Utorok, 3. august, 2021 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky

Bátory je rýchly aj v skejte

V pretekoch na 10 km voľnou technikou v Davose dosiahla Alena Procházková svoj najlepší výsledok vo Svetovom pohári

Ivan Bátory (vpravo) sa v pretekoch na 15 km voľnou technikou v Davose dlho držal Rakúšana Christiana Hoffmanna (č.60) a vyťažil z toho 9. miesto. Hoffmann skončil tretí.Ivan Bátory (vpravo) sa v pretekoch na 15 km voľnou technikou v Davose dlho držal Rakúšana Christiana Hoffmanna (č.60) a vyťažil z toho 9. miesto. Hoffmann skončil tretí. (Zdroj: TASR/AP)

DAVOS. V sobotných pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach vo švajčiarskom Davose triumfovala v kategórii mužov netradične dvojica pretekárov. Francúz Vincent Vittoz a domáci Švajčiar Toni Livers dosiahli na 15 km voľnou technikou na desatinu sekundy rovnaký čas a obaja sa tak stali víťazmi.

Medzi ženami sa na 10-kilometrovej trati takisto voľnou technikou z prvenstva tešila líderka celkovej klasifikácie bojov o Krištáľový glóbus Virpi Kui­tunenová z Fínska.

Svojimi výkonmi i umiestnením potešili aj slovenskí reprezentanti. Ivan Bátory sa opäť dostal vo výsledkovej listine medzi elitnú desiatku. Rovnako ako pred týždňom v estónskom Otepää obsadil 9. miesto, teraz však v pretekoch voľnou technikou.

Alena Procházková si vybojovala svoje najlepšie umiestnenie v pretekoch SP v kariére - skončila na 22. mieste. Dobré znamenie pred majstrovstvami sveta v japonskom Sappore (22. 2. - 4. 3.)

V skejte v desiatke po vyše štyroch rokoch

Ivan Bátory si do celkovej klasifikácie pripísal 29 bodov. Má ich na svojom konte už 89 a posunul sa na 39. miesto, v hodnotení dlhých behov mu dokonca patrí 25. pozícia.

„Musím pochváliť servismanov, že mi perfektne pripravili lyže. Od piateho kilometra som išiel s Rakúšanom Christianom Hoffmannom. Chytil som sa ho, lebo som tušil, že by ma mohol potiahnuť k dobrému výsledku. Po desiaty kilometer sme išli spolu a bolo to bez problémov. Potom on dostal hlásenie, že sa na medzičasoch pohybuje na druhom-treťom mieste a vzápätí nasadil pekelné tempo. Stále som sa ho však držal. Do cieľa nás čakali ešte tri stúpania. V nich mi vždy trochu odskočil, ale na vrcholoch sme sa vždy dali opäť dokopy. V tom záverečnom som však za ním už nestačil. Stvrdli mi nohy a jednoducho to nešlo. Na tom záverečnom kilometri mi ušiel o osem sekúnd. Škoda, že som sa pri ňom neudržal, aj keď som mal lepšie lyže ako on. Mohol som byť ešte o nejaký stupienok vyššie. Je to však vynikajúci výsledok. Ani si nepamätám, kedy som bol v skejte naposledy v desiatke najlepších,“ márne sa snažil spomenúť si na rovnako kvalitný výsledok Bátory.

Chcelo to naozaj poriadny ponor do histórie. V pretekoch SP na 10 km voľnou technikou vo švédskej Kirune 23. novembra 2002 skončil ôsmy. Odvtedy už uplynuli viac ako štyri roky.

Ďalší dvaja slovenskí bežci sa na bodované priečky nedostali. Michal Malák obsadil 43. miesto a Martina Bajčičáka klasifikovali v 70-člennej výsledkovej listine až na 56. pozícii.

Deväť bodov Procházkovej

Veľmi dobrý výkon predviedla Procházková. Od začiatku sa držala medzi tridsiatkou najlepších, v poslednom 3,3 km dlhom okruhu dokázala zrýchliť a aj keď jej viac vyhovuje klasická technika ako skejt, vybojovala si svoje najlepšie umiestnenie v pretekoch SP v kariére - skončila na 22. mieste. Do celkovej klasifikácie si tak pripísala ďalších 9 bodov.

„Dúfam, že Alena na majstrovstvách sveta formu ešte vystupňuje,“ povedal spokojný tréner Ján Valuška. Od zajtra sa naša najlepšia bežkyňa pripravuje na Skalke pri Kremnici.

V štafete až predposlední

Víťazmi včerajších pretekov mužských štafiet na 4x10 km sa stalo kvarteto Ruska v zostave Babikov, Novikov, Černousov, Širiajev.

Slovenská štafeta vo svojej premiére v pretekoch Svetového pohára v zostave Ivan Bátory, František Janečko, Martin Bajčičák a Michal Malák obsadila v konkurencii 16 družstiev až 15. miesto.