ktorý nájdete bežne v regáloch obchodov.
Aj keď realitné kancelárie sú zriaďované priamo na tento účel,
stáva sa, že ani služby realitnej kancelárie vás nezbavia stresu
pri tejto zložitej obchodnej a finančnej transakcii.
Ak nemáte dostatok vlastných finančných prostriedkov,
ktorákoľvek banka vám rada poskytne svoje služby.
Môžete získať úver až v hodnote 100 %.
Správne rozhodnutie
Ak ste sa rozhodli pre určitú lokalitu a nedarí sa vám nájsť vhodný byt pre vás a vašu rodinu, môžete využiť služby realitnej kancelárie, prehliadať si inzeráty v novinách či na internete. Najskôr však musíte navštíviť vášho finančného poradcu alebo banku, pre ktorú ste sa rozhodli. A práve tu začína celý kolotoč. Finančný poradca vám môže poradiť banku, ale rozhodnutie je na vás. Veľmi rada by som vás upozornila na banku, ktorú by ste nikdy nemali navštíviť, žiaľ, z etického hľadiska si to nedovolím.
Neklamte ma!
Banky sa snažia vyjsť klientom v ústrety. Reklama, ktorou lákajú klientov by nemala byť zavádzajúca, ani klamlivá... Potom je určite pravdivá! Čítajte však medzi riadkami! Pri vstupe do banky vás víta ceduľka "Úver bez papierovania do 24 hodín". Skôr však ako bude nehnuteľnosť vaša, musíte predložiť banke požadované doklady. Zamestnanec banky vám na základe vašich príjmov, výdavkov a osobných údajov o vás vypracuje hodnotiaci model bonity, ktorý je prvým krokom k možnosti získať hypotekárny úver. Ak ste zamestnaní na trvalý pracovný pomer, stačí vám potvrdenie od zamestnávateľa o výške príjmu príp. aj výpis z účtu.
Živnostníci najskôr navštívia daňový úrad, kde odovzdajú daňové priznanie. Ak ste ho už odovzdali, daňový úrad vám vystaví len potvrdenie o tom, že nemáte žiadne nedoplatky a riadne ste odovzdali daňové priznanie za uplynulý rok. Potom je potrebné vystáť rad pred dverami sociálnej a zdravotnej poisťovne. Keďže zákony sa často menia, zistite si predtým, či vystavené potvrdenie musí byť na tlačive banky alebo na tlačive menovaných úradov. Samozrejme, nezabudnite na kolky. Úrady by ste mali navštíviť až vtedy, keď budete mať vybratú nehnuteľnosť, pretože potvrdenia platia len určitý čas.
V banke by vám zamestnanec mal odovzdať okrem vypracovaného hodnotiaceho modelu aj list o tom, ktoré všetky podklady potrebuje banka, aby vám schválila úver. Predávajúci resp. realitná kancelária by vám mala zabezpečiť potvrdenie o zaplatení všetkých poplatkov a podlžností od správcu nehnuteľnosti, titul nadobudnutia nehnuteľnosti predávajúceho, list vlastníctva, snímku z katastrálnej mapy, správcovské výkresy a stavebné výkresy. Okrem toho potrebujete občiansky preukaz predávajúceho aj váš. Všetky menované doklady predložíte banke. Pamätajte, že predložené kópie dokladov, overí banka na základe originálov.
Zamestnanec banky vás privíta s úsmevom, a samozrejme, hromadou papierov v ruke. Pri overovaní dokladov, ktoré ste banke medzičasom predložili však zistíte, že vám chýba taký a onaký list a ešte originál takého a onakého dokladu. Máte zrazu chuť vyskočiť a strhnúť tú ceduľu s reklamným nápisom, ktorá vás tak hnevá.
Bez koruny sa to nedá
Ak už máte vybratú nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie, netešte sa predčasne. Úspech sa dostaví až vtedy, ak predávajúci bude ochotný podpísať kúpnu zmluvu resp. zmluvu o budúcej zmluve a neustúpi od predaja. Inak budete musieť hľadať inú nehnuteľ-nosť a oberáte sa tak zbytočne o čas. Dúfam, že máte pripravenú zálohu, potvr-dzujúcu vážny záujem o nehnuteľnosť. Záloha sa uloží do depozitu realitnej kancelárie.
Skôr ako sa vaše peniaze dostanú do rúk iného človeka, čítajte. Koľko krát ste si prečítali zmluvu pri kúpe tovaru až do konca? Málokedy? Chyba, veľká chyba! Ak dostatočne nerozumiete zmluve, požiadajte o pomoc právnika alebo známeho, ktorý sa danej problematike rozumie. Ani neviete, koľko zbytočne vyhodených peňazí ušetríte a hlavne času. Pozorne si prečítajte zmluvu, ktorú máte podpísať. Čítajte medzi riadkami, odzadu, aj dole hlavou. Jediné slovo môže zmeniť krásnu predstavu budúcnosti vo vysnívanom byte či dome na preplakané noci. Výpis z katastra o riadnom vlastníkovi nehnuteľnosti si napriek službám realitnej kancelárie overte aj sami.
Počítajte s prekážkami
Počas tohto celého kolotoča sa môžu vyskytnúť rôzne prekážky, brániace hladkému priebehu kúpy nehnuteľnosti. Predávajúci sa môže sťahovať alebo byť dlhodobo odcestovaný a to môže pre vás znamenať nekonečné mesiace strávené vybavovaním splnomocnení a rôznych iných dokladov. Realitná kancelária vám v takomto prípade veľmi nepomôže, pretože niektoré banky vyžadujú, aby takéto doklady vypracovali zamestnanci banky.
Čas ale plynie. Ak ste si pozorne prečítali kúpnu zmluvu, je nutné dodržiavať termíny. Každý vzniknutý problém vám vašu príjemnú predstavu o bývaní odďaľuje a nervozita narastá. Ak ste dostali od banky hypotekárny prísľub, nebuďte si istí, že vám banka schváli plnú sumu. Môže sa vám veľmi ľahko stať, že dostanete od banky oveľa nižšiu čiastku a výška úrokov medzičasom vzrastie.
Tu už máte pocit, že sa všetko na vás sype a vôbec sa vám nedarí. Nevzdávajte sa však! Čo vás nezlomí, to vás ešte
viac posilní. Samozrejme, ak je úver schválený na nižšiu sumu, môžete požiadať o dodatočný úver a ešte raz sa zviesť kolotočom, ktorý ste už raz absolvovali. Zamestnávateľ, daňový úrad, sociálna a zdravotná poisťovňa, banka.... A nezabudnite - kolky - vážení!
Siahnite do vrecka
Po predložení všetkých dokladov vám v banke vypracujú na podpis zmluvu o záložnom práve. Otázkou zostáva, kto platí poplatky súvisiace s návrhom na vklad do katastra. Ak ste si dobre prečítali kúpnu zmluvu, teraz je vhodný čas vyprázdniť vrecká. Tisícka sem, osem tisícok tam.... Poplatky súvisiace s návrhom na vklad do katastra v prospech banky hradíte vy, ostatné obvykle realitná kancelária alebo predávajúci, pokiaľ v zmluve nie je stanovené inak. Nie však všetky. Len základné. Dvetisíc korún. A čakáte minimálne pol roka. Samozrejme, ak si priplatíte, dlho čakať nebudete. Všetko sa blíži k vytúženému cieľu.
Peniaze sú už uložené na účte predávajúceho. Môžete sa tešiť na vytúžený byť či dom.
Sťahovanie, to je už len príjemná činnosť. Jedna rozbitá stolička či otlčená skrinka vás už nerozhodí. Len s úsmevom budete spomínať na to, ako váš realitný maklér odišiel na dovolenku a vy ste museli všetko vybaviť sami, ako vám banka neschválila plnú výšku úveru a vy ste si museli požičať od starej mamy, dedka, rodičov a brata. Či na to ako dvaja predávajúci odstúpili od predaja bytu a vy ste opäť hľadali nehnuteľnosť, ktorá by vám vyhovovala. Aby ste sa všetkým nepríjemnostiam vyhli, nekupujte byt skôr ako nemáte našetrených aspoň dvestotisíc korún.
Nepodceňte výber realitnej kancelárie, ktorá bude zabezpečovať vaše bývanie. Dôležité sú referencie, úroveň vedomostí a kvality služieb. Ak máte možnosť ku konzultácii si prizvite známeho, ktorému dôverujete, najlepšie právnika so skúsenosťami v danej oblasti. Pol roka uplynulo, kým sa naša predstava o bývaní uskutočnila. Tridsať rokov bude ešte trvať, kým bude byt len náš.
KRISTÍNA NOGOVÁ