BRATISLAVA. Značka CE automaticky neznamená, že sa výrobok podrobil testovaniu v autorizovanej skúšobni. Výrobca sa použitím tohto označenia „iba“ zaručuje, že produkt, ktorý uvádza na trh, je v zhode s bezpečnostnými požiadavkami.
Ivana Picková z českého spotrebiteľského združenia varuje ľudí pred slepou dôverou značke CE. Skúsenosti totiž ukazujú, že nie všetci výrobcovia pri vyhlásení zhody s požiadavkami na bezpečnosť výrobkov hovoria pravdu. Viaceré produkty označené ako nebezpečné sa na svojom obale označením CE hrdia. Ukazuje sa, že neoprávnene.
Hra na pravdu
Podľa ústrednej riaditeľky Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadeždy Machútovej vôbec nie je pravidlom, že by sa značka zhody CE vyskytovala iba na bezpečných výrobkoch.
„Naše štatistiky hovoria, že v prvom polroku bolo zo 42 nebezpečných určených výrobkov až 31 označených značkou zhody. V rovnakom období minulého roku bolo z 20 nebezpečných určených výrobkov až 18 označených značkou CE,“ vraví Machútová.
Z dlhodobejšieho monitorovania inšpekcie vyplýva, že značkal zhody sa objavuje na takmer dvoch tretinách produktov charakterizovaných ako nebezpečné.
Označenie zhody figurovalo napríklad na obale troch druhov v Číne vyrobených predlžovacích prívodov, ktoré Slovenská obchodná inšpekcia označila za nebezpečné koncom júla tohto roku, ale aj na holandskej predlžovačke zaradenej do zoznamu nebezpečných výrobkov v marci. Nechýbala ani na elektrických svietiacich reťazcoch neznámeho pôvodu zachytených Slovenskou obchodnou inšpekciou na slovenskom trhu začiatkom roku.