Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Štát prišiel o pôdu za miliardu

Podnikateľ s dobrými kontaktmi na Vladimíra Mečiara prišiel lacno k pozemkom za vyše miliardy. Umožnil to Mečiarov človekna pozemkovom fonde.

Vladimír Mečiar a Milan Bališ (vpravo) cestou na oslavu narodenín Alexandra Rezeša v španielskom Alicante.Vladimír Mečiar a Milan Bališ (vpravo) cestou na oslavu narodenín Alexandra Rezeša v španielskom Alicante. (Zdroj: MOMENT)

BRATISLAVA. Námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi lukratívnej pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Bríza tak urobil v čase, keď bol vtedajší šéf fondu Hideghéty na dovolenke. 10. apríl bol posledným dňom, kedy mal Bríza plnú moc. Ide už o siedmu podozrivú zmluvu, ktorú podpísal.

Video: Podpredseda vlády Dušan Čaplovič o pozemkovom fonde

Reštituenti vzápätí pozemky s rozlohou viac ako milión štvorcových metrov predali fir­me GVM, za ktorou stojí podnikateľ Milan Bališ, blízky šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Z rovnakej strany je aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, pod ktorého fond politicky spadá.

Trhová hodnota pozemkov vo Veľkom Slavkove sa odhaduje na pol druha miliardy, spoločnosť GVM ich získala za necelých 13 miliónov. Chce na nich postaviť golfové ihrisko a hotel.

Rýchlosťou blesku

Katarína Ninitzová a jej rodina mali nárok na pozemky v okrese Michalovce. Namiesto toho im fond pridelil pôdu v takmer 200 kilometrov vzdialenom Veľkom Slavkove. Už o tri dni po tom, ako vložil fond pozemky do katastra v Poprade, podpísali zmluvu o budúcej zmluve o ich predaji firme GVM.

„Hľadali sme možnosť, ako tie pozemky speňažiť,“ hovorí Ninitzová. Firmu vraj nepoznali, všetko vybavoval ich právny zástupca František Kočka.

„Pán Kočka sa poznal s konateľom firmy Gabrielom Vysaníkom, nás do toho nezasväcoval. Hovoril, že ide o jeho známeho, nakoniec sme sa dohodli,“ povedala Ninitzová. Výsledok – reštituenti predali firme GVM pozemky s rozlohou viac ako mi­lión štvorcových metrov za necelých 13 miliónov korún. Ich trhová hodnota sa pritom odhaduje na pol druha miliardy korún.

Starosta Veľkého Slavkova František Šary hovorí, že ceny pôdy v obci sa pohybujú na úrovni 1500 korún za štvorcový meter. „Predpokladám, že do piatich rokov sa dostaneme na 2500 korún za štvorcový meter.“

Ninitzová si uvedomuje, že suma za predaj pozemkov nebola vysoká. Odmieta však, že konali pod nátlakom. „Urobili sme to trochu neuvážene, pre tú firmu to bola výhodná kúpa. Vtedy sme nemali taký prehľad a konexie. Dnes by sme to predali niekoľkonásobne drahšie.“

Advokát Kočka, ktorý zastupoval pred fondom Ninitzovú a jej rodinu, sa nechcel k okolnostiam prevodu a predaja pozemkov vo Veľkom Slavkove vyjadrovať. „Ako advokát som viazaný mlčanlivosťou.“

Mečiarov tieň

Firmu GVM, ktorá kúpila od reštituentov pozemky v Tat­rách, vlastnia Milan Bališ a Gabriel Vysaník. Jej konateľom je popri Vysaníkovi aj Pavol Talčík. Najzaujímavejší je však Bališ, ktorý podnikal aj s Michalom Hrbáčkom, obvineným v kauze únosu Michala Kováča mladšieho. Bališa spája spoločná minulosť aj s Alexandrom a Júliusom Rezešom, ktorý dnes obhajuje záujmy HZDS v Transpetrole. Bališ s nimi sedel v orgánoch spoločnosti Interhouse Košice. Jeho firma Guard chránila v rokoch 1993 až 1999 manažment VSŽ.

Bališ sa viackrát objavil aj v spoločnosti Vladimíra Mečiara. V lete 2001 ho napríklad sprevádzal na oslavu Rezešových narodenín v španielskom Alicante. V tom istom roku sa všetci traja stretli aj v tatranskom hoteli Grand.

Denník Národná obroda v septembri 2002 napísal, že Bališ zoznámil Mečiara aj s nemeckým podnikateľom Petrom Zieglerom, ktorý hovorí, že si od neho predseda HZDS požičal peniaze na rekonštrukciu vily Elektra. Informáciu o pôžičke zverejnila agentúra Sita, ktorej sprostredkovala rozhovor s Zieglerom agentúra Roko. Tá robila HZDS v minulosti predvolebnú kampaň. Agentúra poslala po redaktora auto, ktoré patrilo Bališovej firme Guard. Po rozhovore odviezlo auto Zieglera na letisko vo Viedni.

Mečiar na otázky, aký je dnes jeho vzťah s Bališom, respektíve, či nejde o prejav klientelizmu, keď sa k pozemkom v Tatrách dostala jemu blízka firma, nereagoval. „Na tento typ otázok nebudeme odpovedať, pretože sa odmietame podieľať na zavádzajúcej a dezinformačnej kampani,“ odkázala hovorkyňa HZDS Katarína Belická.

Bališ rozhovor odmietol s tým, že sa máme obrátiť na konateľov firmy GVM Vysaníka s Talčíkom. S Vysaníkom sa nám spojiť nepodarilo. „Nechce s vami hovoriť,“ odkázala nám jeho dcéra. Talčík pripustil, že bez kontaktov na fonde by sa k pozemkom v Tatrách nedostali. „Pán Vysaník tam možno niekoho pozná a posúrili sme to.“

SDKÚ: Bol to obchod

Opozícia vyzýva námestníka Brízu, aby odstúpil z funkcie. „Je počudovaniahodné, že po toľkých kauzách sa vynorila ďalšia, ktorá má podozrivú koncovku. Tým viac, že v nej figurujú ľudia, ktorí sú spojení s HZDS,“ hovorí poslanec Zsolt Simon z SMK. „Ukazuje sa, že to, čo sme hovorili pri zákone o zdravotných poisťovniach – že v pozadí sú politické obchody, nadobúda aj konkrétne kontúry,“ myslí si Pavol Frešo z SDKÚ.

Bríza odstúpiť nemieni. Odmieta únik informácií z fondu aj možný klientelizmus pri prevode pozemkov. „Fond nemôže ovplyvňovať majiteľov pôdy ako, kedy a komu ju predajú, darujú a podobne.“

Podľa neho sa každá reštitúcia pripravuje niekoľko rokov. „V uvedenom prípade som dostal na stôl spis, ktorý pripravili zamestnanci fondu. Keďže som nezistil žiadne porušenie zákona, zmluvy som podpísal.“

Podľa opozície by mal konať Jureňa. „A keďže je aj podpredsedom HZDS, mal by vysvetliť aj svoju vlastnú úlohu v tejto kauze,“ myslí si Frešo.

Vyvodenie zodpovednosti od Jureňu očakáva aj premiér Robert Fico. „Ministra som opakovane vyzval, aby prišiel s návrhom konkrétnych riešení,“ povedal nedávno v Slovenskom rozhlase.

Video: Stanovisko ministra Jureňu

Jureňa: Je to špinavá hra

Jureňa hovorí, že HZDS odvolá každého svojho nominanta, ak sa preukáže, že porušil zákon. „V prípade pána Brízu sa tak nestalo. Má sa vzdať funkcie len preto, že niekto píše a organizuje kampaň v prospech lobistických skupín?“ Podľa Jureňu ide o nafúknutú kauzu s cieľom očierniť HZDS.

„Vyťahovanie zosnulého pána Rezeša ako strašiaka je jasným signálom, že ide o špinavú hru na objednávku. Hádam nechcete tvrdiť, že riadi zo záhrobia svoje firmy a obchody?“ pýta sa Jureňa.

„Ukazuje sa, že pokiaľ ide o pozemkový fond, minister je politicky nesvojprávny,“ myslí si Jureňov predchodca Simon.

Firma: Museli sme konať rýchlo

O prevode pozemkov vo Veľkom Slavkove sme hovorili s konateľom firmy GVM Pavlom Talčíkom.

Ako ste sa dostali k pozemkom v Tatrách?

„O tie parcely sme mali záujem už niekoľko rokov. Pátrali sme po nich možno tri roky.“

Od koho ste sa dozvedeli, že ich majú dostať reštituenti?

„To vám neviem povedať, už je to dávno.“

Poznáte sa s ich právnikom Kočkom?

„Áno, asi päť rokov. Viac-menej sme čakali, či dostanú pôdu vo Veľkom Slavkove. Keď sme sa niekedy na jar dozvedeli, že majú tie pozemky isté, začali sme si ich obchádzať. Potom sme tú pôdu od nich kúpili.“

Konali ste nezvyčajne rýchlo. Zmluvu o budúcej zmluve o odkúpení pozemkov ste podpísali tri dni po tom, ako ich fond vložil do katastra.

„Robilo na tom viac ľudí, aby sme to všetko stihli obehať v podstate za deň. Museli sme konať rýchlo, pretože sme mali informácie, že o tie pozemky majú záujem aj iné, omnoho silnejšie skupiny, ako sme my. Sme radi, že sa nám to podarilo.“

Ako je možné, že o prevode pozemkov z fondu na rešti­tuentov ste sa dozvedeli ako prví práve vy?

„Všetko sa dá.“ (Smiech.)

Bez kontaktov vo fonde by to zrejme nešlo.

„Osobne tam nepoznám nikoho.“

Ani pán Vysaník?

„Pán Vysaník tam možno niekoho pozná a posúrili sme to.“

Koho pozná na fonde?

„Neviem, o také detaily sa nezaujímam.“

Viete, kto vtedy rozhodoval o reštitúciách?

„Samozrejme. Sledujem médiá.“

Nominant HZDS Bríza. Týždenník Plus 7 dní napísal, že aj penzión, ktorý máte hneď vedľa Elektry, patrí v skutočnosti Mečiarovi. Nedostali ste tie pozemky aj vďaka dobrým vzťahom s HZDS?

„Nie. Vlastníkom toho pen­zió­nu som ja. Na jar by som s ním chcel začať niečo robiť.“

Pozemky v Slavkove ste kúpili len za 13 miliónov. Ako sa vám to podarilo?

„Reštituenti sú starší ľudia, ktorí boli spokojní, že sme to od nich odkúpili.“

Teraz by ste ich mohli predať aj za miliardu.

„To áno, ide o lukratívne pozemky.“

Urobíte to?

„Nie. Chceli by sme tam vybudovať golfové ihrisko a luxusnejší hotel.“

Kedy začnete stavať?

„Počítam, že najskôr o dva roky. Najskôr musíme vybaviť všetky povolenia a zohnať peniaze.“

Marek Vagovič
Kto je v pozadí GVM

Milan Bališ a Gabriel Vysaník figurujú v spoločných firmách aj s Ondrejom Žembom, ktorého médiá označili za súčasť popradského podsvetia.

Spoločnosť GVM, ktorá kúpila od rešti­tuen­tov pozemky vo Veľkom Slavkove, vznikla v polovici novembra minulého roka. Podľa obchodného registra sídli vo Vyšných Ružbachoch a zaoberá sa realitnou, reklamnou a propagačnou činnosťou.

Bališ ­ Vysaník ­ Žemba

Vlastníkov firmy Milana Bališa a Gabriela Vysaníka spájajú spoločné aktivity aj s Ondrejom Žembom, ktorého viaceré médiá označili za súčasť popradského podsvetia. Bališ je so Žembom, ktorý bol podľa týždenníka Plus 7 dní odsúdený za vydieranie, v dozornej rade spoločnosti Trend Tatry.

Vysaník vlastní so Žembom firmy Oktan Trans a Top Real, v minulosti spolu figurovali aj v spoločnosti Oktan.

Vysaník ­ Valašik

Vysaníka spája spoločná minulosť aj s Milanom Valašikom ­ bývalým advokátom Alexandra Rezeša, ktorý sedel so zavraždeným bossom podsvetia Jozefom Svobodom v orgánoch futbalového klubu Slovan Bratislava.

Vysaník a Valašik spolu figurovali v dozornej rade firmy Cetan.

(vag)
Stĺpček Mariána Leška
Štátny škandál

Keď druhý najvyšší funk­cionár Slovenského pozemkového fondu podpíše (v rozpore s internými predpismi) zmluvu, vďaka ktorej potom „istí ľudia“ získajú za 13 miliónov korún majetok štátu v hodnote jeden a pol miliardy, tak je to veľký škandál. Ale keď

je medzi „istými ľuďmi“, ktorí tak bohapusto prišli k pozemkom štátu, nielen Mečiarov sused z Elektry, ale aj človek, s ktorým predseda HZDS oslavoval narodeniny Alexandra Rezeša v Alicante, tak je to veľký štátny škandál.

Vladimír Mečiar ako premiér roky umožňoval, aby „istí ľudia“ získali miliardové podniky za privatizačný bagateľ. Ak teraz iní „istí“ získali za pár miliónov pozemky štátu za miliardu a pol, tak

je dôvodne podozrivý, že to, čo umožňoval ako premiér, robí aj ako koaličný partner.

Robert Fico Mečiarove privatizačné praktiky vždy odsudzoval. Pred dvoma týždňami premiér vyhlásil, že ak na niečom trvá, tak na tom, že „my nebudeme brať ľuďom na Slovensku majetok spod zadku“. Keby to tak naozaj bolo, tak by musel urobiť krátky proces s partnerom, ktorý dosadil do pozemkového fondu svojho človeka,

a ten sa pričinil, že iní známi šéfa HZDS využili štát ako dojnú kravu.

Reči o tom, že za pozemkový fond zodpovedá koaličný partner, si môže premiér strčiť za klobúk. Lebo on zodpovedá za koaličného partnera.

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 405
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 038
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 693
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 131
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 269
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 851
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 785
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 672
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


1 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


40m
Peter Schutz.

Pitvanie kravín slúži len polarizácii spoločnosti.


3 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 12 h
SkryťZatvoriť reklamu