čím sa znížia globálne nerovnosti.
Podľa správy Medzinárodného menového fondu (MMF) dovozy tovarov a služieb na Strednom východe a v strednej Ázii sú na najlepšej ceste, aby tento rok dosiahli zhruba 679,8 miliardy dolárov, čo je o 21 percent viac oproti minulému roku. Na budúci rok by mali vyskočiť na 769,6 miliardy dolárov.
Saudská Arábia, popredný svetový vývozca ropy, by podľa očakávaní mala tohto roku doviezť 112,7 miliardy USD v tovaroch a službách. Je to nárast o 28 percent oproti minulému roku. MMF očakáva, že saudské importy sa vyšplhajú na 137,4 miliardy dolárov na budúci rok.
Analytici tvrdia, že exportérom ropy, ktorí sa v minulosti popálili na prekročení výdavkov, chvíľu trvalo, kým navrhli veľké investičné projekty. Mohsín Chan, riaditeľ Oddelenia pre Stredný východ a strednú Áziu pri MMF, hovorí, že ropní producenti na Strednom východe a v severnej Afrike v priemere minuli len 30 percent svojich prírastkov z ropných príjmov v rokoch 2002 až 2005.
Príčin je viac. Napríklad ropní vývozcovia v tejto oblasti majú menej bezprostredných infraštruktúrnych potrieb ako v minulosti. Podľa Jussefa Ibrahima, komentátora pre stredovýchodné záležitosti, navyše niektoré z týchto investičných výdavkov šli počas predošlých konjunktúr do projektov, ktoré sa ukázali falošnými. „V Saudskej Arábii je ohromné množstvo stavieb, ktoré sú len zbytočnou príťažou, lebo ich starostlivo nepreskúmali,“ povedal Ibrahim, sídliaci v New Yorku.
Emiráty investujú obozretnejšie
Pri súčasnej konjunktúre ropní producenti naopak začali tým, že vytvorili dolárové rezervy a znížili dlh. Saudská Arábia včera povedala, že v roku 2006 bude mať rekordný rozpočtový prebytok 265 miliárd rijálov (71 miliárd USD). Je to o 24 percent viac oproti minulému roku. Z toho dá viac ako tretinu na splatenie dlhu. Podľa Svetovej banky Saudská Arábia znížila domáci dlh na 41 percent hrubého domáceho produktu v roku 2005 z 97 percent v roku 2002.
No výdavky podľa ekonómov stále ukrajujú z infraštruktúry a nových ropných a plynových projektov. Organizácia štátov vyvážajúcich naftu (OPEC) vyslala silný signál, že sa pokúsi zabrániť poklesu cien ropy. Oznámila, že plánuje znížiť svoju produkciu o ďalších 1,9 percenta od 1. februára. Ešte sa uvidí, či členovia kartelu naozaj budú uplatňovať toto rozhodnutie, ktoré vyzýva ku kolektívnemu zníženiu ťažby o 500 000 barelov denne. Ceny surovej ropy v novembri klesli na 56 dolárov za barel. Surová ropa na januárovú dodávku sa na Newyorskej obchodnej burze tento týždeň ustálila na 62,21 dolára, čo je o 1,22 dolára menej - čiže o 1,9 percenta.
V Saudskej Arábii sa rozmáha štátna bytová výstavba, školy a nemocnice, tvrdia analytici. Dubaj, ktorý sa pýši pompéznymi nákupnými strediskami, oznámil plány vybudovať najväčší hotel na svete v rámci projektu letoviska za 27 miliárd dolárov. Bude to ďalší krok, aby sa stal medzinárodným turistickým centrom.
Väčšina dovozov tohto regiónu pochádza z Európy. V menšej miere sa v tejto oblasti rozmáhajú americké, čínske a indické spoločnosti.
Dopyt po dovoze rastie
Na rozdiel od minulosti sa niektorých projektov chytili súkromní investori. Saudská Arábia oznámila, že dá miliardy dolárov na projekty na vybudovanie tzv. ekonomických miest, akým je napríklad Ekonomické mesto kráľa Abdulláha (King Abdullah Economic City), čo je obrovský projekt súkromného sektora. Súčasťou mesta má byť námorný prístav, finančný ostrov a priemyselný obvod. Interpretuje sa to ako znak ekonomickej reformy a krok smerom k vytvoreniu lepších pracovných príležitostí a diverzifikácie ekonomiky.
Nové projekty znamenajú, že možno bude treba viac dovozov. V praxi by to znamenalo, že by sa doláre z ropy vrátili späť do iných častí sveta, k dovozcom ropy. Rada spolupráce arabských štátov z Perzského zálivu (GCC), zahrňujúca Saudskú Arábiu, Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty, Omán a Bahrajn, má na roky 2006 až 2010 investičné plány predstavujúce vyše 700 miliárd dolárov vrátane projektov v ropnom a plynovom sektore, infraštruktúre a realitách.
Niektoré z nich sú v rámci partnerstva štátneho a súkromného sektora, uviedol MMF.
Treba zlepšiť právne prostredie
V správe MMF sa píše, že mnohí ropní producenti robia kroky správnym smerom - k rozvoju svojich súkromných sektorov, k podpore infraštruktúry a vytváraniu pracovných miest.
Steve Brice, regionálny šéf výskumu pre Stredný východ a južnú Áziu Standard Chartered Bank so sídlom v Dubaji, povedal, že k ďalším zmenám patrí zlepšenie právnej infraštruktúry. Ide o vymáhateľnosť zmluvných záväzkov a bankrotovú legislatívu.
Autor: MARIAM FAM Uverejnené so súhlasom The Wall Street Journal Europe, (c) 2006, Dow Jones & Company, Inc.