Majster Európy z Belehradu 1976, kráľ strelcov bývalej federálnej ligy doviedol neskôr v úlohe trénera Slovan k štyrom titulom majstra. Posledné dva roky bol na reprezentačnej lavičke, v minulosti pôsobil aj v Trnave a Petržalke.
Aké je vaše profesionálne novoročné želanie?
"Aby sa viac darilo celému slovenskému športu, aby sme mali zdravý národ a aby sa športu dostávalo všeobecne väčšej podpory."
Nepokazili vám náladu novinové články kritizujúce čistotu nášho futbalu? Čo si myslíte o korupcii v ňom?
"Určite existuje, tak ako vždy bola a bude. Väčší problém však vidím v rastúcej drogovej závislosti našej mládeže. Namiesto sedenia pri počítačoch by mali mať v školách viac hodín telocviku."
V Slovane ste trénovali aj Martina Karnasa, ktorý v rozhovore pre náš denník povedal, že pod vaším vedením dostali hráči prémie za prehratý zápas. Čo vy na to?
"Karnasa si pamätám, veľmi dobrý chlapec, skromný až utiahnutý. Spoľahlivý hráč. To, čo uverejnil, odmietam. Nikomu sme body nedarovali."
Povedali ste, že korupcia v našom futbale existuje. Stretli ste sa s ňou niekedy ako hráč alebo tréner?
"Určite nie. My sme so Slovanom štyrikrát vyhrali titul futbalovo, nepotrebovali sme žiadnu pomoc. Veci, ktoré sa po čase otvárajú, odmietam. Spoločnosť poškodzujú oveľa vážnejšie kauzy - o obrovských peniazoch vytunelovaných bánk sa toľko nepíše. Súhlasím s prezidentom Laurincom, že je módou kopať do futbalu ako neforemnej masy."
V časoch nivelizovaného myslenia socializmu sa brali dohody, alebo povedzme barterová korupcia, niekedy ako prijateľná norma v záujme ,dobrej' veci. V sezóne (1974/75), keď sa potreboval Třinec zachrániť v lige, mu Slovan vraj daroval bod a dostal za to od železiarní výhodnejšie konštrukciu na novú tribúnu. Vývoj spoločnosti by však mal meniť prah tolerancie smerom k nulovej. Čo si o tom myslíte?
"Vtedy som v Slovane ešte nehrával, možno, že ešte za prezidenta Zápotockého sa podobné dialo bežne. Dúfam, že sa posúvame, ale väčší problém vidím v tých drogách."
Vo funkcii splnomocnenca je vaším cieľom vyvíjať tlak, aby viac štátnych zdrojov smerovalo do športu, teda i do futbalu. Na druhej strane korupčný škandál otvorený rozhodcom i hráčmi a fanúšik, čo po zápase Artmedia - Trnava hodí od zlosti na ihrisko bicykel, dôveryhodnosti futbalu iste nepomôžu. Máte nejakú koncepciu na protikorupčnú aktivitu z vášho vysokého postu?
"Nie! Prečo? Na to sú predsa orgány činné v trestnom konaní. Je to výlučne ich vec. A čo, ak bol ten fanúšik frustrovaný, že mu nevyšiel tip na stávkovom tikete. Mám dojem, že v ére tipovania sa ľudia na tribúnach niekedy častejšie pozerajú na svoje tikety ako na samotný futbal."
Potrebuje náš šport najviac peniaze alebo jasnú víziu?
"Predovšetkým peniaze. Nech zisky z hazardných hier a lotérií idú do športu, ako je to bežné v Česku či Anglicku a v minulosti to fungovalo aj u nás. Potrebujeme skultúrniť štadióny, aby sme pritiahli ľudí, ktorí majú dnes na rôznych televíznych kanáloch širokú a kvalitnú konkurenčnú ponuku zo zahraničia."
Necítite, že našej lige škodí totalita záujmov majiteľov, ktorí za svoje peniaze chcú výsledky za každú cenu?
"Nie. Ľuďom, čo dávajú do futbalu svoje peniaze, treba byť povďační. Na slovenskom futbale sa vo všeobecnosti nedá zarobiť, iba stratiť. Možno s výnimkou Artmedie v úspešnej sezóne Ligy majstrov."
Po barážovom zápase v Madride ste vyčítali novinárom, že sa venovali iba kritike vás trénera a vôbec sa nevenovali zaujatosti rozhodcu de Santisa. Vnímate ako istú satisfakciu, že Santis dostal v talianskej lige dištanc na štyri roky? Je to dôkaz, že korupcia funguje aj v zahraničí. Viac alebo menej ako u nás?
"Neviem to porovnať, nepohybujem sa v tom prostredí. V prípade toho rozhodcu som bol presvedčený, že píska proti nám. To mi nik nevezme."