V zime musíme pleť rozmaznávať
Vďaka striedaniu chladného vzduchu vonku a horúceho vo vykúrenom prostredí, mazové žľazy v pokožke vylučujú málo tukov a naša pleť sa rýchlo vysušuje a stráca elasticitu. Preto jej treba poskytnúť dostatok výživy.
Čistiace mlieko by nemalo obsahovať alkohol, ktorý pleť ešte viac vysušuje, a nočný krém by mal byť mastnejší, aby počas spánku naša tvár získala čo najviac výživných látok. Tukové látky navyše chránia pred vysušovaním a pôsobia ako dobrý tepelný izolátor. V dennom kréme by rozhodne nemal chýbať UV filter, ktorý spomaľuje tvorbu vrások. Po mastnejšom kréme s ochranným filtrom siahame, najmä ak plánujeme prechádzku v zasneženom lese alebo lyžovačku.
Čiastočnú ochranu pred chladom poskytne aj mejkap. Používanie hydratačných krémov cez deň v mrazivom počasí nie je vhodné, pretože prítomná voda môže spôsobiť tvorbu popraskaných červených žiliek. Na regeneráciu pleti by sme si hydratačnú masku mali dopriať pravidelne.
Pocitu suchej pokožky sa nevyhneme ani na ostatnom tele. Preto v zime používame výživnejšie telové mlieko po kúpeli, alebo do bežného môžeme pridať pár kvapiek jojobového oleja.
Vlasom škodí vlhko, chlad i sucho
V zime je starostlivosť o vlasy náročnejšia, pretože vlhké počasie, nosenie čiapok a časté fénovanie horúcim vzduchom ich ničí. Odolať dokážu len zdravé a pravidelne udržiavané vlasy. V zime by sme mali používať radšej šampóny s obsahom heny, morských rias alebo medu a raz týždenne vlasy posilniť hydratačnou maskou.
Pred chladom nás úspešne ochránia aj kondicionéry, penové tužidlá alebo gély s prídavkom proteínov a vitamínov, ktoré navyše udržia dlhšie tvar účesu. V zime nie je vhodné používať laky, pretože pri kontakte so snehom či vodou sa nalakované vlasy zlepia a ťažko sa rozčesávajú.
Dôležitý je aj strih vlasov. Najpraktickejší je krátky účes, dlhé vlasy treba pravidelne regenerovať špeciálnymi prostriedkami a zábalmi. Aby sme mali zdravé, nerozštiepené končeky, vlasy si nechávame pravidelne pristrihnúť každých 6 až 8 týždňov.
Stratený lesk získajú blondínky pomocou harmančekového odvaru, ktorým si vlasy opláchnu po umytí. Pre brunetky je vhodný žihľavový odvar.
Na pery balzam, na oči okuliare
Chlad pôsobí nepriaznivo aj na naše ruky. Mali by sme si ich preto natierať výživným krémom, obsahujúcim arnikový, norkový či mandľový olej. Vhodný je aj občasný regeneračný kúpeľ z odvaru rumančeka alebo olejový zábal. Problém lámavých nechtov môžeme vyriešiť pomocou olivového oleja, ktorý dodá potrebné živiny. Spevniť ich však môžeme aj konzumáciou rastlinných olejov, celozrnných obilnín, orechov a listovej zeleniny, aby sme zabezpečili prísun vitamínu E.
V zime trpia aj pery, ktoré ochráni mastnejší rúž alebo balzam s obsahom vitamínov a včelieho vosku.
Podceňovať by sme nemali ani zimné slnko, ktoré útočí na náš zrak. Vhodné je chrániť si oči slnečnými okuliarmi. Modely s tmavšími sklami by si mali vyberať najmä horolezci alebo lyžiari, pretože odraz lúčov od bielej plochy snehu môže oči poškodiť.
Ako si uchováme krásu prirodzenou cestou?
- v interiéri umiestňujeme živé kvety
- na radiátory upevňujeme zvlhčovače vzduchu
- pravidelne vetráme
- pijeme dostatok tekutín, najmä minerálok a ovocných i bylinkových čajov, ktoré dodajú vlahu nášmu vnútornému prostrediu, ako základu pre zdravú pleť a zároveň pomôžu vyplavovať nečistoty z organizmu
(bes)