BRATISLAVA. Po deťoch a študentoch sú to práve seniori, pre ktorých niektoré knižnice pripravujú špeciálne programy.
Dnes je napríklad posledný deň, keď sa môžu bezplatne zapísať do bratislavskej Staromestskej knižnice všetci dôchodcovia nad šesťdesiat rokov alebo si pozrieť výstavku ručných prác obyvateľov Domovov dôchodcov na Podjavorinskej a Svoradovej ulici.
Knižnice usporiadúvajú rôzne podujatia nielen v svojich priestoroch, ale aj v priestoroch seniorských centier či domovov dôchodcov. Patria k nim rôzne vzdelávacie aktivity, najčastejšie výučba internetu alebo rôzne autogramiády, či besedy s autormi kníh, alebo aj na rôzne témy zamerané prednášky.
Internet i prednášky
Mestská knižnica v Piešťanoch bola jednou z prvých knižníc na Slovensku, ktorá svojim návštevníkom okrem klasických služieb knižnice ponúkla i služby internet strediska. Každý pondelok a utorok tento priestor vyhradili pre seniorov, ktorí sú organizovaní v piešťanskej Jednote dôchodcov.
Keďže mnohí z nich základy práce už zvládli, knižnica na svojej webovej stránke vytvorila špeciálne informačné „pole“ seniorov. Informuje tu o pripravovaných podujatiach určených pre túto skupinu čitateľov.
V lete to napríklad bola prednáška o významných osobnostiach v dejinách Piešťan, pripravená aj v spolupráci s Balneologickým múzeom v Piešťanoch.
Tipy na knihy
Seniori v svojej časti webu nájdu aj tipy na čítanie, aktuálne k nim patria tituly autorov - nositeľov Nobelovej ceny za literatúru, medzi inými aj spisovateľky Selmy Lagerlöfovej zo Švédska.
„V Piešťanoch majú starší obyvatelia vysoké zastúpenie. Stojí to za to, aby sme pre nich robili takéto aktivity,“ hovorí Dagmar Nováková z Mestskej knižnice mesta Piešťany, ktorá má na starosti obsahovú stránku webu.
Zaraďovaním tipov na čítanie sa snažia seniorov upozorniť hlavne na klasické diela.
Keď neslúži dobre zrak
Špeciálnou ponukou pre čitateľov niektorých knižníc je požičiavanie zvukových kníh.
Knižnice ich majú k dispozícii vďaka spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči.
Zvukové knihy – diela nahrané na magnetofónových kazetách – sú prioritne určené ľuďom, ktorí majú poškodený zrak a vystavili im ZŤP preukaz .
„U starých ľudí, kde sa dá predpokladať, že majú poškodený zrak, však môžeme urobiť výnimku,“ povedala vedúca oddelenia knižničných služieb Daniela Bonková. Vtedy od žiadateľa vyžadujú potvrdenie od očného lekára.
Služby sú zadarmo
Za registráciu ani za vypožičanie kníh sa v knižnici určenej pre nevidiacich neplatí. Kazety sa posielajú zdarma ako slepecké zásielky.
Prihláška do knižnice v Levoči je na jej webovskej stránke. Beletriu môžete vrátiť o mesiac, pri zásielkovej službe sa vracia až po šiestich týždňoch. Náučná literatúra sa požičiava na tri mesiace. Knižnica má v zvukovej podobe momentálne štyri a pol tisíca titulov, každý v piatich exemplároch, aby stačili pre celé Slovensko.
Zneužitie výpožičky pracovníci kontrolujú
Pracovníci oddelenia pre nevidiacich v Mestskej knižnici v Bratislave potvrdzujú: Hoci robíme výnimky, musíme ich dôkladne posudzovať. O zvukové knihy totiž mávajú záujem aj bežní čitateľa, ktorí by ich chceli počúvať napríklad v aute, na čo nie sú určené.
Ako „výnimku“ v tejto knižnici uznali napríklad osemdesiat, deväťdesiatročných čitateľov, ktorí sa do knižnice prišli prihlásiť v sprievode rodinných príslušníkov.