zastrelili v roku 1996. Obžalovaný Reich pred vyšetrovateľom vypovedal, že Svěchota ho navrhol Nendzovi za jedného z aktérov sprisahania. V rozhovore s Ľubou Lesnou pred svojou smrťou zase Svěchota nepoprel, že ho videli s Nendzom.

Cibula hovorí, že pochybnosti vyvoláva aj to, že v čase, keď Nendzu zastrelili, mal pri sebe krycie doklady, ktoré vydáva len polícia alebo tajná služba. „Pokiaľ viem, Nendza bol policajným agentom, ale vylúčená nie je ani druhá možnosť.“

Spravodajské spôsoby

Ivor, ktorý sa prípadu venoval až do svojho odvolania v marci 1995, sa tiež čudoval nad menami, ktoré s podvodom boli spájané. „Medzi ľuďmi, ktorí boli vypočúvaní ako svedkovia, boli aj tí, ktorí zastávali významné politické a štátnické funkcie,“ povedal. „Zaujímavý bol najmä fakt, že sa tam objavovali aj ľudia z vtedajšieho vedenia SIS.“

Cibula prirovnáva „kolkovú aféru“ k spôsobu, akým bol unesený syn bývalého prezidenta Michala Kováča. „Aj podvod s kolkami bol urobený veľmi amatérsky a improvizovane.“

S hypotézou o spravodajskej hre súhlasí aj Kováč. „Pamätám sa, že o kolkovej afére som niekedy v roku 1993 hovoril s vtedajším guvernérom NBS Masárom aj s ministrom vnútra Tuchyňom, ktorých Mečiar podozrieval, že sú do toho zapletení,“ povedal. „Podľa mojich informácií bola táto kauza zinscenovaná - to znamená, že niekto z prostredia spravodajských služieb, hovorilo sa o Svěchotovi, to celé narafičil, a potom boli akože chytení páchatelia.“

S Tuchyňom sa nám spojiť nepodarilo, Masár na žiadosť o rozhovor neodpovedal.

Vtedajší riaditeľ SIS Vladimír Mitro síce pripúšťa, že spôsob, „akým sa to urobilo, zodpovedá mentalite a štýlu vtedajších politických špičiek“. Napriek tomu je presvedčený, že išlo o „klasický“ podvod bez vedľaj­ších motívov, na ktorom chcel niekto dobre zarobiť. „Bola to taká pionierska akcia, ktorá mala možno vyústiť do niečoho väčšieho, ale nevyšlo to.“

Svedkov bude veľa

Na otázku, kedy by mohol krajský súd vyniesť rozsudok, hovorca súdu Pavol Adamčiak nevedel odpovedať. „V danej veci prebieha dokazovanie, ktoré si vyžaduje predvolať veľký počet svedkov.“

Súd plánuje vypočuť aj Vladimíra Mečiara, Jozefa Tuchyňu, Katarínu Tóthovú, Vladimíra Masára či Vladimíra Mitra.

Prípad sa roky vliekol

Polícia, prokuratúra a súdy si tzv. kolkovú aféru posúvajú už takmer 15 rokov. Zodpovednosť však odmietajú.

Hoci sa kolková aféra stala takmer pred 15 rokmi, jej hlavní aktéri sa dostali pred súd len pred niekoľkými týždňami.

„Takéto (ekonomické) prípady sú pomerne náročné na dokazovanie, ale napriek tomu sa domnievam, že rýchlosť konania je v tomto prípade neprimerane dlhá, a nesvedčí o dobrej úrovni našich justičných orgánov,“ povedal Jaroslav Ivor, ktorý bol šéfom vyšetrovateľov, keď „kolkárov“ v novembri 1993 zatkli.

Polícia, prokuratúra aj súdy zodpovednosť za vlečúcu sa kauzu odmietajú. „Obvinenie bolo vznesené už v roku 1993, návrh na podanie obžaloby predložil vyšetrovateľ prokurátorovi v septembri 1994,“ povedal policajný hovorca Martin Korch.

Súdy prípad vracali na prešetrenie, trvalo to viac ako osem rokov. Prokuratúra sa vždy odvolala, Najvyšší súd jej sťažnosť trikrát zamietol. „Dvakrát nám nariadil vykonať úkony nad rámec rozhodnutí nižších súdov,“ brá­ni sa René Vanek z Krajskej prokuratúry v Bratislave.

Posun nastal až v marci 2003, keď sa zmenil policajný vyšetrovateľ. O rok neskôr prokurátor opäť podal obžalobu, ktorú už súd prijal. Prieťahy v konaní sa však neskončili. V októbri 2004 Krajský súd v Bratislave prípad postúpil Špeciálnemu súdu v Banskej Bystrici, ktorý mu ho v máji 2005 vrátil späť.

Posúdiť kauzu mal teda definitívne bratislavský krajský súd, ktorý sa však nikam neponáhľal. Termín prvého pojednávania vypísal až na september 2007. Jeho hovorca Pavol Adamčiak hovorí, že nešlo o zámer. „Posun bol ovplyvnený aj subjektívnymi dôvodmi – napríklad dlhodobou prácenes­chopnosťou predsedníčky senátu. Súd však vykonával procesné úkony, ako sú zistenie pobytu obžalovaných či výzva obhajcom na doplnenie návrhov dokazovania.“

Prvé pojednávanie sa napokon uskutočnilo až v polovici novembra, pretože jeden z obžalovaných zmenil obhajcu.

(vag, tom)
Chronológia

november 1993 - polícia oznámila, že rozbila organizovanú skupinu, ktorá sa pripravovala na podvod s falošnými kolkami za takmer 100 miliónov korún. Vyšetrovatelia obvinili piatich ľudí z trestného činu falšovania a pozmeňovania peňazí, a Vladimíra Manku aj z trestného činu výroby a držania falšovateľského náčinia.

september 1994 - prokurátor podal obžalobu na vtedajší Mestský súd v Bratislave,

február 1995 - súd vrátil prípad na prešetrenie, prokurátor podal sťažnosť,

máj 1995 – Najvyšší súd sťažnosť zamietol a nariadil vykonať ďalšie úkony nad rámec rozhodnutia Mestského súdu v Bratislave,

júl 1996 – jeden z hlavných aktérov kauzy Jozef Nendza bol zastrelený,

december 1997 – prokurátor podal druhýkrát obžalobu,

jún 1997 – súd opäť vrátil prípad na prešetrenie, prokurátor podal sťažnosť,

december 1997 – Najvyšší súd sťažnosť aj druhýkrát zamietol,

jún 1999 – prokurátor podal tretíkrát obžalobu,

október 1999 – prípadom sa začal zaoberať Krajský súd v Bratislave, ktorý ho však opäť vrátil na prešetrenie. Prokurátor podal sťažnosť.

február 2000 – Najvyšší súd sťažnosť tretíkrát zamietol,

marec 2003 – zmena vyšetrovateľa,

apríl 2004 – prokurátor podal štvrtýkrát obžalobu,

október 2004 – Krajský súd v Bratislave postúpil prípad na Špeciálny súd v Banskej Bystrici,

máj 2005 – Špeciálny súd v Banskej Bystrici opäť vrátil prípad Krajskému súdu v Bratislave,

2006 – prípad bol pre dlhodobú PN predsedníčky senátu pridelený inej sudkyni,

september 2007 – Krajský súd v Bratislave vytýčil prvé pojednávanie, ktoré však bolo z dôvodu zmeny obhajcu jedného z obžalovaných odročené,

november 2007 – druhé pojednávanie, na ktorom súd vypočul obžalovaných a niekoľko svedkov.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu