
Kurdských utečencov čakali v prístave v Catanii zdravotníci, ktorí sa obávali, že v otrasných podmienkach na lodi Monica mohli prepuknúť rôzne epidémie. FOTO - TASR/AP
om vnútrozemí a o ich ďalšom osude sa rozhodne v azylovej procedúre.
Získať štatút utečenca je čoraz ťažšie. Odkedy v Taliansku začali uplatňovať nové smernice, polícia ich bez milosti posiela preč. Nová stratégia umožní okrem iného aj zničiť pašerácku loď Monica.
Čo potom týchto ľudí čaká? Niektorým sa možno podarí zostať v Taliansku a ilegálne pracovať. Niektorí možno potiahnu ďalej a niektorých vrátia späť, odkiaľ prišli.
Záplava utečencov
Pri talianskych brehoch zaznamenali minulý mesiac niekoľko lodných nešťastí a desiatky utečencov sa utopili. Mnohí z nich zaplatili tisíce dolárov celoživotných úspor za nebezpečnú cestu za vidinou lepšieho života.
Taliansko je tradične bránou do Európy, jeho členité a relatívne málo strážené pobrežie je jednou z hlavných pašeráckych ciest. Lode sem prichádzajú hlavne z Afriky – Maroka a Tuniska, z Albánska pašeráci prepravujú ľudí aj motorovými člnmi. Podsvetie na tom zarába asi ako na obchode s drogami.
Pondelňajšia tisícka Kurdov je najväčším jednorazovým príchodom utečencov do Talianska za posledných päť rokov a zároveň tou kvapkou, ktorou pretiekol pohár. Vláda Silvia Berlusconiho teraz stojí pred prvou skutočne vážnou utečeneckou krízou. Ministerstvo vnútra totiž registruje ďalších 15 takýchto lodí v Stredozemnom mori. Varuje, že v nasledujúcich týždňoch sa vláda musí pripraviť na 50 000 nových utečencov a žiada vyčlenenie špeciálnych právomocí na zvládnutie krízy.
Rozdelená vláda
Kríza už teraz rozdeľuje vládu. Minister pre reformy a líder xenofóbnej Ligy Severu Umberto Bossi rozčúlene vyhlasuje, že by ich mali obratom poslať späť a to na náklady EÚ.
Minister vnútra Claudio Scajola prejavil isté pochopenie. „Jedenásty september vytvoril novú neistotu, ľudia hromadne odchádzajú z chudoby za lepším životom,“ povedal pre Reuters. Dodáva, že mnohí z nich od Ríma očakávajú len to, aby ich nezastavil na ceste do Nemecka alebo ďalších európskych krajín.
Berlusconiho vláda minulý mesiac predložila do parlamentu návrh, ktorý by rozšíril právomoci námorníctva v akciách proti pašerákom v pobrežných vodách. Zameral sa i na ilegálnych imigrantov, ktorých budú môcť miestne orgány jednoduchou procedúrou posielať preč.
Kurdi
Irackí, ale i tureckí Kurdi spadajú do kategórie, ktorá umožňuje získať v Európe azyl z dôvodu prenasledovania a tradične tvoria veľké percento utečencov. Turecká armáda proti nim bojuje nielen v tureckom Kurdistane, ale aj v susednom severnom Iraku, nad ktorým sa rozprestiera bezletová zóna. Vďaka britskému a americkému letectvu, ktoré nad ňou patroluje, nemá iracký diktátor Saddám Husajn nad touto oblasťou žiadnu kontrolu. Pripravovaný americký zásah proti Iraku však spôsobil, že sa dali do pohybu ďalšie masy ľudí.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ