Je súčasná hypotéková kríza začiatkom konca pre americkej ekonomiky?
Jacques Wullschleger, Jupiter, Florida, USA
Chcete vedieť, či sa obloha napokon rúca? Neobviňovali by sme vás, keby ste to tak mysleli, vzhľadom na zraniteľnosť trhu v posledných pár týždňoch.
V USA došlo k sérii medializovaných bankrotov ako New Century, American Home Mortgage a k nedávnemu zatvoreniu uznávaného fondu Sowood Capital Management. Nehovoriac už o veľkých obchodoch so súkromnými akciami, nad ktorými visí veľký otáznik a ktoré sa búrlivo prerábajú a rokuje sa o nich o päť minút dvanásť, ako napríklad o nedávnom predaji veľkoobchodného dodávateľského oddelenia Home Depot.
Obviňovali by sme vás iba vtedy, ak by vaša otázka znamenala, že v tejto chvíli uvažujete o hľadaní úkrytu alebo ešte horšie o tom, že zložíte ruky do lona.
Pre mnohých jednotlivcov i firiem je táto chvíľa totiž dokonalým načasovaním, aby zariskovali a vrhli sa do podnikania – dokonca aby sa stali agresívnymi. Zabudnite na opatrnosť! Povedzte si: „Bože môj!“
Presne to vám asi zíde na um, keď si všimnete úžasné transakcie, aké sa naskytnú raz za život a aké sa teraz množia ako huby po daždi, strategické akvizície, ktoré sa predtým zdali nemožné. Každá ekonomická, priemyselná alebo obchodná kríza nutne plodí takéto jedinečné príležitosti. Musíte len mať predvídavosť, aby ste ich hľadali, a guráž, aby ste sa ich chopili.
Netvrdíme, že by vás nemal znepokojovať súčasný stav. Prednedávnom sme v tejto rubrike sami zaznamenali, že éra nízkonákladových peňazí sa rýchlo končí a že mnohé banky, firmy a individuálni investori iste pocítia bolestné dôsledky.
Krízy do dvoch rokov
pominú
Podľa nás je táto úverová kríza len kritický okamih finančného sektora, nie ekonomický armagedon. Ako všetky hospodárske cykly aj tento sa uzavrie o niekoľko mesiacov či o rok – najneskôr do dvoch rokov. Spomeňte si na úsporovo-pôžičkový debakel v 90. rokoch, na mexickú menovú devalváciu v roku 1995, na ázijskú finančnú krízu v roku 1997 a na spľasnutie technologickej bubliny v roku 2000. Všetky tieto narušenia prišli, spôsobili chaos, no napokon ich zlikvidovali trhové sily s pomocou nejakého vládneho zásahu.
Nepochybne k niečomu takému dôjde aj teraz, naisto preto, že základná globálna ekonomika je v zásade dosť silná.
Áno, je možné, že vstupuje do obdobia pomalšieho rastu, no vďaka rekordným úrovniam ekonomickej prepojenosti a aktivity je odolnejšia než kedykoľvek predtým. A práve preto je teraz dokonalá príležitosť podnikať zásadné kroky. Odmeny môžu byť obrovské.
Firmy môžu získať väčší
podiel na trhu
Ukážkovým príkladom je nedávna investícia Bank of America v hodnote dve miliardy dolárov do Countrywide Financial Corp., popredného amerického hypotekárneho ústavu, ktorému hrozila kríza likvidity a dôveryhodnosti. Tento krok nielenže priniesol krátkodobé papierové zisky Bank of America, ale banka sa skokom dostala do hypotekárnej sféry a otvorila si brány prílevu nových vkladov. Jednou ranou rozšírila banka svoj trhový podiel a zmenila svoj profil v brandži, čím zásadne zmenila aj svoju konkurenčnú pozíciu.
Bank of America však prirodzene nie je ojedinelým príkladom. Japonské bankovnícke útrapy zo začiatku 90. rokov poskytli mnohým firmám – vrátane AIG, Ripplewood Holdings and Citigroup – šancu kúpiť aktíva za atraktívne ceny a vstúpiť na trh, ktorý bol pre ne dlho nedostupný.
Tie transakcie sa robili za okolností silne pripomínajúcich súdny deň. Keď sa Japonsko spamätalo, tiež sa z nich vykľuli veľké výhry.
Podobne aj po páde Enronu bola firma schopná zaujať pozíciu v sfére ropovodov za silne zníženú cenu. General Electric tiež získala dobrú cenu na aktíva veternej energie Enronu, čo jej umožnilo rozbehnúť obchod s alternatívnou energiou.
Investovať do trosiek je ťažšie, ale výhodnejšie
Dejiny sú plné príbehov o nebezpečných obchodoch, ktoré sa ukázali ako prezieravé. Ide o to, že každý dokáže investovať do trendových vecí, napríklad v posledných rokoch to bol trh s bývaním. Takéto módne investovanie je ľahké. Oveľa ťažšie – ale aj oveľa prínosnejšie – je investovanie do trosiek sektora, ktorý zastavil vlastný rozmach. Je to zlatá baňa.
Je jasné, že nikomu v biznise nechutí pokles. Osobná cena je vždy privysoká. Ľudia môžu prísť o prácu i strechu nad hlavou. No neodškriepiteľným javom kapitalizmu je, že trhy zažívajú prílevy a odlevy.
Sektory vytvárajú dlhy a kolabujú, dochádza k bankrotom. Cykly sa opakujú. Väčšina firiem využíva zjavné príležitosti. To je v poriadku. No zajtrajší víťazi sú často tí, ktorí využijú každú príležitosť vrátane tých, ktoré sa naskytnú vtedy, keď sa zdá, že obloha sa rúca.