Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka
ČESKEJ TELEVÍZII SA NEPODARILO ZÍSKAŤ VYSIELACIE PRÁVA NA FILM. DÔVODOM MÔŽE BYŤ HAJLUJÚCI BISKUP

ÚPN brzdí dokument o Židoch

Ústav pamäti národa už sedem mesiacov vybavuje, aby mohla televízia film odvysielať.

Hajlujúci biskup pri stretnutí s prezidentom Tisom.Hajlujúci biskup pri stretnutí s prezidentom Tisom.(Zdroj: KRÁTKY FILM PRAHA)

BRATISLAVA. Minulý týždeň v utorok mala Česká televízia vysielať dokument slovenskej režisérky Kristíny Vlachovej a Ústavu pamäti národa Cesty nádeje.

Dokument, ktorý Vlachová vyrobila ešte ako zamestnankyňa ÚPN, zachytáva osudy židovskej komunity z Medzilaboriec. Televízia ho však nevysielala, hoci bol riadne zaradený do programu. Nepodarilo sa jej totiž získať od ÚPN vysielacie práva.

ÚPN nezaplatil

Celý problém podľa Vlachovej blokuje ÚPN, ktorý nebol ani za niekoľko mesiacov schopný zaplatiť za autorské práva Krátkemu filmu Praha a Slovenskému filmovému ústavu. Ich zábery sú totiž v dokumente použité.

Ústav potvrdil, že o probléme vie minimálne od apríla tohto roka. „Situáciu riešime, pretože licencia, ktorú k filmu ÚPN má, poskytuje takzvané public práva bez možnosti televízneho vysielania, čiže umožňuje jeho premietanie napríklad pri prednáškach na školách, nesúťažných filmových prehliadkach či podujatiach organizovaných ústavom,“ povedal podpredseda správ­nej rady ústavu Ján Ondriaš.

Prečo to trvá tak dlho? Ondriaš hovorí, že po odchode Vlachovej z ústavu zistili viaceré nedostatky „v oblasti administratívy i samotnej tvorby dokumentárnych filmov“. Zistiť stav vo veci vraj bolo „časovo náročnejšie“.

Bývalý riaditeľ sekcie dokumentácie v ÚPN Miroslav Lehký, ktorý teraz pracuje v ústave v Prahe, si však myslí, že dôvod je niekde inde.

„Pracovnoprávne záležitosti sa dali dávno vyriešiť. Česká televízia je ochotná zaplatiť nielen za tento film, ale aj za ďalšie,“ hovorí Lehký. Postup ústavu považuje za hanbu. „Ján Langoš podporoval takéto veci preto, aby sa zverejňovali. Z tohto hľadiska je počínanie Ivana Petranského proti zneniu zákona o ÚPN,“ myslí si Lehký. Zákon totiž prikazuje ústavu informovať aj o období nacizmu.

Problém Vojtaššák?

Petranský, ktorý nemá kritický vzťah k slovenskému štátu, ako aj katolícka cirkev môžu mať problém so zábermi z archívu Krátkeho filmu Praha. Na nich je pri stretnutí s prezidentom Jozefom Tisom hajlujúci biskup. „Podľa mňa je to Ján Vojtaššák,“ hovorí Lehký. To isté si myslí aj židovská náboženská obec.

Vlachová hovorí, že k záberu nebol v archíve žiadny popisok. Katolícka cirkev chce Vojtaššáka blahorečiť, ale Vatikán to už raz práve pre jeho pôsobenie počas slovenského štátu odložil.

Ústav pamäti národa odmieta, že by mali so záberom problém.

Riaditeľ kancelárie Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Jozef Weiss hovorí, že neodvysielanie dokumentu ich prekvapilo. „Ústav pamäti národa má hlavné poslanie šíriť vedomosti o praktikách totalitného režimu. Je pre nás dosť nepochopiteľné, keď sa takáto príležitosť nevyužije.“

Ústav ich už informoval, že dokument nebol odvysielaný pre autorské práva. „Neradi by sme verili, že skutočný dôvod je niekde inde,“ povedal Weiss.

Odvysielajú ho?

Česká televízia aj ÚPN hovoria, že majú záujem dokument odvysielať a budú rokovať. „Očakávam, že na to budú splnené podmienky v najbližších týž­­d­ňoch,“ povedal Ondriaš.

Dobrý a zlý biskup

Konferencia bis­kupov Slovenska nechcela záber z dokumentu komentovať s tým, že blahorečenie Vojtaššáka má na starosti Spišská diecéza.

„My si biskupa Jána Vojtaššáka vážime pre svedectvo viery, ktoré vydal predovšetkým počas komunizmu,“ povedal hovorca a vicekancelár diecézy Peter Majda.

Vojtaššák počas komunizmu strávil dvanásť rokov vo väzení.

„Jeden pochybný záber z nejakého filmu nikdy nepreváži tú skutočnosť, že tohto biskupa spoločnosť týrala dvanásť rokov ako nevinného a istá časť ho týra ešte aj dnes, po jeho smrti,“ hovorí tiež vicekancelár.

Blahorečenie vo Vatikáne sa podľa neho spomalilo „pre neprajnosť niektorých skupín, ktoré obviňujú biskupa, že urobil málo v prospech záchrany Židov pred deportáciami v čase 2. svetovej vojny“. To podľa neho nie je pravda.

Časopis .týždeň však citoval z dokumentov Vatikánu zverejnených ešte v roku 1992. V nich vatikánsky chargé d' affaires Burzio napísal kardinálovi Maglionemu kritické slová na adresu slovenskej vlády, ktorá sa rozhodla deportovať Židov.

Okrem iného tiež napísal, že biskup Vojtaššák ako predstaviteľ kléru „namiesto toho, aby sa postavil proti nehumánnemu plánu, zaujal úplne pasívny postoj“.

Vojtaššák sa tiež za Spišské biskupstvo angažoval v arizácii baldovských kúpeľov.

(mož)
S pravdou netreba mať problém

O dokumente sme hovorili s jeho režisérkou KRISTÍNOU VLACHOVOVU.


Je v dokumente niečo, s čím by mohla mať problém napríklad SNS alebo katolícka cirkev?

„Dokument je pravdivý a s pravdou nikto nemusí mať problém. Sú tam ľudia, ktorí hajlujú, Tiso, vodcovia slovenského štátu. Ja som si tie archívy nevymyslela. Použila som tie, ktoré sú k dispozícii. ÚPN má za úlohu mapovať obdobie nacizmu a komunizmu. Keď správna rada nie je spokojná s tým, že som nakrúcala takzvané židoviny, ako sa vyjadrili, tak nepoznajú zákon o pamäti národa.“

Je tam biskup Ján Vojtaššák?

„Nejaký biskup tam je. Možno to je Vojtaššák. Nebola tam popiska. Je to cirkevný hodnostár, je vidieť z profilu, zozadu.“

Snažili ste sa pátrať po tom, kto je ten biskup?

„Nie.“

Mohol by toto byť problém?

„Neviem. Myslím, že veci, ktoré vznikli za pána Langoša, sú bojkotované. Za tri roky, čo som tam bola zamestnaná, som urobila tri filmy a viaceré rozpracovala. Keď sa pozriete na stránku www.upn.gov.sk, tak o tých filmoch sa tam nijako nezmieňuje.“

STV záujem o dokument nemala?

„Má. Hovorila som s pánom Kernerom a povedal, že všetky tri dokumenty odvysielajú. Je to už dlhší čas. Potom som počula, že s ÚPN o tom aj rokovali, ale nebola som pri tom.“

(mož)

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 2. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 3. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 4. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 5. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 6. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 9. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 1. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 2. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 3. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 4. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 5. Moderné technológie do škôl patria
 6. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 7. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 8. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 9. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 10. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 13 015
 2. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 927
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 10 224
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 188
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 8 313
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 7 639
 7. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 738
 8. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 588
 9. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 538
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 5 078