Štajerské mestečko, do ktorého prúdia milióny veriacich od čias habsburskej ríše, vítalo pútnikov od skorého sobotného rána. Hoci vytrvalo pršalo a bolo len desať stupňov, prišlo asi 30-tisíc veriacich z celej Európy. Len zo Slovenska ich bolo takmer tisíc.
Väčšina z nich pricestovala autobusmi, no niektorí sa v duchu pútnickej tradície vybrali peši. Dvaja starší muži však posledný úsek strmých serpentín neprežili. Jeden dostal srdcový infarkt, druhému zlyhal krvný obeh. Aj za nich sa pápež v Mariazelli pomodlil.
Stánky neotvorili
Na námestí pred mariazellskou bazilikou, ktoré oslavuje 850. výročie, sa v naradostenom dave starali o bezpečnosť tisícky policajtov. Niekoľko kilometrov v okolí uzavreli cesty, aby sa tam dostali len pozvaní hostia a veriaci so vstupenkami.
Nad alpskou krajinou ponorenou v hmle, kde občas prekvapil sneh, neustále krúžili helikoptéry. Pre zlé počasie Svätého Otca nepreviezli vyše 120 kilometrov z Viedne vrtuľníkom, ako pôvodne plánovali, ale v kolóne áut.
Pápež odslúžil slávnostnú omšu na zakrytom pódiu po boku svätyne. Naživo ho tak videlo len niekoľko stoviek veriacich. Ostatní sa museli uspokojiť s jeho obrazom na veľkoplošných obrazovkách, ktoré chvíľkami pre zlé počasie vypovedali službu. „Keby som to vedela, ostala by som radšej doma pred televíziou,“ posťažovala sa Tea zo Slovinska, ktorá to v neprestávajúcom daždi vzdala ešte pred homíliou a so skupinkou mladých sa odišla zohriať do pohostinstva. Aj tak však pápeža poľutovala. „Toľko ľudí a kamery musia byť pre neho stresujúce,“ dodala.
Pútnici to nemali jednoduché. Niektorí čakali na Svätého Otca od skorého rána, našli však len zatvorené stánky s náboženskými suvenírmi a žiadne s občerstvením. „Obed servírujeme až o hodinu,“ oznámil čašník v jednej z mála otvorených reštaurácií hodinu pred jedenástou.
Pozdrav po slovensky
Pápež vo svojej kázni kritizoval rezignáciu k pravde, ktorú označil ako krízu Západu a Európy. „Ak neexistuje pravda, človek nemôže rozlišovať medzi dobrom a zlom. Veľké objavy vedy tak môžu otvárať dôležité perspektívy pre dobro, no môžu sa stať i krutou hrozbou,“ dodal.
Benedikt XVI., ktorý deň predtým vo Viedni odsúdil interrupciu, varoval, že „Európa je chudobná na deti“. Na záver omše sa osemdesiatročný pápež prihovoril veriacim v jazykoch strednej Európy vrátane češtiny, poľštiny, maďarčiny, chorvátčiny a slovenčiny.
„Je isté, že Benedikt XVI. nadväzuje na posolstvo Jána Pavla II., i keď pravdu hovorí niekedy tak, že môže zraniť,“ konštatoval Ján Mráz z Bratislavy, ktorý čakal na hlavu rímskokatolíckej cirkvi niekoľko hodín.
Na omšu Petrovho nástupcu prišli aj ľudia s mentálnym postihnutím z hnutia Viera a svetlo. „Pápež nás povzbudil, všetko dopadlo dobre, aj keď pršalo,“ povedal brat Marek z rehole kapucínov, ktorý v hnutí pôsobí. Prvé autobusy sa z Mariazellu pohli už po druhej poobede.
![]() |
![]() |
Autor: Mariazell