Podvodníci vyhľadávajú starých ľudí

Dôverčivých seniorov pod zámienkami okrádajú podvodníci u nich doma. Keď sa nenájde dosť peňazí v byte, neváhajú si počkať, kým im starý človek nevyberie všetky úspory z banky.

Neotvárajte cudzím ľuďom. Mohli prísť aj preto, aby vás podviedli a okradli.Neotvárajte cudzím ľuďom. Mohli prísť aj preto, aby vás podviedli a okradli. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Neotvárajte dvere každému, kto zazvoní. Nepozývajte k sebe do bytu cudzích ľudí a nemajte doma veľa peňazí. To sú jednoduché, ale naj­účinnejšie rady, ktoré môžu starší ľudia dostať, aby sa vyhli okradnutiu.

Keby sa ich napríklad v nedeľu držala dôverčivá stará pani z Dvorov nad Žitavou, neboli by jej traja podvodníci ukradli 353­tisíc korún priamo z obývačky.

Polícia nevedie presné počty

Štatistiky počtu takto podvedených starších ľudí polícia nevyhodnocuje, tak ako ani nevie presne kvantifikovať úspešnosť v objasňovaní takýchto prípadov. „Starší ľudia sa nestávajú obeťami častejšie ako iné vekové kategórie,“ hovorí Marta Bujňáková z Prezídia Policajného zboru. Takýchto prípadov je však podľa nej stále dosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxom je, že seniori, ktorí sa neustále obávajú fyzického útoku a vykradnutia, nemajú veľký strach z toho, že ich niekto podvedie. A práve podvodníci sú v skutočnosti pre nich najväčšou hrozbou.

Falošní plynári i eurofondy

Obeťami sa stávajú najmä osamelí ľudia. Páchatelia sa vydávajú za pracovníkov rôznych inštitúcií – plynární, elektrární, poisťovní, dokonca i charity.

Ponúknu tovar ako podomový predajca alebo finančné služby ako agenti pois­ťovní. V máji na svoju dôverčivosť dokonca doplatila 83­ročná starenka, ktorej nahovorili, že jej nesú peniaze z eurofondov.

Podvodníci klamú, že potrebujú okamžitú pomoc pre známych pre náhle zhoršenie zdravotného stavu alebo vzniku nebezpečenstva straty života. Votrú sa dovnútra pod rôznymi zámienkami. Potom využijú nepozornosť domácich a ukradnú, čo vidia.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo tak ľahko naletia

Úspešnosť podvodníkov je, žiaľ, vysoká. „Využívajú predpokladané hendikepy starších - sťaženú pohyblivosť, zhoršenie zraku, sluchu, pozornosti, ale najmä fakt, že často žijú osamelo,“ mieni psychoterapeutka Eva Janíková. Podľa nej sa často na dôverčivosti podieľa i rôzny stupeň organických zmien mozgu, ktoré spôsobia oslabenie logického úsudku, primeranej kritickosti a schopnosti predvídať. Ak sú zmeny závažnejšie, zvyšuje sa ovplyvniteľnosť človeka. „Niekedy si podvodníci skusmo otestujú stupeň samostatného uvažovania a dôverčivosti starého človeka,“ dodáva Janíková.

Podľa skúseností z policajnej praxe, jeden páchateľ má na svedomí aj niekoľko takých prípadov. „Aj keď polícia páchateľov zadrží, odcudzené veci sú zvyčajne už dávno preč a peniaze minuté,“ hovorí Bujňáková. Z psychickej traumy sa seniori ľahko nespamätávajú. Preto je podľa polície na prvom mieste prevencia.

SkryťVypnúť reklamu

Päťtisícovka a doláre

Smutnú úlohu pri prípadoch okrádania starých ľudí u nich v byte už tradične hrá päťtisícová bankovka. Páchateľ príde s tým, že nesie peniaze. Napríklad sa tvári, že chce vrátiť preplatok, prípadne vypožičané peniaze príbuznému, ktoré „mieni“ u starčekov nechať. Keďže vždy ide o menšiu sumu ako päťtisíc korún, pýta si od domáceho výdavok.

V skutočnosti však ide iba o to, aby starší človek, ktorý ochotne ihneď ide po peniaze, prezradil, kde má skrýšu. Ďalší scenár je zrejmý – neopatrný starý človek príde o všetky úspory, ktoré mu zmiznú v krátkom okamihu, keď ho páchateľ poprosí, aby mu došiel napríklad po pohár vody.

Páchatelia často používajú trik so zálohou v podobe tašky s dolárovými bankovkami. Pod rôznou zámienkou vymámia peniaze s tým, že sa hneď vrátia, veď domácemu nechali bankovky v cudzej mene.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa starý človek neskôr bude chcieť presvedčiť, čo vlastne v taške je, zistí, že mu namiesto bankoviek nechali tašku s bezcenným obsahom.

Peniaze zo sekretára

aj z účtu v banke

To, že starí ľudia držia doma všetky úspory, podvodníkom nahráva.

„V čase, keď žili aktívnym životom, nikomu nenapadlo nosiť ich do banky. Akoby chceli mať vlastnú kontrolu nad svojím majetkom,“ hovorí psychologička Erika Bohdanová. Starí ľudia podľa nej radšej dôverujú jednotlivcom ako bankám. Dôvodom môže byť to, že sa banky vyjadrujú odborne, pre starých ľudí možno nezrozumiteľne a hlavne neosobne.

Často však nepomôže, ani keď si seniori peniaze uložia v banke. Podvodníci, ktorí z nich vymámia peniaze, sa nebránia ísť s nimi do pobočky a ochotne si, napriek domnelej urgentnej situácii, na výber aj niekoľko­stotisícovej sumy počkajú.

SkryťVypnúť reklamu

Zámienky a skutočnosť

Som človek v núdzi. Okamžite potrebujem požičať peniaze na lekára ...

Hotovosť nie je v týchto prípadoch potrebná. Každý poistenec má právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti, ktorá je uhrádzaná na základe verejného zdravotného poistenia zdravotnou poisťovňou. Neodkladná zdravotná starostlivosť musí byť poskytnutá vždy a zdravotná poisťovňa ju uhradí.

Som zo Sociálnej poisťovne, ide o zvýšenie dôchodku...

Žiadny zo zamestnancov Sociálnej poisťovne nenavštevuje ľudí v domácnosti s cieľom zvýšenia či prepočítavania dôchodkov, nemá právo vybavovať doplatky k dôchodku alebo požadovať peniaze v hotovosti.

Ak sa niekto za zamestnanca Sociálnej poisťovne v tejto súvislosti vydáva, ide o podvodníka.

Som z plynární a idem vám vrátiť preplatok...

SkryťVypnúť reklamu

Do domácnosti odberateľov chodia iba odpočtári, prípadne montéri pri výmene, pripájaní, odpájaní a inej manipulácii s plynomerom. Vždy však vopred osobnú návštevu oznámia. Odpočtári nikdy nevyberajú a ani nepreplácajú hotovosť. Každý z nich je povinný preukázať sa firemným preukazom. V prípadoch zmeny cien Slovenský plynárenský priemysel na odpočet využíva brigádnikov iných­ firiem. Aj tí však musia mať preukaz externej firmy.

Som poisťovací agent, s poisťovňou len spolupracujem, nemám sa čím preukázať...

Sprostredkovatelia poistenia vlastnia takzvané osvedčenie o zápise do registra sprostredkovateľov poistenia a zaistenia. Zákon im síce neukladá povinnosť toto osvedčenie nosiť so sebou a preukazovať sa ním, ale je v ich záujme, aby sa ním mohli preukázať potenciálnym klientom.

SkryťVypnúť reklamu

Som predajca a ponúkam vám výhodný tovar...

Podomový obchodník je zo zákona povinný na vyžiadanie preukázať spotrebiteľovi svoju totožnosť, trvalý pobyt a živnostenské oprávnenie (ak podniká ako fyzická osoba) alebo obchodné meno firmy a sídlo. Podomový predaj možno vykonávať v pracovný deň od ôsmej ráno do siedmej večer, v dňoch pracovného pokoja od desiatej predpoludním do tretej popoludní.

Som z obecného úradu, nesiem peniaze z eurofondov...

Peniaze z eurofondov sa rozdeľujú na základe projektov, cez bankové prevody a pravnickým osobám. Nikdy ich neroznášajú občanom a v hotovosti.



(ht)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 745
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 472
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 916
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 650
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 537
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 246
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 136
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu