BRATISLAVA. Slovenské podniky, ktoré trpia nedostatkom pracovnej sily, môžu už na budúci rok očakávať väčšiu možnosť zamestnávania Ukrajincov.
Snahu zmeniť zmluvu, ktorá obmedzuje počet ukrajinských občanov pracujúcich na Slovensku, majú obe strany.
„Je to v slovenskom záujme,“ hodnotí otvorenie pracovného trhu východnému susedovi analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.
Tlak na vládu, aby otvorila pracovný trh a povolila zamestnávať Ukrajincov vo väčšom počte a na dlhšie, ako to je v súčasnosti, prichádza od podnikov. Kvóta, podľa ktorej môže robiť na Slovensku so zmluvou na dlhšie ako rok len dvesto Ukrajincov, sa vyčerpala už vo februári. Investori si tak vypomáhajú Bulharmi, Rumunmi, Poliakmi, ale napríklad aj robotníkmi z Albánska.
Ústredie práce a sociálnych vecí už preto odporúčalo s ukrajinskou stranou rokovať o zvýšení kvót pre pracovné povolenia. Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec odporúča ísť ešte ďalej. On by kvóty pre zamestnávanie cudzincov zrušil úplne.
S tým súhlasia aj Ukrajinci.
Slovenská strana doteraz priemyslu vysvetľovala, že za nízku možnosť prijať do práce Ukrajincov môže neochota Kyjeva. Podľa ministerstva práce sa o otvorení zmluvy o zamestnávaní medzi krajinami malo diskutovať v máji a júni, no Ukrajinci obe stretnutia zrušili.
Aktuálne stanovisko ministerstva práce varuje, že ak partneri neprídu rokovať ani v októbri, Slovensko zmluvu jednostranne vypovie. To by však mohlo zamestnávanie Ukrajincov slovenskými podnikmi ešte sťažiť.
Ministerstvo práce tvrdí, že s ukrajinskou stranou chce o celej dohode vrátane kvót rokovať. Dohoda sa totiž týka aj zamestnávania slovenských občanov na Ukrajine. Rokovania sa podľa hovorkyne ministerstva Oľgy Škorecovej mali uskutočniť už v máji a následne v júni, v rámci zasadnutia medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu. No v oboch prípadoch ukrajinská strana požiadala o ich zrušenie.
Zmluvu vypovieme, ak rokovanie nebude v októbri
Ministerstvo preto navrhlo ďalšie termíny na október. „Pokiaľ na ne nebude ukrajinská strana reagovať, rezort predloží návrh na vypovedanie dohody,“ povedala Škorecová.
Podľa exministerky práce Ivety Radičovej by to znamenalo, že Slovensko by mohlo zamestnávať Ukrajincov, ale administratívne by to bol väčší problém. „Kvóty by sme nemuseli mať v prípade, ak by sme zaviedli systém zelenej karty,“ povedala.
Ústredie práce podľa jeho generálneho riaditeľa Jána Sihelského navrhlo v polovici septembra ministerke práce Viere Tomanovej, aby Slovensko prehodnotilo dohodu s Ukrajinou o vzájomnom zamestnávaní s cieľom výraznejšie otvoriť slovenský pracovný trh pre Ukrajincov.
Ukrajinské veľvyslanectvo v stanovisku pre SME uviedlo, že „dohoda a mechanizmus jej realizácie má rezervy, ktoré nepodporujú normálne príležitosti na zamestnávanie ukrajinských obyvateľov na Slovensku.“ Dôkazom má byť väčší počet žiadostí o dlhodobé pracovné povolenie, než je ich možné schváliť.
V minulom roku podali ukrajinskí zamestnanci podľa veľvyslanectva 329 žiadostí na získanie pracovného povolenia na Slovensku. O prácu sa u nás pritom môže uchádzať 2300 tamojších pracovníkov, no len 200 z nich môže získať dlhodobé pracovné povolenie, a práve táto kvóta zvykne byť naplnená.
Aj podľa riaditeľa odboru medzinárodných vzťahov Ústredia práce Borisa Katuščáka Ukrajinci majú najväčší záujem o dlhodobé pracovné povolenie. Ku koncu minulého týždňa ústredie na rok 2008 evidovalo 70 takýchto žiadostí, čo je 35 percent kvóty.
Najviac žiadostí sa týka robotníckych profesií. Ide o pomocné práce na stavbe, murárov, zváračov, montérov, šičky, práce v poľnohospodárstve. No záujem je aj o prácu v umení, školstve a strednom manažmente.
Zvýšenie kvót nestačí
Slovensko podpísalo s Ukrajinou dohodu o vzájomnom zamestnávaní občanov ešte v roku 1997. „Je načase ju zmeniť. Myslím si, že kvóty by sa mali zvýšiť, je to v slovenskom záujme,“ povedal Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Upozornil aj na prognózy Európskej komisie, podľa ktorých bude Európska únia v rokoch 2020 až 2025 musieť doviezť 20 miliónov pracovníkov z tretích krajín. „Je v našom záujme mať tu skôr Ukrajincov ako ľudí z mimoeurópskych krajín, kde bude problém integrácie z hľadiska kultúry či zvyklostí,“ povedal Duleba. Vláda by však podľa neho mala definovať, o dovoz akých profesií má záujem.
Podľa šéfa Združenia podnikateľov Slovenska Jána Oravca by sa situácia znormalizovala, keby voľný pohyb pracovnej sily platil nielen pre zamestnancov z krajín Európskej únie. „Riešením nie je opatrné zvyšovanie kvót, ale ich zrušenie.“
Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ján Majerský však tvrdí, že zvýšenie kvót pre Ukrajincov nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v stavebníctve nevyrieši. „Pre Ukrajinu nie je Slovensko atraktívne v stavebníctve. Sami majú nedostatok pracovnej sily.“
Slovensku chýba migračná politika. Nikto nerieši, za akých podmienok sem zahraniční pracovníci môžu prichádzať, tvrdí Majerský.