Vláda musí na sľuby Smeru šetriť

BRATISLAVA - Časť peňazí na plnenie predvolebných sľubov Smeru sa kabinet premiéra Roberta Fica naozaj pokúsi získať krátením výdavkov štátu. Najviac chce ...

Minister financií Ján Počiatek (tretí zľava) včera požiadal svojich kolegov, aby v rezortoch šetrili. Na snímke zľava minister obrany František Kašický a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, vpravo štátna tajomníčka ministerstva zahraničia Diana Štrofová. FOTO - SITA

BRATISLAVA - Časť peňazí na plnenie predvolebných sľubov Smeru sa kabinet premiéra Roberta Fica naozaj pokúsi získať krátením výdavkov štátu. Najviac chce znížiť rozpočet na obranu. Prekvapujúco chce šetriť aj na školstve. Štátnemu rozpočtu sa totiž síce darí, no ani dodatočné príjmy nebudú stačiť, aby Ficova vláda zaplatila, čo sľúbila.

Napríklad na tohtoročné "vianočné príspevky" pre dôchodcov by mali ísť takmer 2 miliardy korún. Nárast príspevku pri narodení prvého dieťaťa na 15-tisíc korún si vyžiada zo štátnej kasy vyše 300 miliónov. Zrušenie 20- a 50-korunových príspevkov zas vyjde verejné financie takmer na 2,5 miliardy korún.

Vláda preto včera schválila návrh ministra financií za Smer Jána Počiatka, podľa ktorého jednotlivé rezorty tento rok minú o 4,3 miliardy korún menej, ako plánovali. Najviac to postihne rezort obrany, hoci Slovensko plánovalo jeho rozpočet zvyšovať na úroveň bežnú v Európskej únii. Do konca roka by mal ušetriť vyše 800 miliónov.

"Začiatok novej éry"

"Je dôležité ukázať, že je veľký priestor na úspory na strane výdavkov vlády," povedal Počiatek. Jednorazový škrt označil za "začiatok novej éry prístupu" k vládnym výdavkom. "Je dôležité, aby všetci ministri začali dôkladne zvažovať, na čo peniaze používajú a hľadať rezervy vo svojich rezortoch," odkázal kolegom.

Medzi ministerstvami, ktoré musia šetriť najviac, je aj rezort školstva, hoci vládny program kladie veľký dôraz na znalostnú ekonomiku. Výdavky na školstvo chcel kabinet postupne zvyšovať z 3,8 na 5 percent HDP.

"Sú to zmiešané signály, zatiaľ nie je jasné, ako to vláda so zvyšovaním výdavkov na školstvo myslela," komentuje zmenu Marek Gábriš z ČSOB. Včerajšie rozhodnutie vlády je podľa neho v rozpore s jej programom. Školstvu by sa nemalo podľa Gábriša brať, ale dávať, lebo nedostatok peňazí v školstve je jednou z príčin vysokej nezamestnanosti. Medzi dlhodobo nezamestnanými je najviac ľudí bez vzdelania. "Nielen samotní občania, ale aj štát by mal viac investovať do vzdelania," povedal Gábriš.

V školstve vraj ušetria, čo by neminuli

Podpredseda vlády pre znalostnú spoločnosť Dušan Čaplovič však nevidí medzi šetrením a potrebou zvyšovať výdavky v školstve rozpor. "Šetrí sa na prostriedkoch, ktoré by sa aj tak neminuli. Nesiaha sa na vedu a výskum," povedal.

Okrem úspor na výdavkoch chce vláda na sociálne opatrenia použiť takmer 4 miliardy aj zo štátnych finančných aktív a zhruba o 2 miliardy chce zvýšiť plánované výdavky rozpočtu. Minister financií Počiatek však tvrdí, že schodok verejných financií napriek tomu nepresiahne 3 percentá HDP, čo je nutné, aby Slovensko mohlo prijať euro. V zákone o rozpočte je naplánovaný deficit 2,9 percenta. "Chceme zachovať maastrichtské kritériá, to je základná podstata nášho správania, to je jediná cesta," povedal premiér Robert Fico.

Vláda chcela školstvu pridať, nie ubrať

BRATISLAVA - Nová vláda plánovala pridať peniaze školstvu. V programovom vyhlásení sa hovorí o desiatkach miliárd korún.

Vláda sľubovala, že do škôl pôjde 5 percent a na vedu 0,8 percenta HDP.

Podľa podpredsedu vlády Dušana Čaploviča dáva súčasný rozpočet na vysoké a regionálne školstvo spolu len 3,85 percenta a na vedu 0,4 percenta HDP. O koľko sa zvýšia položky pre mládež a šport, nepovedal. Ekonomický analytik Ineko Peter Goliaš upozorňuje na finančnú náročnosť vládnych návrhov. Myslí si, že dodržať kritérium trojpercentného deficitu bude "veľmi ťažké".

Čaplovič tvrdí, že peniaze získajú tým, že hodnotu schodku ponechajú na 3 percentách a nebudú ho znižovať, ako pôvodne plánoval exminister financií Ivan Mikloš. Ďalšie peniaze chce vláda získať z Európskej únie. "Na stretnutiach v Bruseli sa vždy ukáže, že na školy sa dáva u nás najmenej peňazí v Európe," povedal šéf školských odborov Ján Gašperan. (mip)

Autor: ik

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 280
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 877
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 201
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 027
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 790
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu