Máte osobnú skúsenosť s korupciou?
„Nie nemám. Nikto mi nič neponúkal a nikomu som nič neponúkal ani ja. Futbal však nie je úplne v poriadku, tak ako nie je v poriadku celá spoločnosť. Na futbal treba nazerať ako na ostatné sféry spoločenského života - verejnú správu či zdravotníctvo. Futbal je teraz vytrhnutý z kontextu. Snažíme sa sami sebe nahovoriť, že je horší ako zvyšok spoločnosti. Vo všetkých oblastiach, ktoré som spomenul, boli prichytení ľudia pri korupcii. Lenže keď sa to stalo niekoľkými starostom nik z toho nevyvodzuje, že všetci starostovia sú skorumpovaní. Bol by som rád, keby sme sa k diferencovanému pohľadu dopracovali aj vo futbale. Dnes tu máme veľmi zjednodušený vzorec: futbal rovná sa korupcia a ľudia vo futbale sú skorumpovaní, nie sú čistí.“
Verejná správa a štátne zdravotníctvo sú typické oblasti pre korupciu. No vo futbale predsa pôsobí súkromný kapitál.
„Je to zjednodušený pohľad. Futbalové hnutie nie je ani zďaleka záležitosťou súkromných osôb a len súkromných klubov. Je to aj verejná záležitosť. Na Slovensku je registrovaných zhruba 500–tisíc hráčov. Sú tu rozhodcovia, tréneri. Je to hnutie, ktoré si každé štyri roky volí vedenie SFZ a SFZ je partnerom pre UEFA a FIFA. Zväz je aj partnerom pre profesionálny, ako aj amatérsky futbal. Teraz nie je jednoduché zmeniť vedenie zväzu. Vo februári bola konferencia, a pýtam sa, kde boli tí, čo dnes žiadajú zmenu. Na funkciu prezidenta zväzu bol nominovaný jeden kandidát - František Laurinec.“
Patríte medzi tých, ktorí chcúzmenu vedenia SFZ?
„Ak má nastať zmena, musí byť demokratická. Možno zvolať mimoriadnu konferenciu SFZ, ale na to treba nájsť dostatok ľudí. Nedá sa to však robiť takým spôsobom, že budeme vykrikovať na štadiónoch, alebo pri pive si budú hovoriť skupinky ľudí 'poďme urobiť zmenu'. Tak to nejde. Za takúto formu nie som.“
Je profesionálny futbal podľa vás férovejší, je viac korupcie medzi amatérmi?
„Neviem to posúdiť. Práve preto by som chcel, aby sme si urobili úsudok na základe konkrétnych prípadov a nie domnienok. Ak je vo futbale korupcia, odhaľme ju, máme na to predsa nástroje. Nemám žiadny problém dať polícii súhlas, aby nám všetkým v klube odpočúvali firemné telefóny. Nasaďme agentov provokatérov, riešme niečo konkrétne.“
Ako majiteľ FK Banská Bystrica ste práve ten, kto by teoreticky mohol mať záujem na ovplyvňovaní výsledkov.
„Nemohol ani teoreticky. Keby sme všetci ovplyvňovali výsledky, aká by to potom bola súťaž? Vás by to tešilo? Mňa určite nie.“
Aký je váš názor na kontroverzný zápas medzi Artmediou a Trnavou. Vo verejnosti sa vytvoril všeobecný názor, že išlo o kúpený zápas - čiže s korupčným pozadím.
„Nesie to všetky prvky toho, čo ste povedali. Nebol som tam, nevidel som to, mám len informácie z médií. No zainteresovaní, ktorí tam boli, sa zhodli, že to bola fraška. Žiaľ, takéto zápasy poškodzujú celú ligu.“
Nie je práve takáto udalosť zlým príkladom pre amatérsky futbal?
„Samozrejme, že je.“
A nie je to silný dôvod na stretnutie majiteľov klubov? Veď najmä z tohto prostredia môžu vychádzať korupčné impulzy.
„Určite je to dôvod na stretnutie, lenže stretnutia majiteľov klubov sa nedejú. Na vrcholnej úrovni sa nekoná žiadna diskusia. Každý sa hráme na svojom piesočku. Tak ako celá spoločnosť, aj futbal nesie prvky karpatského kapitalizmu.“
Čo tým máte na mysli?
„Napríklad: nemáme dohodnuté ani základné veci, ktoré by sme už mohli mať dohodnuté - platový strop pre hráčov, pravidlá komunikácie medzi hráčmi a klubmi v prípade záujmu o konkrétnych hráčov, ktorí sú viazaní zmluvami. Nemáme dohodnuté pravidlá, ako postupovať a správať sa k manažérom, ktorí nám vstupujú do rokovania s mladými hráčmi - deťmi aj ich rodičmi. Komunikácia v takýchto prípadoch je čoraz zložitejšia. Nemáme vyriešené ani to, ako máme postupovať proti manažérom, ktorí lákajú našich dorastencov pre zahraničné kluby. Ďalší príklad: kluby si odsúhlasia, že liga sa začne 3. marca. No potom tie isté kluby kritizujú v médiách, že sa hrá vtedy, keď je ešte sneh. Toto nie je problém SFZ, ale nás - klubov.“
Kontaktovali vás vo veci korupcie vo futbale orgány činné v trestnom konaní?
„Nie.“
Nie sú nedávne útoky na bývalého šéfa rozhodcovskej komisie Igora Šramka dôkazom, že organizovaný zločin prenikol aj do futbalu?
„Opakujem, sú to črty karpatského kapitalizmu. Nie je normálne, keď jedného z vrcholných predstaviteľov SFZ dvakrát napadnú, dvakrát zbijú. Takýmto spôsobom by sa veci nemali riešiť, ale, žiaľ, riešia sa. Neviem si predstaviť, že by sa niečo podobné stalo v krajinách západnej Európy a celé by sa to zamietlo pod koberec. Určite by boli aktívnejší čelní predstavitelia národného zväzu, ale aj médiá, ktoré by práve v takýchto prípadoch mali plniť svoju úlohu dôslednejšie.“
Nie je aj jeho chybou, že sa nepokúsil cez túto udalosť ukázať verejnosti, čo sa vo futbale deje. Pán Šramka sa radšej stiahol do ústrania.
„Bolo by to ideálne. No na druhej strane ho chápem. Osobne mi je ľúto, že sa vzdal funkcie. Jeho predstavy boli veľmi progresívne.“
Ak chýbajú podnety z vnútra futbalu, ťažko môžu orgány činné v trestnom konaní účinne zasiahnuť.
„Bol by som veľmi rád, keby sa prihlásili rozhodcovia, na ktorých je dnes vytváraný nátlak, ktorým je ponúknutý úplatok, keby sa prihlásili funkcionári. Konečne by sme mali niečo konkrétne, nie desať rokov staré veci, ktoré sú premlčané.“
Ako teda hodnotíte výpovede tých rozhodcov, ktorí sa ozvali?
„Je dobré, že to povedali, ale prečo to hovoria až teraz? Prečo to nepovedali v období, keď to bolo aktuálne. Má byť dnes takýto rozhodca, ktorý bral úplatky, pre nás nejakou morálnou ikonou? Keď boli korumpovaní, mali sa obrátiť na políciu.“
A ako hodnotíte výpoveď hráča v sobotňajšom vydaní denníka SME? To je už súčasnosť.
„Som veľmi rád, že sa rozhodol urobiť tento rozhovor. Verím, že to nezostane len v rovine rozhovoru pre denník SME. Bol by som ešte radšej, keby sa prihlásili aj ďalší, ktorí sa stretli s podobnými praktikami. Je načase očistiť zrno od pliev.“