Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Polícia odstavila firmy od siete

Keďže polícia nevedela, kde presne má hľadať vinníka, u poskytovateľa internetových stránok zhabala desať serverov. Malo na nich stránky tritisíc nevinných firiem.

Niektorí odborníci stredajší zásah polície na serveroch považujú za neprofesionálny.Niektorí odborníci stredajší zásah polície na serveroch považujú za neprofesionálny. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Polícia v stredu ráno zhabala desať internetových serverov spoločnosti Websupport.sk. Príkaz na to dala Špeciálna prokuratúra v rámci záverečnej fázy vyšetrovania minuloročného útoku hackerov na Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).

Na serveroch sa majú nachádzať niektoré dôkazy. Počas jednej domovej prehliadky vzali aj súkromný počítač.

Na zadržaných serveroch fungovalo 3500 internetových domén, čo predstavuje takmer tri percentá slovenského internetu. Viac než tritisíc klientov Websupportu, ktorí s vyšetrovaním nemali nič spoločné, tak nemohli posielať e-maily a nefungovali im ani webové stránky. Škody hlásili najmä internetové obchody.

Prokurátor Ján Šanta povedal, že v prípade prieniku do NBÚ pravdepodobne dôjde k obvineniu viac ako jednej osoby. „Vyhodnocovaním dôkazov a aj na základe spolupráce s FBI sme vytypovali ďalšie servery, ktoré na to mohli byť použité,“ povedal Šanta. Podľa neho sa budú snažiť servery vrátiť do niekoľkých hodín, včera sa tak nestalo.

Netradičný postup

Väčšina slovenských internetových stránok je umiestnená na centralizova­ných serveroch len u niekoľ­kých desiatok firiem, ktoré poskytujú webový priestor a samotný obsah stránok nekontrolujú. Ak má polícia podozrenie na nelegálnu činnosť na niektorej zo stránok, zväčša ich požiada o údaje o konkrétnom klientovi a jeho aktivitách.

Slovenská polícia však včera zvolila iný postup – firme websupport.sk pre podozrenie, že jeden z jej klientov porušil zákon, zhabala desať serverov a v jednom momente tak odstránila z internetu tri percentá slovenských webových stránok. Patrili viac než trom tisíckam klientov firmy websupport.sk, ktoré s vyšetrovaným prípadom nemali nič spoločné.

Majiteľ: Zásah bol prehnaný

Majiteľ websupport.sk Michal Truban považuje zásah polície za prehnaný a neprofesionálny. „Odniekiaľ mali IP adresu jedného nášho serveru, pretože má podľa nich mať spojitosť s hacknutím Národného bezpečnostného úradu. Prišli k tým serverom a nevedeli, ktorý chcú, a preto sa snažili zobrať všetky. Nechali nám tam pritom ďalšie servery, ktoré sú inde a ktoré majú rovnakú spojitosť s naším webhostingom.“

Za absurdné považuje, že v policajných dokumentoch našiel výraz „websupport.sk, ktorý sa zaoberá hackingom“, hoci jeho firma je štandardným poskytovateľom webhostingových služieb. Truban okrem komerčných služieb prevádzkuje aj server blackhole.sk, kde sa stretáva hackerská komunita, ten však výpadok nepostihol.

Polícia podľa hovorcu Martina Korcha nebude zásah nijako komentovať.

Česko: Nemysliteľné

Jednou z najväčších firiem poskytujúcich podobné služby v Česku je Ignum.cz. Jej spolumajiteľa Roberta Prokeša správa o zadržaní slovenských serverov vyľakala.

„Vydesilo ma, že pre jeden server, ktorý bol problémový, polícia zhabala všetky stroje. Nedokážem to pochopiť. Zatiaľ som nezaznamenal, že by sa u nás niečo také stalo,“ hovorí. „Pripisujem to tomu, že polícia nerozumie princípom fungovania takýchto služieb, takže asi preto zhabala všetko, bez toho, aby sa pozrela napravo a naľavo,“ hovorí.

Naša polícia inak nevie

Predseda slovenského Združenia poskytovateľov webhostingu Igor Strečko včera zásah označil za „neobvykle radikálny“ a upozornil, že už niekoľkohodinový výpadok služby pôsobí vysoké finančné straty. Viacerí odborníci sa zhodli, že ak by výpadok trval niekoľko dní, znamenalo by to prakticky likvidáciu poskytovateľskej firmy.

Expert na informačnú bezpečnosť Jozef Vyskoč hovorí, že je sčasti pochopiteľné, že polícia pri prehliadke neskúma, čo zo serverov zobrať. „Berme to tak, že ľudia, ktorí na prehliadku prídu, nie sú špecialisti.“

„Chápem ľudí, ktorí sa sťažujú a snažia poslať účet za činnosti, ktoré na webe vykonávajú, ministerstvu vnútra. Ale keď sa snažím odosobniť, pre políciu to mohol byť jediný možný postup,“ hovorí Vyskoč. Pripustil však, že posledný podobný prípad, na ktorý si spomína, sa stal v USA ešte v roku 1990.

Niektoré firmy zásah vyradil z činnosti

Výpadok slovenským firmám pripomenul, akosú už závislé od internetu.

Viac než tritisíc klientov firmy websupport.sk zostalo včera bez webových stránok aj možnosti e-mailovej komunikácie. Najväčšie škody po zásahu polície hlásili internetové obchody a spoločnosti, ktoré ponúkajú výhradne služby cez internet.

„Naša spoločnosť prišla o zisk za celý deň, keď s nami klienti nemali ako komunikovať,“ napísal Ján Mihálik z firmy poskytujúcej služby pre kancelárie a internetové obchody. „Dnes nič neprodukujeme, je to zúfalé.“

Marek Kollár z firmy Ricon, ktorá na serveroch poskytuje napríklad služby pre realitnú kanceláriu, povedal, že „dnešný objem transakcií bude nula“ a keď sa klienti nedostanú na stránky, klesne ich záujem o služby firmy aj do budúcnosti.

„Takisto prevádzkujeme tlačiareň, ktorá má na webe online kalkuláciu cien. Tým, že sa dnes k nej klienti nedostanú, klesne množstvo zákaziek za tri dni o polovicu, nehovoriac o tom, že ústredie firmy je zavalené množstvom volajúcich.“

Firma Editel na internete prevádzkuje aplikáciu, cez ktorú nakupujú tovar veľké obchodné reťazce. Jej zástupca Roman Chudý povedal, že klien­tov, ktorí nesplnia objednávky supermarketov, budú reťazce penalizovať, a tí vzápätí penále prenesú na jeho firmu.

Bez e-mailov nepracujeme

Väčšine firiem chýbali najmä e-maily. „Ako mám prijímať a posielať elektronické letenky klientom, ktorí sa chystajú zajtra vycestovať do zahraničia? Ako im uhradím ušlé výdaje?“ pýtal sa zamestnanec jednej z cestovných kancelárií.

Stovky firiem výpadok serverov poškodil aj tým, že ich reklamné kampane včera odkazovali na neexistujúce stránky. Organizátor medzinárodnej konferencie včera nedokázal prijímať prihlášky, problémy mali i organizátori letných festivalov, tisícky majiteľov osobných stránok alebo blogeri.

Súkromné firmy sa často obávali, že po celodennom výpadku im zákazníci prestanú dôverovať a zhorší sa pozícia ich stránok vo vyhľadávači Google.

Mnohé z firiem si včera museli narýchlo zaplatiť webovú stránku na iných serveroch a registráciu stránky v zahraničí.

Veštby nevarovali

Jediný, kto sa včera nedočkal súcitu verejnosti, bol prevádzkovateľ stránky veštba.eu, ktorý SME napísal, že musel zastaviť všetky reklamné kampane a zaplatiť aj pokuty. Škodu odhadol na 50–tisíc korún.

„Ak chceš ľuďom vykladať budúcnosť, mal si si zákrok polície vyveštiť aspoň niekoľko týždňov dopredu a spraviť si zálohy,“ odkázali mu čitatelia na webe.

Príbehy niektorých postihnutých klientov, ktorí kontaktovali denník SME

 • Juraj Ferenčík: Som sefredaktorom portalu www.grafika.sk a nas web je taktiez odstaveny". Kazdym dnom jeho nefunkcnosti prichadzame o stovky avstevnikov, nehovoriac o tom, ze nefunguju ani emailove schranky a teda nemozeme komunikovat s partnermi, no co je horsie ani zobrazovat dohodnutu reklamu za ktoru si riadne zaplatili. Takyto stav nam moze sposobit znacnu skodu, najma ak by trval dlhsie.
 • Štefan Jakubík: Pouzivame servre websupportu na ukladanie dat ( rozpracovane, hotove reklamne kampane pre nadnarodne spolocnosti) projektov - niekedy prisne chranenych obchodnym tajomstvom. Az tak prisne doverne, ze polisi sa teraz mozu dozvediet z nasich reportov, kedy nami spravovana spolocnost zacne reklamnu kampan na ktory produkt a podobne. Hmmmm... co s tym? Pošleme faktúru ministrovi vnutra na 10 miliónov, nech ju da uhradit vysetrovatelovi, ktory dal prikaz na zhabanie , resp. odstavenie servrov. Inak pani policajti, kopirovanie dat sa da robit aj za chodu, na to nemusite nosit disky do vasho kanclu.
 • František Volár: U websupportu hostujeme niekolko webovych stranok a aj svoj blog (alian.info), policia sa tak dostala k mojim sukromnym emailom, fotoalbumom a podobne. To nehovorim o pripravovanych projektoch a sluzbach, ktorych spustenie sa odlozi - co samozrejme nepotesi mojich zakaznikov, tak isto nemam moznost s nimi ani komunikovat. Tak isto bude znacny prepad vo vyhladavacoch a ziskov z reklamy.
 • Martin Cohen: "Na serveroch websupportu som mal hned niekolko dolezitych webov. Jednak moj osobny web a blog. Dalsim su fora web developerskej komunity Designia s asi tisickou uzivatelov. Kriticky je ale web intype.info, na ktorom prevadzkujeme komercne sluzby pre editor pouzivany tisickami vyvojarov po celom svete. Web obsahoval komunitne aplikacie a organizacne nastroje pre riadenie a synchronizaciu vyvojoveho teamu. Kazdym dnom mame prirastok zhruba 100 novych uzivatelov, a teda kazda hodina bez webu je pre nas celkom vyraznou stratou. Nehovoriac o nemoznosti akokolvek poskytovat sluzby ci aspon oznamit nasim uzivatelom co sa stalo."
 • Marian Dekan: Mam reklamnu agenturu. To ze nefunguje stranka ma trapi len "trocha". Je v podstate len informativna. Ale ked ludia volaju, ze kde je ich robota, ktorú mi poslali, preco to nieje davno hotove. Preco si necitam maily... tak to sa tazko vysvetluje. Zaroven som tam mal FTP priestor, kde si vsetci klienti stahovali svoje udaje a kde som im zdy zavesil ich prace. Teraz vyzeram ako clovek, ktory nevie co robit. Nevedia sa dostak k svojim zakazkam. Su skody ktore sa nedaju vycislit. Da sa strata klienta nahradit? Da sa nahradit reputacia firmy? Jedine co mi ostava je poslat im link na clanok v SME. Samozrejme z nejakej inej adresy!!!
 • Martin Paal: Prevádzkujeme nový pracovný portál myjob.sk. Momentálne prebieha mediálna kamaň, avšak takýto nečakaný výpadok môže narušiť záujem o naše služby. Ak tento stav bude trvať dlhšie ako dnešný deň, bude naša niekoľkostotisícová kampaň zničená aškodu si budeme nárokovať od zodpovedných subjektov.
 • Martin Pilnik: "Budú sa hrabať v mojich súkromných dátach, rodinných fotkách v zaheslovanej fotogalérii, v mojich pripravovaných projektoch (zaheslovaných adresároch) bez súdneho povolenia k prehliadke voči mne. Toto sa mi nezdá OK. Tu nejde len o nejaký osobný blog, ale o štandardné podnikanie. Klient, pre ktorého mám pripravený projekt je v rozpakoch. Nemôže sa skontrolovať postup prác na pripravovanom projekte, moja dôveryhodnosť letí ku dnu. Účet za reinštaláciu webmásterovi ale budem platiť ja! Spolu s účtom za prechodný hosting pošlem policajtom. Jednou zo zásadných zdrojov návštevnosti a teda zdroj klientov sú vyhľadávače. Očakávam prepad v pozíciách a teda dlhodobý dôsledok minimálne v rádoch mesiacov na prímy firmy
 • "Na doméne szaa.sk som mal stránky medzinárodnej konferencie o zatmeniach nebeských telies, ktorá sa uskutoční v auguste v Tatrách. Momentálne prebieha online registrácia účastníkov, sú tam databázy prihlásených, kompletná korešpondencia s účastníkmi z celej Európy. Takže je to dokonca medzinárodná hanba," napísal SME Roman Piffl, jeden z klientov postihnutých výpadkom.
 • Matúš Ritomský: "Pracujem ako manažér atanečník skupiny Anta Agni. V súčasnosti pripravujeme naše letné turné a keďže nám spolu so stránkou vypadla aj mailová komunikácia, sme ochromení vo vybavovaní naliehavých vecí, ktoré treba riešiť so zahraničnými partnermi."

Tomáš Bella

Vybrané domény, ktoré boli postihnuté

muzikus.sk, lucenic.sk, gsgroup.sk, cinemaview.sk, oravainfo.sk, grafika.sk, psina.sk, lietadla.com, depi.sk, myjob.sk, zabinudu.sk. Kompletný zoznam slovenských domén nájdete tu .

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 250
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 185
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 711
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 972
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 011
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 785
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 692
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 3 822
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu