HAVANA. Webové stránky kubánskym disidentom spravili ich priatelia a rodinní príslušníci v exile. Disidenti o nich môžu nanajvýš tak počuť. Takéto informácie sa na ostrov nemajú šancu dostať.
Prehliadač s Castrom
Kubánska vláda pred niekoľkými dňami predstavila vyhľadávač, (infosoc.cu/buscador) s ktorého pomocou si môžu užívatelia prezrieť prejavy Fidela Castra a vládne stránky. Ďalej sa nedostanete. „Cieľom je prehľadávať kubánske webové stránky bez nutnosti spoliehať sa na zahraničné vyhľadávače,“ povedal jeho tvorca Leandro Silva. Z celej Latinskej Ameriky má Kuba najnižší počet užívateľov internetu.
Kubánsky režim tvrdí, že k obmedzeniu prístupu na sieť ho nútia hospodárske sankcie Spojených štátov. Havane údajne bránia vo využití podmorských telekomunikačných káblov, a tá sa preto musí orientovať na drahé satelitné linky okolitých krajín.
Podpora zo zahraničia
Napriek obmedzeniam disidenti do kybernetického sveta prenikajú. Ten najznámejší, Osvaldo Payá, má už mesiac portál oswaldopaya.org. Otvorili mu ho príbuzní v Madride. Sú tam informácie a novinky o dokumente Projekt Varela, ktorý požaduje reformu režimu.
„Musíme si pomôcť zo zahraničia, pretože u nás na Kube to jednoducho nie je možné zariadiť,“ vysvetľuje Payá, nositeľ Ceny Andreja Sacharova.
Doma to nevidia
Od júla minulého roku, keď Castro po operácii odovzdal právomoci bratovi Raúlovi, prepustili z väzenia tri známe postavy disentu. Štátny kurz obmedzeného prístupu na internet, ktorý vláda na Kube umožňuje len „povereným“ osobám, sa však nezmenil. A preto „Dámy v bielom“, ako sú označované manželky a matky disidentov, ktoré v bielom oblečení demonštrujú za prepustenie uväznených mužov a synov, majú svoju stránku (damasdeblanco.com) vytvorenú a spravovanú kubánskymi exulantmi v Španielsku.
„Ešte som ju nevidela. Nemám prístup na internet,“ tvrdí Miriam Leivaová, zakladateľka hnutia žien, ktorej manžela v roku 2004 prepustili po 20 mesiacoch za mrežami. Trest mu súd uložil za kritiku Castrovho režimu.