Rozľahlý matrac, pohodlný, s podopierkou pod hlavu, na stene pri posteli visí koberec, pohľad ležiaceho sa zabodáva do stropu. Uvoľnené telo rozpráva o strachoch, túžbach, snoch, o necudných predstavách, vyslovuje nevysloviteľné želania, podvedomie sa rozteká do vzduchu ako vyšepkané tajomstvo do stromu. Vedľa postele stojí kreslo a v ňom počúva pacienta Sigmund Freud.
Treba tohto pána narodeného na Morave, ktorého psychoanalýza spôsobila na začiatku storočia prevrat a revolučne ovplyvnila ďalšie vedy, vôbec predstavovať?
Gauče neskúšajte
Minulý rok uplynulo stopäťdesiat rokov od jeho smrti a oslavovali to výstavami aj mnohé galérie. Jednu z nich pripravilo Dizajn centrum ČR a Rakúske kultúrne fórum. Zmyslov plné pohovky pre Sigmunda Freuda k 150. výročiu jeho narodenia je prehliadka dnes už mýtizovaného Freudovho gauča, ktorá sa pohráva s myšlienkou, čo by bolo keby.... Freud žil dnes. Ako by jeho nevyhnutná pracovná pomôcka - gauč vyzerala? Odpovede sa vďaka Slovenskému centru dizajnu a Českému centru Slovensko nachádzajú v Satelite.
„Prosím vás, gauče neskúšajte,“ vyslovila svoje prianie kurátorka výstavy Dagmar Koudelková na otvorení výstavy a pri niektorých modeloch to zamrzelo. Gauč Bořeka Šípka vyzerá striedmo, no zvodne a súčasne pohodlne, a najmä - prišli by mu na chuť aj pacienky s dlhými nohami. Pri Sofe R - Otoman od Miroslavy Krausovej by možno pacient zabudol aj na neurózy, pre ktoré sa na ňom ocitol, a len by sledoval nádhernú červeno-čierno-bielu textilnú prácu v štýle art deco.
Freudove divy
Niektoré gauče neakceptujú Freudov spôsob práce a umiestňujú pacienta a psychoanalytika tvárou v tvár. Je isté, že nové Freudove gauče často evokujú túžby spojené so ženou, až to niekedy vyznieva akoby Freud vítal na gauči len psychicky vyčerpané, ale fantáziu podnecujúce divy. Výstava už prešla Viedňou, Brnom a Prahou a okrem českých dizajnérov sa zapojili aj talianske či rakúske firmy.
Žiaľ, do bratislavských priestorov sa zmestila iba časť gaučov. Napríklad tu „naživo“ neuvidíte vtipný erotický gauč riaditeľa Národní galerie Milana Knížáka Sofa Venuše s odnímateľnými prsiami, ktoré slúžia ako vankúše a „dajú sa vymieňať a tak farebne meniť obraz gauča“. Spolu s ostatnými návrhmi ho približuje projekcia v jednej satelitovej miestnosti.
Osviežujúce je, že autori na nej svoje návrhy predstavujú a prezrádzajú aj vlastné interpretácie, ktoré dokážu občas pobaviť, podobne to dokázali niektoré Freudove výklady.
„Každý človek potrebuje psychológa,“ tvrdia niektorí psychológovia. Originálne, občas provokujúce, raz agresívne, inokedy pohodové, raz sexy a tiež hype, surrealistické, inokedy prvoplánovo vtipné či vulgárne gauče pozývajú do Satelitu tých, ktorí sa neboja svojho podvedomia. Nie je márne vybaviť si to údajne nutné životné stretnutie práve v galérii.