Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Prvé zlato brali Nóri

V úvodnej disciplíne majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní – šprinte – dosiahla slovenská reprezentantka Alena Procházková 13. miesto. Je to jej najlepší výsledok v kariére.

SAPPORO, BRATISLAVA. Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní v japonskom Sappore sa začali dvojnásobným triumfom Nórska. Šprint žien klasickou technikou na 1200 m so štartom i cieľom pod strechou vo veľkej hale Dome pred 23–tisíc divákmi vyhrala 20-ročná Astrid Jacobsenová a v rovnakej disciplíne mužov na 1400 m bol najrýchlejší 31-ročný Jens Arne Svartedal.

Radoval sa aj tréner Hudáč

V pretekoch mužov vybojoval zlato najväčší favorit. Svartedal, ktorý sa drží motta – Bolesť pominie, ale športová sláva je večná – v tejto zime ako jediný vyhral vo Svetovom pohári dva šprinty klasickou technikou a na krátkych tratiach vedie poradie SP. Za ním skončil Švéd Mats Larsson, bronz patrí ďalšiemu Nórovi Eldarovi Rönnin­govi.

Vo švédskom tíme sa pred šampionátom zaiskrilo: bývalý majster sveta a bronzový medailista zo zimnej olympiády Thobias Fredriksson sa zbalil a odcestoval domov na protest proti rozhodnutiu trénera Ingeho Braatena, ktorý ho nenominoval na stredajšie preteky na 15 km voľnou technikou. Tréner vraj s ním rátal na zajtrajší tímový šprint, čo pretekár neakceptoval.

Rovnako ako víťazka Jacobsenová sa v cieli šprintu žien so zdvihnutými rukami radovala Slovinka Petra Majdičová, ktorú v tejto sezóne vedie Ivan Hudáč. „Je to historická prvá medaila z majstrovstiev sveta pre naše bežecké lyžovanie. Veľkú zásluhu na nej má aj slovenský tréner,“ povedal slovinský novinár Siniša Uroševič. Tretia finišovala Fínka Virpi Kuitunenová.

Desatina sekundy od postupu

Spokojnosť vládla aj v slovenskej výprave. V pretekoch žien obsadila Alena Procházková 13. miesto, čo je jej najlepší výsledok v kariére. Pritom vo štvrťfinálovom behu ju od postupu delila jedna desatina sekundy - obsadila tretie, prvé nepostupové miesto. Nakoniec tak obhájila 13. miesto z kvalifikácie. „Mám zdravotné problémy, trochu som nachladnutá. Predsa však sa to vyvinulo celkom dobre. Semifinále mi ušlo iba o kúsok,“ povedala v cieli 22-ročná Banskobystričanka, zverenkyňa trénera Jána Valušku. Vedúci slovenskej výpravy Peter Brüll: „Alena bola v prvej chvíli po štvrťfinálovom behu sklamaná. Potom sa tešila z pekného trinásteho miesta.“

Druhá slovenská pretekárka Katarína Garajová obsadila v kvalifikácii medzi 71 štartujúcimi 36. miesto, od postupujúcej tridsiatky ju delilo 1,4 sekundy. V šprinte mužov štartoval Martin Otčenáš, skončil na 39. mieste. „Všetci traja naši šprintéri potvrdili výkonnostný vzostup v porovnaní s vlaňajšou zimnou olympiádou v Turíne,“ doplnil vedúci slovenskej výpravy.

V dnešnom tímovom šprinte dvojíc voľnou technikou nastúpia za Slovensko Otčenáš s Malákom a Procházková s Garajovou. V kvalifikácii skokanov na veľkom mostíku sa predstaví Mesík. V severskej kombinácii nemá naše lyžovanie zastúpenie. (tvo)

Výsledky

A-finále, muži: 1. Svartedal (Nór.) 3:03,8 min, 2. Larsson (Švéd.) +0,2, 3. Rönning (Nór.) +0,8, 4. Lind (Švéd.) +1,2, 5. Newell (USA) +5,6, 6. Jönsson (Švéd.) +43,8, ... 37. OTČENÁŠ (SR) - nepostúpil do vyraďovacích bojov.

Ženy: 1. Jacobsenová (Nór.) 2:50,9, 2. Majdičová (Slovin.) +0,2, 3. Kuitu­nenová (Fín.) +0,3, 4. Dahlbergová (Švéd.) +2,2, 5. Nacumiová (Jap.) +2,3, 6. Anderssonová (Švéd.) +12,3, ... 13. PROCHÁZKOVÁ - nepostúpila zo štvrťfinále, 36. GARAJOVÁ (obe SR) - nepostúpila do vyraďovacích bojov.

Medailové poradie krajín: 1. Nórsko 2 – 0 – 1, 2. Slovinsko a Švédsko 0 – 1 – 0, 3. Fínsko 0 – 0 – 1.

Dnešný program

7.00 SEČ - severská kombinácia - skokanská časť šprintérskej súťaže (jeden skok na mostíku HS 134)

8.00 - beh na lyžiach - semifinále a finále tímšprintu dvojíc voľnou technikou (Otčenáš, Malák - Procházková, Garajová)

10.00 - skoky na lyžiach - kvalifikácia jednotlivcov na HS 134 (Mesík)

11.00 - severská kombinácia - bežecká časť šprintérskej súťaže (beh na 7,5 km)