BRATISLAVA. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví poslal list prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, v ktorom ho žiada, aby nepodpísal novelu regulačného zákona. „Napriek všetkým nedostatkom, na ktoré sme neustále upozorňovali, zákon v parlamente prešiel. Dúfame, že hlava štátu ho neschváli,“ povedal podpredseda úradu Ján Klepáč. Prezident rozhodne 8. marca.
Členovia regulačnej rady úradu sa obávajú, že právne nejasnosti, ktoré novela od 15. marca 2007 navodí, budú viesť k žalobám zo strany regulovaných subjektov.
Ministerstvo hospodárstva sa má vyjadrovať k návrhu ceny a zároveň má byť účastníkom cenového konania. „Rezort je však vlastníkom, ako aj správcom majetku štátu v regulovaných subjektoch. Evidentnejší konflikt záujmov nepoznám,“ povedal Klepáč. Viaceré subjekty už avizovali, že podajú v tejto veci sťažnosť na Ústavný súd.
Novela umožňuje regulovať „iný tovar alebo službu“ za istých okolností, ktoré však nijaké ďalšie pragrafy neupresňujú. To môže podľa Klepáča viesť ku komplexnej regulácii cien energií, čo je v rozpore so smernicami únie a Slovensko môže čeliť žalobe pred Európskym súdnym dvorom. „Minister Jahnátek nedávno povedal, že komplexná regulácia v novele ostala, len sa zmení jej technika. Z toho vidno politickú vôľu na zneužitie tejto nejasnosti v zákone v prospech komplexnej regulácie,“ povedal.
Navyše to ide proti otváraniu trhu s elektrinou a plynom. Od
1. júla 2007 by už nemala byť regulovaná cena elektriny a plynu pre domácnosti. Tie by sa mali stať oprávnenými odberateľmi a samy si podľa ceny vyberať svojho dodávateľa energie.
Vraj zneužili právomoci
Úrad sa bráni aj rôznym vyjadreniam, ktoré zazneli z úst predstaviteľov vlády. „Kategoricky odmietame obvinenia, že členovia rady zneužili právomoci verejného činiteľa,“ povedal predseda rady aj úradu Karol Dvorák. Rezort si podľa neho ani len nevypýtal podklady, ktoré by mohli tieto domnieky potvrdiť alebo vyvrátiť. Členovia rady hovorili aj o probléme, na ktorý sme upozornili už minulý týždeň.
Novela nedoriešila, kto bude po skončení funkcie predsedu viesť úrad. „V prechodnom odbobí nemôže úrad vykonávať svoju činnosť v zmysle zákona. Nemôže vydať nijaké relevantné rozhodnutie, nijakú vyhlášku, skrátka nič,“ povedal Klepáč.
Ďalším nedostatkom novely, ktorá vymieňa regulačnú radu, je, že do 31. marca musí rada ministerstvu predložiť návrh regulačnej politiky. Keďže v tom čase ešte nebude zložená nová rada, môže sa stať, že návrh nepredloží nikto. Súčasná rada však pracuje na regulačnej politike a plánuje ju do 14. marca predložiť.
Reakciu ministerstva hospodárstva sa nám nepodarilo do uzávierky získať.
Plyn zlacnie
Vďaka pozitívnym vývojom trhových faktorov sa pravdepodobne v júli zníži cena plynu pre domácnosti. Podľa Klepáča by mohlo ísť v priemere o 3,97– až 5,6–percentné zlacnenie. „Poradcovia premiéra oslovili úrad, aby vykonal predbežnú analýzu. Zistili sme, že sú naozaj predpoklady na zníženie ceny plynu,“ povedal Dvorák.
Úrad stanovil tohtoročnú cenu plynu pri priemernej cene ropy Brent 62,92 dolára za barel a pri priemernom kurze 27,90 koruny za dolár. Na tento rok predpokladá priemernú cenu ropy 56,5 dolára za barel a kurz dolára 26,10 koruny.
Konflikt záujmov: MH SR sa vyjadruje k cene, ale pritom je podielovým vlastníkom v množstve regulovaných subjektov.
Právna neistota v cenotvorbe: Rozpor v paragrafoch umožňuje zaviesť komplexnú reguláciu cien energií, čo ide proti smerniciam EÚ.
Kolaps úradu: Novela nerieši to, kto bude viesť úrad od jej platnosti do vymenovania nových členov rady. Desiatky cenových rozhodnutí nebudú vykonané, firmy sa budú sťažovať na Ústavnom súde.
Právna neistota regulačnej rady: Vytvára sa precedens, že nová vláda môže zmenou zákona vymeniť členov rady. Možno preto vykonávať na nich politický nátlak.
Chaos v cenovej regulácii: Úrad nebude stíhať vydávať cenové rozhodnutia do 30 dní od doručenia návrhu a predkladať ich MH SR.