Sobota, 21. september, 2019 | Meniny má Matúš
ZÁKON JE NA ONESKORENCOV PRI PLATENÍ DANE MÄKKÝ, SANKCIE IM HROZIA AŽ PO NIEKOĽKÝCH MESIACOCH

Na daň z nehnuteľností je čas do štvrtka

Už len štyri dni zostávajú majiteľom bytov, stavieb alebo pôdy, aby zaplatili dane mestu či obci. Daň sa dá platiť aj v splátkach, prvá z nich však musí odísť ...

Nehnuteľnosti sa stávajú pre mestá a obce dôležitým zdrojom ich príjmu.Nehnuteľnosti sa stávajú pre mestá a obce dôležitým zdrojom ich príjmu.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - PAVOL FUNTÁL)

Už len štyri dni zostávajú majiteľom bytov, stavieb alebo pôdy, aby zaplatili dane mestu či obci. Daň sa dá platiť aj v splátkach, prvá z nich však musí odísť do konca mája.

BRATISLAVA. Ak sa chcete vyhnúť sankciám a zbytočným nepríjemnostiam s miestnymi alebo obecnými úradmi, neodkladajte daňové povinnosti, ktoré máte z toho, že vlastníte pôdu, byt, dom alebo inú stavbu. Tento týždeň vo štvrtok uplynie posledný termín na zaplatenie dane z nehnuteľností. Daň treba najneskôr dovtedy vyrovnať.

Sankčný úrok podľa banky

Za oneskorenú platbu sa účtuje sankčný úrok. Závisí od základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska, ktorá je v súčasnosti 4,25 percenta. Ročný sankčný úrok je jej štvornásobkom. Teraz by to teda bolo 17 percent. Úrok sa ráta zo sumy, ktorú daňovník dlží po termíne splatnosti mestu alebo obci. Sankčný úrok platí aj ten, kto zaplatil menej ako mal, a to z rozdielu, ktorý mestu alebo obci dlhuje.

"Sankčný úrok sa počíta za každý deň omeškania, dni sa začínajú rátať bezprostredne po termíne splatnosti až do dňa platby," povedala riaditeľka odboru služieb verejnosti na Daňovom riaditeľstve Beáta Uhrínová.

Napríklad, ak niekto zaplatí daň z nehnuteľností 15-tisíc korún tri mesiace po termíne splatnosti, samospráva mu vyrubí sankciu vyše 700 korún.

Pokuta hrozí až po mesiacoch

Podobne ako daň z príjmov, aj miestne dane majú v platení pokút isté obmedzenia. Zákon hovorí, že mestá a obce účtujú oneskorencom pokutu, ak jej výška je viac sto korún. Znamená to, že ak aj ľudia zaplatia daň za byt, stavbu alebo pôdu o čosi neskôr, s najväčšou pravdepodobnosťou sa sankciám vyhnú. Dane z nehnuteľností pre bežných ľudí stále nie sú príliš vysoké. Sankcia tak v mnohých prípadoch ani po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch nepresiahne sto korún. Napríklad za trojizbový byt s rozlohou 80 štvorcových metrov sa v Bratislave v závislosti od lokality platí daň od 720 do 960 korún. V takomto prípade sankcia prevýši sto korún, teda sumu, ktorú už úrady môžu vymáhať, až koncom roka.

Magistráty a mestské úrady môžu ľudí dovtedy, kým sankcia nenarastie, iba upozorňovať. "Vyzývame ich na to, aby zaplatili, a upozorňujeme, že ak sankcia prekročí sto korún, už ju budeme účtovať," povedala hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. Upozornila, že ak by ľudia s platením dane pre nevymáhateľnú sankciu špekulovali, môže sa to odraziť na znížení kvality poskytovaných služieb, napríklad MHD, pretože budú chýbať potrebné peniaze.

Kto platí daň z nehnuteľností

 • vlastník pozemku, stavby, bytu
 • správca pozemku, stavby, bytu vo vlastníctve štátu
 • ak nie je určený vlastník pozemku alebo stavby, daň platí ten, kto ho využíva
 • nájomca, ktorý má pozemok v prenájme najmenej päť rokov a je zapísaný v katastri nehnuteľností
 • nájomca pozemkov Slovenského pozemkového fondu
 • osoba, ktorá obhospodaruje náhradné pozemky z pôdneho fondu

Spôsoby platenia

 • šekom na pošte (mestské a obecné úrady spolu s platobnými výmermi rozosielajú aj kompletne predpísané šeky)
 • bankovým prevodom
 • v hotovosti priamo na mestskom alebo obecnom úrade

Čo by ste mali vedieť

 • dane z nehnuteľností treba zaplatiť do konca mája
 • pri oneskorenej platbe hrozí sankcia
 • daň z nehnuteľností sa dá platiť aj v splátkach
 • sumu, od ktorej sa dá platiť splátkovo, určí mesto (obec)
 • splátky môžu byť až štyri
 • prvú splátku treba uhradiť do konca mája
 • zvyšné splátky sa platia v júli, septembri a novembri
Čo ak platobný výmer neprišiel

Samosprávy mali platobné výmery pre daň z nehnuteľností doručiť do 15. mája. Niektoré to urobili oveľa skôr. Ak však výmer pošlú daňovníkovi o niekoľko týždňov neskôr, jeho povinnosť zaplatiť daň nezaniká. K tomu by mohlo prísť až vtedy, ak by majiteľ nehnuteľnosti dostal platobný výmer až po piatich rokoch.

Mestá a obce každoročne vyrubujú daň z nehnuteľností platobnými výmermi. Tie musia ľuďom doručiť najneskôr do 15. mája.

Môže sa stať, že úrady na niektorých daňovníkov zabudnú a výmery im dovtedy nepošlú. Majiteľ nehnuteľností nie je v takom prípade povinný zaplatiť daň do konca mája. Zákon však samospráve nezväzuje ruky. Mesto či obec môže poslať výmer aj neskôr. V oneskorenom výmere by mal byť dátum, dokedy sa daň má zaplatiť. Ak náhodou nie je, zo zákona platí, že daň treba zaplatiť najneskôr do 15 dní od jeho doručenia.

V ojedinelých prípadoch sa môže sa stať, že správca dane výmer nedoručí ani do piatich rokov od pôvodného termínu. Pre daňovníka to znamená, že daň platiť nemusí. Jeho daňová povinnosť zanikne.

Môže nastať aj prípad, že úrad platobný výmer pošle, ale daňovník si ho z rôznych dôvodov nepreberie. V takom prípade mu doručovateľ nechá odkaz, kedy mu znovu výmer prinesie. Ak si ho ani potom nevyzdvihne, doručovateľ výmer nechá na pošte alebo na obecnom úrade a oboznámi s tým daňovníka. V prípade, že si daňovník do 15 dní výmer nepríde prevziať, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia. A to aj v prípade, že sa o tom adresát nedozvedel. Platí pritom, že daň treba zaplatiť do 15 dní od doručenia výmeru.

Platobný výmer je doklad, ktorým obec alebo mesto vyzývajú majiteľov nehnuteľností na zaplatenie dane. Sú v ňom uvedené nehnuteľnosti, z ktorých sa daň platí, presná výška dane a aj to, dokedy ju treba zaplatiť. Zvyčajne býva k výmeru priložený aj predpísaný šek na konkrétneho vlastníka, s ktorým stačí zájsť na poštu a zaplatiť ho.

Tento rok boli mestá a obce miernejšie

Tento rok dane z nehnuteľností na Slovensku nerástli tak rýchlo ako po minulé dva roky. Predvlani vláda uvoľnila obciam ruky, keď im umožnila, aby samy mohli určovať sadzbu daní pre byty, stavby, pozemky, ale aj iné miestne dane. Takmer všetky mestá vtedy zvýšili sadzby o niekoľko desiatok percent. Vlani to bolo už menej.

Tento rok väčšina miest a obcí z tých, ktoré monitoruje Podnikateľská aliancia Slovenska, dane z nehnuteľností nezvýšila. Z 84 sledovaných miest dane zvýšilo iba 14. Napríklad Detva zvýšila daň z bytov o 350 percent na 4,50 koruny za štvorcový meter. Šaľa a Nové Zámky zvýšili daň z bytov o 14 percent. Sadzby vôbec nezmenilo 66 miest a 4 dokonca dane znížili. Prešov napríklad daň z ornej pôdy znížil o 52 percent.

Sadzby daní z nehnuteľností tento rok medziročne stúpli v priemere o necelé jedno percento. Pre porovnanie, v roku 2005 dane z nehnuteľností vzrástli v priemere o 80 percent, minulý rok o desať percent. Sadzby sú tento rok v priemere približne dvojnásobne vyššie ako v roku 2004, keď ich výšku určoval štát. Neznamená to, že súčasný model, keď majú sadzby v kompetencii mestá, je horší. Samospráva vie totiž lepšie posúdiť, koľko peňazí mesto alebo obec potrebuje a či sú ľudia schopní a ochotní platiť vyššie dane.

"Príčinou minimálneho rastu daňových sadzieb na tento rok môžu byť decembrové komunálne voľby. Samosprávy pred nimi nechceli zvýšiť dane a po voľbách ich už zvýšiť nestihli," uvádza sa v analýze Podnikateľskej aliancie Slovenska. Do úvahy podľa aliancie pripadá aj možnosť, že väčšina miest považuje terajšiu úroveň miestnych daní za optimálnu a necíti potrebu ich výraznejšie zvyšovať. To, ktorý z týchto dôvodov má najväčšiu váhu, ukáže až koniec tohto roka, keď budú mestské a obecné parlamenty pri schvaľovaní rozpočtov rozhodovať o sadzbách daní z nehnuteľností na budúci rok.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 4. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 5. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 6. Nepremeškajte túto šancu. Jedinečná konferencia sa blíži
 7. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 8. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 9. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 1. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 2. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 5. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 6. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 7. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 8. Ochrana klímy spojí slovenské mestá a obce
 9. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 10. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú
 1. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 11 773
 2. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 10 622
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 9 339
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 7 978
 5. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 6 618
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 6 300
 7. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 758
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 5 756
 9. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 708
 10. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia 5 568