Umenie nórskej výtvarníčky Sissel Tolaasovej možno vnímať naozaj všetkými zmyslami. Na výstave s názvom Pach strachu v areáli Massachusettského technologického inštitútu v americkom Cambridge predstavuje totiž svoje veľkorozmerné diela, ktoré vydávajú nie príliš príjemné vône. Umelkyňa ich vytvorila po analýze potu mužov, ktorí trpia rôznymi fóbiami.
Niekoľko vybraných mužov požiadala, aby si vo chvíli, keď prežívajú veľký strach, vložili pod pazuchy tampóny sajúce ich pot. Zloženie potu analyzovala a pomocou rôznych silíc vytvorila jeho syntetickú napodobeninu.
Na experiment pristúpili traja muži z New Yorku, jeden obyvateľ Grónska, Ind, Juhoafričan, Brit a Rus. Osobitý "pach strachu" každého z týchto mužov potom autorka zmiešala s farbami, s ktorými neskôr pracovala.
Výstava, ktorá potrvá do konca tohto mesiaca, vzbudila veľmi vyhrotené reakcie. Niektorých ľudí exponáty zaujali a dôkladne ich skúmajú, iní sú znechutení. Nikto sa však vo výstavnej miestnosti v blízkosti malieb zapáchajúcich potom nezdržuje dlhšie, než je nevyhnutné. Štyridsaťpäťročná Sissel Tolaasová si od roku 1990 buduje archív vonných esencií, v ktorom má dnes okolo 7800 položiek. Okrem umenia sa venuje aj výrobe parfumov.