Úspech Iva Tomana sa začal predávaním sľubov. Chytila ho psychológia predaja.Na prvý pohľad je Ivo Toman jeden z tých zamestnaných dynamických mužov, ktorí sa v biznise pohybujú ako ryba vo vode. Snáď len, že netrpí komplexom šéfovskej dôležitosti. Až o chvíľu si môžete všimnúť trošku prehnanú gestikuláciu alebo výraznú mimiku. Sú to mimikry - majiteľ spoločnosti Taxus International nimi vyrovnáva tiky spôsobené Touretteovým syndrómom. "Penziu mi na to asi nedajú a bol som s tým aj na vojne, ale je to porucha," krčí plecom Ivo Toman.
Aby si okolie človeka postihnutého týmto syndrómom nevšímalo tiky, je stále v pohybe: hýbe prstami, vrtí sa na stoličke.
A nie je to len kozmetická vada, komplikuje napríklad aj život v škole. "Tiky sťažujú koncentráciu - musíte stále niečo robiť a tým pádom rušíte učiteľa, takže mnohí takí ako ja skončia vo zvláštnych školách," hovorí Toman. "Buď to vzdáte, alebo sa vyrovnáte ostatným; a na to musíte makať viac ako oni."
Prevrat v osemdesiatom deviatom bol pre tohto absolventa Drevárskej fakulta Zvolenskej univerzity výhodou; mohol začať podnikať. "Vždy som chcel niečo riadiť, okrem toho kto by ma zamestnal?" vysvetľuje. Tak založil firmu na výrobu nábytku, ale veľký úspech to nebol. "Bol som mladý a robil som to zle," mávne rukou Toman.
Ale podľa pravidla "všetko zlé je na niečo dobré", finančné problémy vo firme ho priviedli k priamemu predaju poistiek. Presviedčať z očí do očí neznámych ľudí - to musí byť pre človeka s tikmi oriešok.
"Bál som sa toho, ale čo som mal robiť? Nedarilo sa mi a potreboval som peniaze. Možno je to zvláštne, ale začalo ma to baviť. Táto práca je totiž o tom, aby ste presvedčili ľudí, že majú dať peniaze za niečo, čo nikdy neuvidia. Predávate vlastne sľuby," hovorí Toman. "Cez deň som sa staral o dielňu a večer som išiel predávať poistky, aby bolo na výplaty. A ono to šlo. Bavilo ma ovplyvňovať ľudí. Dopyt sa totiž vytvára, on pôvodne žiadny nie je - kto by napríklad chcel pred dvadsiatimi rokmi mobil - ani sme o tom nepremýšľali a dnes si nevieme život bez nich predstaviť."
Psychológia a špeciálne psychológia predaja ho chytila. Chcel sa dozvedieť viac, možno aj overiť si mechanizmy odpozorované v praxi, tak sa začal vzdelávať. "Vždy ma bavilo čítať si knižky a po prevrate sa začali objavovať knižky o podnikaní, aplikovanej psychológii a podobne. A to ma, samozrejme, zaujímalo, pretože som bol zamindrákovaný," hovorí Ivo Toman. "Psychológia ma veľmi zaujala, aj som uvažoval, že si ju vyštudujem, lenže potom som si uvedomil, že tak sa dozviem skôr všetko o rôznych problémoch a deviáciách. Ale väčšina ľudí je normálnych a ja som chcel vedieť ako fungujú oni a ako sa robí manažment. Tak som začal študovať životopisy úspešných ľudí a dejiny, pretože dobré aj zlé veci sa stále opakujú."
Ivo Toman bol v predaji poistiek úspešný a pretože sa mu darilo, spoločnosť od neho chcela, aby školil ostatných predajcov. "Pre mňa to bol šok - ja, ktorý mám tiky, chrochtám a smrkám, ja mám vystupovať na verejnosti? Veď aj normálni ľudia s tým majú problém," hovorí Toman. Ale nakoniec problém "prekusol" a začal vysvetľovať kolegom, ako majú predávať.
Medzitým sa presťahoval do Prahy a oženil sa. Dozrieval čas na zmenu. Toman sa chcel osamostatniť, predávať vlastné výrobky. "Chcel som mať svoje výrobky, aby som mal kontrolu nad svojou prácou aj budúcnosťou," vysvetľuje. "Pretože ak predávate cudzí produkt, nikdy neviete, kedy zdražie, alebo kedy výrobca dodávku úplne zastaví, pretože tento trh prestane byť pre neho zaujímavý."
Sľubný produkt na predaj vznikol spojením skúseností oboch manželov. "Moja žena je génius na jazyky; ovláda ich niekoľko, ale rozdielne sa ich učila a rozdiely sú aj v tom, ako ich dokáže používať. V škole sa naučila ruštinu a nemčinu, mala z nich samé jednotky a nevie v nich premýšľať a pri svojej práci sa naučila anglicky a taliansky - bez kurzov a učiteľov a dokáže v týchto jazykoch myslieť," hovorí Toman.
Manželia debatovali o spôsoboch učenia jazykov a Iva navyše zaujímal aj problém koncentrácie. "Aby ste sa naučili cudzí jazyk, musíte si vytvoriť určité prostredie a pravidlá, a tie zas nie sú až také zložité," vysvetľuje Toman. Kombináciou týchto sfér vznikli jazykové kurzy Revolučná angličtina a Revolučná nemčina. Revolučná preto, lebo nerešpektuje tradičné školské osnovy, ktoré sú podľa Tomana neprirodzeným spôsobom učenia. Tomanove "revolučné" jazykové kurzy vás akoby z ničoho nič presadia do inojazyčného prostredia. Vraj sú ideálne pre príliš pracovne vyťažených samoukov.
Po úspechu jazykových kurzov začína teraz Tomanova spoločnosť vydávať aj videoškolenie pre manažérov Inštinkt zabijaka. Oblúkom sa teda vracia k začiatkom - to čo sa musel a chcel naučiť o podnikaní podáva svojským spôsobom ďalej.